Profilaktyka - badania krwi

napisał/a: adam007 2011-07-11 01:12
Witam,

Chciałbym zrobić sobie kompleksowe badania diagnostyczne. Wszystko w ramach profilaktyki (nie mam żadnych dolegliwości) - tak dla "przeglądu zdrowia". Znalazłem poniższy pakiet (cena 295zł). Załóżmy, że mnie stać - mimo wszystko jednak nie chciałbym wyrzucać pieniędzy w błoto, jeśli niektóre poniższe badania są zbędne/nieprzydatne.

Zatem pytania:
1) Czy warto robić poniższe badania? Czy same wyniki (bez dodatkowych badań/testów/konsultacji) będą cokolwiek wartościowego mówiły o stanie mojego zdrowia i wskazywały na ew. obszary zagrożone?
2) Czy jakichś badań brakuje - jakich?
3) Czy jakichś badań z zestawu poniżej nie warto robić?

Z góry dziękuję za pomoc. (P.S. Będę wdzięczny za poradę odnośnie tego pytania. Byłem u internisty i "skoro Panu nic nie dolega, to nie ma potrzeby robić badań"). Rozumiem jego podejście, ale chcę je zrobić, zatem potrzebuję porady jakie badania, a nie czy).

a) Mocz-badanie ogólne
b) OB
c) Morfologia krwi
d) Glukoza
e) APTT, PT
f) Fibrynogen
g) Elektrolity (Na, K)
h) Lipidogram
i) Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, GTP, BIL)
j) Amylaza
k) Mocznik i kreatynina
l) Kwas moczowy
m) Proteinogram
n) Ferrytyna
o) Wapń całkowity, fosfor nieorganiczny
p) Magnez
r) hsCRP
s) TSH
u) HBs przeciwciała (anty-HBs)
w) HCV przeciwciała (anty-HCV)
x) IgE całkowite
napisał/a: Vattier 2011-07-11 01:23
W celach profilaktycznych u osoby młodej widzę sens robienia sobie morfologii krwi raz na rok. ;) Ponadto, jeśli masz nadciśnienie - lipidogram i glukoza. Również profilaktycznie można zrobić sobie OB i/lub CRP. Co do reszty - jak dla mnie nie ma potrzeby, jeśli nie ma żadnych objawów.