Problemy z zatokami

napisał/a: ewel96 2016-07-21 23:41
Witam, mam 20 lat, od kilku miesięcy mam problem z wydzieliną, która jakby spływa mi po tylnej stronie gardła, mam chrypkę, głos mi się szybko męczy. Lekarz rodzinny stwierdził refluks (!), leczona byłam pantaprazolem-bez skutku. Dodam że nie mam zaburzeń węchu, bólów głowy ani nieżytu nosa.
Dostałam skierowanie do laryngologa, który stwierdził "coś" z zatokami i nadwyrężenie strun głosowych. Dostałam recepte na Clatre, Larimax T i Metmin oraz skierowanie na rtg zatok, które stwierdziło "Polipowate zgrubienie błony śluzowej prawej zatoki szczękowej".

Proszę o wyjaśnienie co mi właściwie jest, czy te leki mogą pomóc na ten polip i czy ty może przekształcić się w formę złośliwą?
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-07-22 07:12
Może to po prostu zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Takie polipowate zgrubienie to może być stan po przebytych infekcjach. Leki mogą pomóc na objawy ale polipów nie zlikwidują.
napisał/a: radek07 2016-07-22 07:38
Czy twój nos się zatyka?
napisał/a: ewel96 2016-07-22 16:27
djfafa napisal(a):Może to po prostu zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Takie polipowate zgrubienie to może być stan po przebytych infekcjach. Leki mogą pomóc na objawy ale polipów nie zlikwidują.



Jaka jest przyczyna tego zespołu?
Ale nie miałam nigdy żadnych problemów z zatokami, żadnych infekcji czy bóli zatok...
napisał/a: ewel96 2016-07-22 16:29
radek07 napisal(a):Czy twój nos się zatyka?

Nie, jednak ostatnio często kicham ale właśnie jakby tylko przez prawą dziurkę-tylko w prawej czuje to "drapanie" w dziurce kiedy zbiera mi się na kichnięcie
napisał/a: radek07 2016-07-22 16:31
Czujesz drapanie czy kłucie?
Czujesz suchość w jamie nosowej?
Miewasz opuchliznę twarzy?
napisał/a: ewel96 2016-07-22 16:50
radek07 napisal(a):Czujesz drapanie czy kłucie?
Czujesz suchość w jamie nosowej?
Miewasz opuchliznę twarzy?

Czasem może trochę suchość, ale to niewielką. Opuchnięte mam rano tylko powieki, ale to już chyba-tak jaki podkrążone oczy-moja "uroda".
napisał/a: radek07 2016-07-22 17:04
Na twoim miejscu zacząłbym płukać nos wodą przy pomocy butelki IRIGASIN. Przydałby się odpowiedni antybiotyk. Trzeba to obserwować. Problem może być laryngologiczny a może nie.
napisał/a: ewel96 2016-07-22 17:12
radek07 napisal(a):Na twoim miejscu zacząłbym płukać nos wodą przy pomocy butelki IRIGASIN. Przydałby się odpowiedni antybiotyk. Trzeba to obserwować. Problem może być laryngologiczny a może nie.



Mam krople steroidowe do nosa, nie wystarczą?
Tzn co masz na myśli? Jakie mogą być możliwe przyczyny?
napisał/a: radek07 2016-07-22 17:26
Możesz kropli używać razem z płukaniem nosa na zmianę. Najlepiej by było zrobić wymaz z jamy nosowej. Ale najpierw zainteresuj się płukaniem. Jeśli po jakimś czasie płukania nosa objawy nie ustąpią trzeba będzie zrobić wymaz i podać antybiotyk, jeśli antybiotyk nic nie da najlepiej by było wykonać tomografię komputerową zatok i jamy nosowej.

Oprócz podłoża laryngologicznego można też brać pod uwagę podłoże neurologiczne - napisałaś, że problem trwa kilka miesięcy, to za wcześnie aby mieć pewność , że to podłoże neurologiczne. Na razie trzeba leczyć zatoki i jamę nosową tak jak by tylko w nich był problem; tak jak by był to problem laryngologiczny.
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-07-22 18:28
ewel96 napisal(a):
Jaka jest przyczyna tego zespołu?
Ale nie miałam nigdy żadnych problemów z zatokami, żadnych infekcji czy bóli zatok...


Przyczyn jest niestety wiele. Często to alergia, czasami reflux a często podłoże ciężko określić.

Leki na pierwszy rzut masz ok. i tuta trzeba czekać czy zadziałają.
napisał/a: przemek551 2016-07-23 22:49
Mam identyczny problem jak Ty. Na RTG zatok również wyszło mi polipowate zgrubienie błony śluzowej prawej zatoki szczękowej- możliwa cysta(polip). Też scieka mi wydzielina po tylniej scianie gardła. Jak u Ciebie z Trawieniem? Masz jakies objawy ze strony układu pokarmowego?