Problemy z tarczycą po diecie

napisał/a: adrian898 2014-04-12 23:04
WItam

Kilka miesięcy temu stosowałem dietę niskowęglowodanową i dość niskokaloryczną. Objawy niedoczynności rozpoczęły się już w trakcie diety i niestety do tej pory nie ustąpiły. DIetę stosuję nadal (typowo pod siłownię, jednak już z dużą podażą kalorii - ponad 3000).

Ciągle czując jednak, że coś w moim organizmie się poprzestawiało, zrobiłem badania i oto wyniki:

TSH 3 - 0,988 mlU/l (zakres referencyjny 0,27 - 4,20)
FT 3 - 2,19 pg/ml (zakres referencyjny 2,57 - 4,43)
FT 4 - 0,96 ng/dl (zakres referencyjny 0,93 - 1,70)

Z innych wyników jakie robiłem, wyszedł mi wysoki kortyzol i dosć wysoki cholesterol

Mam typowe objawy niedoczynności, jednak TSH jest niskie.
Oczywiście na wizytę u lekarza się czeka, dlatego piszę tutaj z prośbą o jakąkolwiek interptetację.

Myślicie, że warto rozpocząć suplementację SAN T3, jodem oraz selenem??? Może tarczyca się rozrusza bez ingerencji hormonami?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-13 07:43
Chorujesz na niedoczynność tarczycy. Guggulsterony oczywiście powinny pomóc. Co do jodu, fajnie by było jakbyś dorobił anty TPO to wtedy by było wiadomo czy masz Hashimoto czy nie. Jak by było to jod nie pomoże, ale jak nie to oczywiście jod będzie kluczowym suplementem.
napisał/a: adrian898 2014-04-13 09:17
Nurtuje mnie jednak również dość niski poziom TSH, przy typowej niedoczynności spowodowanej przez tarczycę powinien być raczej to wysoki poziom
napisał/a: adrian898 2014-04-13 10:29
Warto do zestawu jod selen guggule dorzucić forskolinę?? Czy nie wszystko naraz?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-13 10:46
TSH nie zawsze idzie w parze z hormonami tarczycy, dlatego ciągle powtarzam zeby badać je również, a co lekarze olewają niemal zawsze.
Zacznij od jednego bostera tarczycy.
napisał/a: adrian898 2014-04-13 17:35
DJfafa, jakoze brałeś guggule, nie podniosl Ci sie od dawek 3-4 tabletki dziennie poziom estrogenów?? na zagranicznych forach poswieconych suplementacji pojawiaja sie takie doniesienia, ba nawet są badania potwierdzające wpływ gugguli na receptory estrogenowe. Nie zauwazyles zadnych efektów ubocznych?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-13 18:16
Nie odczułem nic negatywnego, nie spotkałem się również z żadną poważną publikacją która wskazywała by na takowe zagrożenie, ale z chęcią się zapoznam, więc podeślij linka jak możesz.
napisał/a: adrian898 2014-04-13 18:25
Mol Pharmacol. 2005 Mar;67(3):948-54. Epub 2004 Dec 15. Related Articles, Links


The hypolipidemic natural product guggulsterone is a promiscuous steroid receptor ligand.

Burris TP, Montrose C, Houck KA, Osborne HE, Bocchinfuso WP, Yaden BC, Cheng CC, Zink RW, Barr RJ, Hepler CD, Krishnan V, Bullock HA, Burris LL, Galvin RJ, Bramlett K, Stayrook KR.

Lilly Research Laboratories, Lilly Corporate Center, Indianapolis, IN 46285, USA. burris@lilly.com

Guggulsterone (GS) is the active substance in guggulipid, an extract of the guggul tree, Commiphora mukul, used to treat a variety of disorders in humans, including dyslipidemia, obesity, and inflammation. The activity of GS has been suggested to be mediated by antagonism of the receptor for bile acids, the farnesoid X receptor (FXR). Here, we demonstrate that both stereoisomers of the plant sterol, (E)- and (Z)-GS, bind to the steroid receptors at a much higher affinity than to FXR. Both stereoisomers bind to the mineralocorticoid receptor (MR) with a Ki value of approximately 35 nM, which is greater than 100 times more potent than their affinity for FXR. Both (E)- and (Z)-GS also displayed high affinity for other steroid receptors, including the androgen (AR), glucocorticoid (GR), and progesterone receptors (PR) with Ki values ranging from 224 to 315 nM. In cell-based functional cotransfection assays, GSs behaved as antagonists of AR, GR, and MR, but as agonists of PR. Agonist activity was also demonstrated with estrogen receptor (ER) alpha; however, the potency was very low (EC50 > 5000 nM). In addition, GS displayed activity in functional assays in cell lines expressing endogenous AR, GR, ER, and PR. These data suggest that the variety of pharmacological effects exhibited by GS may be mediated by targeting several steroid receptors.


http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=466547 - ogólnie tutaj bardzo ciekawy temat dotyczacy guggulsteronów.

Z tematu także wynika, że guggulsterony blokują receptory androgenowe.

Przez to moje dociekanie, mam już zamęt, na tarczycę pewno i by pomogło, ale znowu nie chcę narobić sobie innych szkód.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-15 06:26
Poczytałem. Problem jest jeden. To badania in vitro, przeprowadzana w laboratorium na tkankach, a w takich przypadkach często a nawet bardzo często nie ma przełożenia potem na wyniki in vivo.

Mozna to łatwo potem zweryfikować robiąc badania na ludziach, ale nikt nie będzie zawracał sobie głowy takimi ziółkami.

Problem z guggulem jest też inny. To medycyna Aruwedysjka czyli działanie opiera się głównie na długoletnim stosowaniu i badaniach klinicznych hinduskich, które często są podważane.

Ja uważam że warto spróbować, koszt nie jest jakiś kosmiczny a może pomóc.
napisał/a: adrian898 2014-04-18 07:20
CHciałem jeszcze zapytać o dawkowanie jodu, selenu i gugguli. Może być tak?:

Dziennie: 1 tabletka Swanson Kelp (225 mcg jodu)
2 tabletki Swanson Selenium (razem 200 mcg selenu)
Jod i selen przyjmuję razem. Dawki są w porządku? O jakiej porze stosować, na czczo?

I jeszcze pytanie co do San T3 - 1 tabletka 3, 4 razy dziennie. Pory mają znaczenie?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-18 07:44
Pytanie zasadnicze brzmi: wiesz czy masz hashimoto?
napisał/a: adrian898 2014-04-18 08:22
Wyniki robione około 2 lata temu były w porządku, problemy z tarczycą rozpoczęły się poprzez zniszczenie metabolizmu przez kombinacje z dietami.

Jedynie na tej podstawie wnioskuję że nie, błędne założenia? Dieta również mogła przyczynić się do Hashimoto? Jeśli tak to lecę również zbadać przeciwciała.

Wstrzymam się jeszcze zatem z suplementacją, mimo to proszę o ocenę dawkowania. Dzięki za zaangażowanie w temat i pomoc :)