Problemy z żołądkiem/jelitami a antybiotyk

napisał/a: Jeremi_ 2015-10-18 19:09
Dzień dobry,

Ponad rok temu dostałem jakiegoś ataku (po powrocie ze schroniska) ze strony układu pokarmowego - bóle w brzuchu i biegunka.

Od tego czasu cierpię na powracające problemy z układem pokarmowym - częste, czasami trwające całymi dniami, uciążliwe i męczące bóle w brzuchu i jelitach połączone z nadęciem brzucha, uczuciem pełności, przelewania się - bez biegunek itd.

Lekarz twierdził, że to zespół jelita drażliwego - ale ostatnio leczyłem się na boreliozę i zażywając przez 4 tygodnie doksycyklinę - ból nie występował wcale... Wrócił gdy odstawiłem antybiotyk. Stąd wniosek, że to może kwestia jakichś bakterii, pasożytów itd.

Jakie powinienem zrobić badania, żeby móc się o tym przekonać?

Będę wdzięczny za wskazówki.
napisał/a: Durum 2015-10-19 11:57
Po leczeniu antybiotykiem mogło dojść do nawrotowego wtórnego zakażenia np. grzybicą czy bakteriami ale również do zmian w florze bakteryjnej czy podrażnień śluzówki.
Można wykonać badania z krwi(ogólne) jednak raczej na tym etapie jestem skłonny do wdrożenia leczenia probiotykami,blokery IPP oraz stosowanie diety lekkostrawnej.
napisał/a: Jeremi_ 2015-10-19 18:48
Dziękuję za odpowiedź. Może sprostuję, jeżeli nie było wystarczająco jasno - ból brzucha nie jest skutkiem antybiotykoterapii. Antybiotyk zaczałem zażywać po ponad roku problemów z brzuchem, z powodu boreliozy - antybiotyk zadziałał pozytywnie przy okazji na problemy żołądkowe, które praktycznie całkiem przestały występować w trakcie antybiototerapii. Stąd prośba o wypis badań z krwii / z moczu / kału, które mogłyby ewentualnie pomóć w zdiagnozowaniu bakterii / pasożytów / innego robactwa w moim przewodzie pokarmowym i pomóc w wyborze lekarstwa..

(Blocker, probiotyki nie skutkują w moim przypadku, może jedynie łagodzą delikatnie)
napisał/a: Durum 2015-10-20 20:56
Zalecam wykonanie gastroskopii co pozwoli na ocenę co się dzieje.
Nadmienię,ze czasami jest konieczne stosowanie leków przez kilka miesięcy a nawet lat.
napisał/a: Jeremi_ 2015-10-21 08:15
Dzięki za odpowiedź. Gastroskopię już zrobiłem, nie wykazała żadnych nieprawidłowości. Jakie mogę zrobić inne badania, np. z krwii / moczu / kału żeby sprawdzić czy nie mam w przewodzie pokarmowym jakichś bakterii/pasożytów/itd, które mogłyby wpływać na występujące dolegliwości?
napisał/a: Durum 2015-10-21 20:34
Badanie stolca trzykrotne, w odstępach kilku dniowych(chyba że wyjdzie coś w danym badaniu)