Problemy z zatokami a wynik tomografii

napisał/a: mili8989 2014-03-20 21:20
Witam. od ponad pol roku mam nawracajace zapalenia zatok.
objawia sie to bolem w okolicy policzkow, uciskiem w nosie, uczuciem jakby cisnienia w uchu.
Wydzielina splywa mi gardlem... jedynie gdy plucze zatoki butelka sinus rinse to wylatuje cos z nosa.
zwykle musze odkaslywac sluzowo-ropna wydzieline. co jakis czas jest to wydzielina typowo ropna z okropnym posmakiem...
bralam antybiotyki - doxycykline przez 2 tygodnie, pozniej znow przez tydzien, nastepnie Klarytromycyne przez 7 dni (mam uczulenie na penicyline). po klarytromycynie ropny kaszel ustal, jednak po paru dniach bol twarzy wrocil.
lekarz rodzinny nie chce przepisac juz zadnego antybiotyku, dostalam pare miesiecy temu krople sterydowe do nosa, ktore kompletnie nie dzialaja. Jedynie otrivin przynosil mi ulge, ale stosowalam go tylko 8 dni.
laryngolog skierowal mnie na TK zatok i oto wynik:
zatoki sitowe, klinowe i czolowe powietrzne, czyste.
niewielki dwustronny polipowaty obrzek sluzowki zatok szczekowych (w nawiasie napisane jama czysta?)
brak zmian w budowie nosa, kosci, polaczenie nosa z zatokami drozne?

dodam, ze wlasnie w zatokach szczekowych oczuwalam zawsze najwiekszy bol, teraz dodatkowo rosnie mi zab madrosci po prawej stronie na gorze, mam uczucie jakby zatkania ucha i opuchlizny przy oku jednak nic takiego nie widac.
czuje tez ucisk w prawej zatoce przynosowej jakby cos tam sie blokowalo - tego objawu nie mialam miesiac temu kiedy mialam robione TK.
ciagle splywa mi ta wydzielina, ktora musze odksztuszac.
czy moje objawy sa zwiazane z tym obrzekiem sluzowki ? czy to przemawia za tym, ze jednak nie jestem wariatka jak uwaza moj lekarz? czy moze to byc alergia ? w domu mam zawilgocona sciane na ktorej co jakis czas pojawia sie grzyb...
zeby wszystkie mam zdrowe, jedynie te wyrastajace 8mki powoduja duzo bolu jednak nie moge ich usunac.
bardzo prosze o jakiekolwiek wskazowki!
napisał/a: radek07 2014-03-20 21:35
W jakich okolicznościach powstał problem, wdychałaś coś chemicznego, palisz coś? To może powodować grzyb. Czy robiłaś kiedykolwiek testy alergiczne, lub wymaz z nosa? Czy zauważyłaś coś w rodzaju opuchlizny na twarzy? Czy nos się zatyka?
napisał/a: mili8989 2014-03-20 21:43
jedyne co mi sie kojarzy to przeprowadzka do innego domu, jednak w poprzednim tez byla duza wilgoc (mieszkam w Anglii).
w Polsce bylam na tydzien i objawy sie zmniejszyly.
mialam robiony wymaz z nosa i gardla podczas pobytu w Polsce, jednak bylo to 4 dni po leczeniu doxycyklina wiec chyba niestety nie jest miarodajne- wyszla wtedy normalna flora bakteryjna.
testy alergologiczne robilam jakies 8 lat temu- jakis ogolny panel- nie pamietam nawet jakie alergeny sprawdzano- zadnej alergii nie wykazano.
mam uczulenie na penicyline, ktora przeciez uzyskuje sie z plesni wiec moze cos by w tym bylo.
nie mam zadnej widocznej opuchlizny, jednak czuje jakby puchniecie wieczorem pod wewnetrznym kacikiem oka i wlasnie tu czuje ucisk nosa i czesto ta wlasnie dziurka jest zatkana i nie mozna jej wydmuchac.
pale papierosy jedynie i nie przebywam w miejscach gdzie moglabym byc narazona na kontakt z chemikaliami itp
napisał/a: radek07 2014-03-20 21:55
Jak możesz to powtórz testy. Ile lat mieszkasz w Anglii; czy na początku po przyjeździe zauważałaś podobny problem?
mili8989 napisal(a):jednak czuje jakby puchniecie wieczorem pod wewnetrznym kacikiem oka i wlasnie tu czuje ucisk nosa i czesto ta wlasnie dziurka jest zatkana i nie mozna jej wydmuchac
O, którą stronę chodzi? Wynik tomografii masz na płycie? Czy opis, który napisałaś jest poprawny, niczego nie pominęłaś?
napisał/a: mili8989 2014-03-20 22:02
mieszkam w Anglii od 4 lat, na poczatku nie bylo zadnych dolegliwosci, po 2 latach mialam 2 anginy, rumien guzowaty wywolany paciorkowcami -wyleczony klarytromycyna i sterydami.

mam tylko opis, bo tu niestety nic nie dostaje sie do reki, jednak przekonalam ich w recepcji, ze potrzebuje konsultacji w Polsce i dostalam wydruk. w tym opisie wszystko jest bez zmian - jedynie te zatoki szczekowe.

co do oka i nosa- objawy wystepuja po prawej stronie- tu gdzie wyrasta mi ten zab madrosci-na gorze, dentystka planuje mi jeszcze wymienic plombe w jednym zebie dla pewnosci, ze to nie jest przyczyna stanu zatok.
w Polsce w pazdzierniku mialam wykonany rentgen zatok, ktory rowniez pokazal zgrubienie w prawej zatoce szczekowej. dostalam wtedy krople sterydowe i masc do nosa na gronkowca- bez zmian...

martwi mnie to oko- nie boli jednak czuje jakby opuchniecie i leciutko lzawi wieczorami- wszystko dzieje sie teraz wylacznie z prawej strony. wizyte u laryngologa mam dopiero za tydzien, wszystko sie tak wlecze, a ja juz glupieje.
biore teraz metronidazol 2gi dzien na tego zeba
napisał/a: radek07 2014-03-20 22:11
Kiedy była wykonywana tomografia, ile dni temu? Czyli opis masz po angielsku też?
napisał/a: mili8989 2014-03-20 22:22
tomografia byla wykonana 11 lutego, a dopiero dzis otrzymalam wynik.
pozwole go sobie tu zamiescic, bo chyba dlatego Pan pyta o opis po angielsku:

Bilateral frontal, ethmoidal and sphenoid sinuses appear clear. There is a minor polypoidal mucosal sweling noted in floor of bilaterall maillary antrum, but the antral cavity is otherwise clear. the osteomeatal complexes appear patent. normal appearing nasal turbinates and nasal septum. no bony abnormality noted.
napisał/a: radek07 2014-03-20 22:28
Kto zlecił tą tomografie; internista czy laryngolog? Jaka to była tomografia;była to tomografia, na której miał być widoczny przekrój twarzy czy samej głowy?
napisał/a: mili8989 2014-03-20 22:34
tomografie zlecil lekarz laryngolog, napisane jest tylko Paransal Sinuses CT wiecej niestety nic nie wiem :(
czy to uczucie opuchlizny i lzawienie prawego oka moze miec zwiazek z zebem madrosci czy jednak zatok ? i na co moze wskazywac ten polipowaty obrzek sluzowek zatok szczekowych ? tomografia byla wykonana po ustapieniu objawow ostrych ktore za to po kilku dniach znow wrocily- jak zawsze od pol roku...
napisał/a: radek07 2014-03-20 23:03
Opuchlizna i łzawienie raczej jest spowodowana zatokami; z tym, że problem z zatokami może być spowodowany zębami; jak wygląda sytuacja z zębami mądrości po drugiej stronie?
mili8989 napisal(a):i na co moze wskazywac ten polipowaty obrzek sluzowek zatok szczekowych
Może to wskazywać na długotrwałe podrażnienie; stan zapalny wywołany alergią, bakteriami, lub może w twoim przypadku zębami. Najlepiej zrobić prześwietlenie zębów bezpośrednio u dentysty. I proponowałbym wrócić do szpitala po wynik tomografii aby dali go na płycie, z doświadczenia wiem, że w przyszłości może się przydać w konsultacji z innymi lekarzami; może się przydać jeśli problem będzie długotrwały.
napisał/a: mili8989 2014-03-20 23:19
z drugiej strony (lewej)na gorze nie wyrasta jeszcze zab madrosci, na dole czesc tylko wyszla z dziasla.
po prawej stronie na gorze ten zab wyrasta bokiem dziasla, w strone policzka...objawy typu lzawienie oka uczucie opuchlizny i zatkanie tylko prawej dziurki wystepuja od ok tygodnia, czyli tyle samo ile trwa ten bol zeba...dostalam na niego antybiotyk na 5 dni, biore go 2 dzien i bol zeba sie zmniejszyl jednak ten dyskomfort w okolicach oka/nosa pozostaje.
w poniedzialek mam ponowna wizyte u dentysty. ma byc wymieniana plomba w gornej 6tce po prawej stronie, bo po rtg maja jakies podejrzenia, ze jest zle zalozona...

wczesniej mialam obustronne bole twarzy w okolicy policzkow, czola nosa... ciagle czulam ten ucisk i ciagle czuje ta wydzieline, ktora splywa do gardla...
problem pojawia sie na tydzien znika na 2 dni i znow od poczatku...
watpie, ze lekarz udostepnilby mi wynik badania na plycie- musialam niezle sie nameczyc aby wogole wydrukowali mi ten opis...
napisał/a: radek07 2014-03-21 16:39
Wydaję mi się, że problem leży głównie w zatokach, a zęby tylko pogarszają ich stan.
mili8989 napisal(a):watpie, ze lekarz udostepnilby mi wynik badania na plycie- musialam niezle sie nameczyc aby wogole wydrukowali mi ten opis...
Można dostać wynik na płycie; idź na oddział gdzie robiłaś tomografię i zapytaj; albo karzą napisać list na dany adres albo trzeba będzie wypełnić aplikacje.