Problemy z tarczycą, a zmiana klimatu

napisał/a: luki211 2014-07-08 17:01
Witam, mam już od jakiegoś czasu dosyć dziwny problem z tarczycą. Zauważyłem, że problem pojawia się przy zmianie miejsca pobytu. Obecnie przebywam poza miastem rodzinnym, ponieważ pracuję i studiuję w większym mieście i z jakiegoś względu tutaj jest mi po prostu lepiej ( nie wiem może lepsze powietrze, wydaję mi się, że aż tak bardzo mi nie przeszkadza). Natomiast gdy wracam do rodzinnego miasta , tereny bardziej nizinne, zaczynają mi dokuczać objawy niedoczynności tarczycy. Jestem spowolniony fizycznie, umysłowo, mam problemy z koncentracją, zmniejszone libido, waga trochę na początku spada, a potem ani nie chudnę, ani nie tyję, skóra jest bardziej sucha, swędząca a nawet pieką mnie oczy, chodzę jakiś sztywny, nic mi się nie chce. Poniżej przedstawiam najnowsze wyniki tarczycy oraz morfologie z różnych okresów. Dodam, że jakiś czas już leczę kandydozę a wyniki morfologii i tarczycy praktycznie takie same jak w 2010 roku. Byłem u endokrynolog i dostałem letrox małą dawkę i mam to brać pół godziny przed śniadaniem oraz witamine d. Gdy będą jakieś skutki uboczne mam odstawić letrox. Ostatnio wyszło nawet hashimoto ale o dziwo szybko wróciło do normy a dalej mam jakiś stan zapalny w tarczycy. Nadmienie również, że coś ostatnio wolno mi bije serce. Chyba nie ma na co czekać tyle brać leki ? Co sądzicie o badaniach ?

Wyniki: miasto rodzinne - 01-04-2014
TSH- 5,800
FT4 - 0,97- norma: 0,93-1,70
FT3 - 3,4 - norma: 2,00 - 4,40

Poza miastem rodzinnym, różnica 160 km - 28-04-2014
TSH - 4,820
FT4 - 13,4 - norma: 12-22
FT3 - 5,19 - norma: 3,1-6,8
P- ciała p/peroksydazie tarczycowej - 34,42 - norma:
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-07-08 19:07
Prawdopodobnie to lekka niedoczynność z powodu niedoboru jodu. Hashimoto nie masz bo masz ok. zarówno USG jak i przeciwciała. TSH podwyższone, za niska tyroksyna i prawidłowa trójodotyronina, dla mnie to książkowy brak jodu. Wskazuje na to też Twoje samopoczucie, bo na nizinach mamy niedobór jodu.
Bierzesz już ten lek? Niezależnie od tego włącz jod do diety. 150 mcg z Ustronianki z jodem i 150 mcg jodu z Kelpu/morszczyny + dieta bogata w jod. I tak minimum 3 miesiące po tym okresie powinieneś poczuć się lepiej. Do tego kup sobie Orzechy Brazylijskie i jedz 2 dziennie, a jak nie to przyjmuj 100 mcg selenu.
napisał/a: luki211 2014-07-08 19:38
to co w takim razie mam zrobić? brać ten letrox? na razie jeszcze właśnie go nie wykupiłem. Czy raczej się wstrzymać i zadziałać z jodem ? endokrynolog nic mi nie powiedziała, że to może być brak jodu. Dosyć niedawno rozmawiał z doktorem Janusem, który napisał książkę " nie daj się zjeść grzybom Candida" i też mówił o braku jodu. Co do selenu endokrynolog mi mówiła, że obecnie się nie stosuje, bo bywa toksyczny, ale pytanie czy w tak niskiej dawce jak 100 mcg? a co sądzisz o suplementacji witamina d, bo gdzieś czytałem, że nie polecasz w okresie letnim, tymczasem mam od niej wypisaną. Kelp mam firmy walmark, ok ?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-07-08 19:50
Lek wykup. Czy masz go brać? Ja nigdy nie podważam zaleceń lekarskich. Na Twoim miejscu jednak poczekałbym te 3 miesiące. Wyniki nie masz tragiczne, więc większego zagrożenia tutaj nie widzę, a jak dopadnie Cię depresja czy dojdą inne objawy typowe dla niedoczynności zawsze możesz zacząć go brać.
Selen jest toksyczny w dawce powyżej 400 mcg brany przez dłuższy czas, mniejsze dawki nie są szkodliwe. A selen i jod to połączenie jak Alfa i Omega, jak Bolek i Lolek, jak Źwirek i Muchomorek, więc oba działają synergistyczne i jak podają badania które tutaj choćby wklejałem szkodliwa może być suplementacja tylko jednego z tych dwóch minerałów.
Kelp z Walmarka ok. Pamiętaj tylko że dawki to 250-300 mcg to dziennie minimum.
Branie w taką pogodę witaminy D to głupota. Ekspozycja twarzy i rąk na 15 minut już wystarczy. Jak masz niedobór, zaliczaj codziennie spacery w słońcu i gwarantuje Ci we wrześniu minimum poziom 25OH na poziomie 50 ng/ml.
napisał/a: luki211 2014-07-08 20:03
walmark ma tylko 30,0 mg więc może dokupię ten z Now Foods on ma 150 mcg. Na razie jeszcze się wtrzymam z Letroxem i poczekam tak jak piszesz, no chyba że dojdą faktycznie jakieś dodatkowe objawy. a w górach jest więcej jadu niż na nizinach? bo tutaj gdzie obecnie przebywam i jest mi lepiej to bardziej tereny wyżyno - górskie. z tym słońcem to różnie bywa akurat przy takim nasłonecznieniu troszkę mnie swędzi skóra i może jednak warto wziąć tą witamine D ?. tak czy siak podoba mi się twoja argumentacja , jest na pewno bardziej przekonywująca, bo jakoś endokrynolog nie potrafiła mi wyjaśnić skąd te skoki. a kwasy omega gold olimpu wskazane?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-07-08 20:05
Omega 3 zawsze są wskazane.
Jodu najwięcej jest nad morzem czy bardziej na południe tym go mniej.
napisał/a: luki211 2014-07-08 20:07
a ten przekrwiony miąższ tarczycy ? i nagły spadek hashimoto to jest dziwne
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-07-08 20:16
Ale wyniki nie wskazują na Hashimoto. takie wahania przeciwciał nie są niczym wyjątkowym.

Niestety nie znam przyczyn tego wzmożonego ukrwienia tarczycy.
napisał/a: luki211 2014-07-08 20:21
ok dzięki . w takim razie zabiorę się za ten jod i będę obserwował sytuację.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-07-08 20:50
Dokładnie, jak będziesz czuł sie gorzej, odstawisz i zaczniesz brać lek najwyżej.
napisał/a: Arvi 2014-07-10 16:44
Ja mialem tak w Turcji - czulem sie swietnie przez pol roku, po powrocie do kraju od razu skandalicznie :/
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-07-10 20:53
Może Ci Kebaby (ale oni chyba mają kebapy) służyły :))