Problemy z wypróżnianiem

napisał/a: PanTak 2017-01-20 17:10
Witam serdecznie.
Od kilkunastu dni mam "problem" z wypróżnianiem.
Mam zaparcia i chcący się wypróżnić robię to "na siłę" a i tak czuję,że nie wypróżniam się do końca. Czasami kał jest twardy , czasami miękki,a czasami zdarza się,że jego konsystencja nie pozwala mi się wypróżnić[lepki kleisty],to co napiszę będzie dziwne ale od niedawna pomagam "sobie palcem" bo już jestem przewrażliwiony na tym punkcie,że muszę się wypróżnić przed pójściem do pracy.
Kolor kału jest normalny. Chociaż zdarzyło się,że po zmianie nocnej kolor kału był tak jakby ciemno zielony.
Do tego dochodzi przelewanie się w żołądku , bulgotanie z lewej strony pod żebrami.
Pracuję w systemie zmianowym i najgorzej jest na zmianie nocnej[w/w przelewanie , bulgotanie , gazy].
Jestem osoba,która łatwo się stresuje i nie prowadzi aktywnego życia w sensie nie ćwiczy[słyszałem,że to też może mieć wpływ] , jem mało warzyw i owoców[czy to może mieć wpływ na mój stan?].
napisał/a: piotrosiama 2017-01-20 18:19
Odpowiednia dieta /czytaj pożywienie/ma ogromny wpływ na wypróżnienia - musisz coś w niej zmienić. Więcej błonnika w pożywieniu, dużo niegazowanej wody jak najmniej śmieciowego jedzenia - a doraźnie kup w aptece czopki glicerynowe. Tylko zastosuj je teraz bo pamiętać należy, że stosowanie takiego wspomagacza spowoduje "rozleniwienie się" jelit.
Przydałby się również ruch.