Problemy z jelitami, z wypróżnianiem się

napisał/a: cozrobic1 2012-06-24 18:55
Witam.
Może ktoś będzie kompetentny i coś doradzi... Wiem, że ten temat jest dosyc popularnym tematem w necie.

Opiszę tutaj dokładnie co i jak.

Mój problem to luźne stolce przedewszytkim. Zaczęło się to wszystko w okolicach sierpnia 2011 roku, kiedy sprawa nie wyglądała aż tak źle jak dziś :/ Wtedy to dostrzegłęm, iż nieraz od czasu do czasu podczas wypróżnienia nie wypróżniam się do końca, stolec wtedy nie występował aż tak bardzo luźny jak dziś. Nie Był wtedy może doskonały, ale też i nie aż taki zły, w porównaniu do dzisiejszych. Był gładki i dosyć długi urywał się gdzieś tam przy końcu od czasu do czasu i wtedy to miałęm uczucie iż nie do końca został on wydalony z organizmu. Z biegiem czasu się wszystko pogarszało aż do teraz, gdy dokucza mi to bardzo i wkurza nieziemsko. Stolce są bardzo różne, przeważnie bardzo luźne papkowate, są nieraz bardziej uformowane, a nieraz totalnie rozległe koluru jasnego, ale nieraz też i takiego ciemniejszego koloru, jak to zawsze miałęm, gdy czegoś takiego jak dziś nie miałęm :) Wszytko to zaczyna się rano, gdy po przebudzeniu odczuwam parcie na stolec i trzeba pędzić do toalety. I nieraz bywa tak, że trzeba mocno się starać, aby wyszedł stolec i wtedy jest to uczucie, gdzie wydaje się, że nie dokońca wszystko wyszło. Po jakiejść godzinie jak pójde jeszcze raz to wtedy do końca już się wypróżnię, tek mi się wydaję :) Nie zawsze rano mam silne parcie na stolec, raz jest ono silne, a raz takie tyle prawie, że nijakie tak jak by. Kawa, czy nawet niewielka ilość piwa całkiem pogarsza tą całą sytuacje, bywa tak, że jak dziś wypiję kawę, czy piwo jutro rano mogę się spodziewać biegunki. Podobnie było z czymś takim, spożywałęm sobie ostatnio czereśnie to na drugi dzien zawsze rano zawsze miałęm biegunkę bardzo ostrą. Co dziwne, nic mnie nie boli, ani brzuch, ani generalnie nic absolutnie. Bywało tylko tak, że podczas gdy przez 3 dni zjadłęm sobie tam pare czereśni i występowały rano silne biegunki to występowało takie tępe lekko oczuwalne jak by kucie z lewej strony pod żebrami, a czasami i z prawej, ale to gdzieś przez 3-4 dni potem przestało, ale to dosłownie bardzo mało co oczuwalne gdy się schylałęm na jedną z któryś stron to wtedy, ale generalnie to tylko to przez ten czas ogólnie to kompletnie nic nie odczuwam zadnego bólu nic. Byłem niedawno u lekarza rodzinnego zbadał pomacał brzuch stwierdził, że być może mam podrażnione jelita zapisał ENDIEX, Asecurin i miało być dobrze. Przez jakies 4-5 dni było w miare ok, ale stolec znowu był bardzo twardy i bywało, że przez dwa dni nie było stolca. Szybko po zaprzestaniu brania leków wróciły wszystkie dolegliwości. Jak myślicie czym może to być spowodowane ?
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-06-24 22:27
Witam

W Twoim przypadku, dużo zależy od odżywiania, jakie źródła białka, węglowodanów, tłuszczy przyjmujesz.
Z czereśni zrezygnuj jeśli masz takie dolegliwości, za równo z truskawek, śliwek.
Jak wygląda Twój jadłospis w ciągu dnia?
napisał/a: cozrobic1 2012-06-24 23:33
Co do jadłospisu różnie to wygląda teraz i różnie wyglądał kiedys, bo kiedys to rano bywało tak, że jak nie miałem czasu rano czegoś sensownego sobie zrobić na śniadanie do jedzenia, to najpierw piłem kawę potem na mieście coś szybkiego zjadłem zapiekankę, czy pizze, czy coś smażonego. A bywało nieraz tak, że wcale śniadań nie jadłem, tylko zjawiałem się na obiad do domu i to często też tak, że jadłem drugie danie bez tam zupy, gdzie mówią, że to podstawa. Teraz staram się spożywać wszelkiego rodzaju zupy przed drugim daniem. Kolacje też różnie wyglądały czasami była kanapka z szynką czy jakimś warzywem, a czasami smażone wszelkiego rodzaju rzeczy, a nieraz kolacji wcale nie jadłem.

Teraz od miesiąca mój jadłospis wygląda mniej więcej tak:

Rano Kanapka z szynka, lub z szynką pomidorem, czy tam ogórkiem od czasu do czasu z białym serem i to ogółem śniadanie moje obecnie w okół tych wymienionych rzeczy się kręci.

Obiad teraz obecnie od miesiąca zupa+ plus drugie danie tradycyjnie jak to w prawie większości domów składające się wiadomo z ziemniaków i różnego rodzaju mięsa.

Kolacja podobna do śniadania.

Dodam, że od dłuższego czasu gdzieś od 3 miesięcy w ogóle nie piję kawy ani alkoholu. A bywało tak że czasami piłem do 4- 5 kaw dziennie rano na pusty żołądek nieraz po dwie na pusty żołądek jedna zaraz po przebudzeniu drugą gdzieś tam w porze koło obiadowej trzecią po obiedzie itd. Z Alkoholem wyglądało to tak, że wypiłem 2 - 3 razy w tygodniu wieczorem jedną puszkę, czy butelkę piwa czasami dwa piwa dziennie, gdzie potem lubiłem sobie wypić godzinę po spożyciu piwa kawę. Wódkę sporadycznie to już tylko i wyłącznie raz na 2 miesiące jak jakaś naprawdę okazja była. Dodam jeszcze, ze towarzyszą mi gazy i często rano bywa tak, że mam takie uczycie jak by zgrzytania w jelitach, lub przelewania się czegoś tak jak by to w prosty sposób określić.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-06-25 09:45
Spróbuj spożywać 4-5 posiłków mniejszych objętościowo - w tym temacie przedstawiłem przykładowy jadłospis w ciągu dnia:
http://commed.pl/bole-w-okolicach-jelit-po-jedzeniu-piciu-vt77744.html
Po operacji jelit miałem podobne objawy do Twoich, do tego mam zespół jelita drażliwego - skutki uboczne zminimalizowałem do zera - w moim przypadku pomogło zastosowanie zdrowej diety: mniejsze posiłki,źródła białka: chudy drób, chude ryby, węglowodany - chleb pszenno-żytni, ryż paraboliczny, tłuszcze: oliwa z oliwek, wszystko w mniejszych porcjach tak by nie przesadzać z błonnikiem.
Czy rano po przebudzeniu odczuwasz ból ze strony żołądka przechodzący aż do klatki piersiowej?
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-06-25 09:47
Trochę być może pomocnego info:

[url_special=http://uklad-pokarmowy.wieszjak.polki.pl/refluks/307896,Dieta-w-refluksie-zoladkowojelitowym.html:23x8ju5k]http://uklad-pokarmowy.wieszjak.polki.pl/refluks/307896,Dieta-w-refluksie-zoladkowojelitowym.html[/url_special:23x8ju5k]
napisał/a: cozrobic1 2012-06-25 14:43
Nie, nie odczuwam takowego bólu, nic mnie nie boli.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-06-25 21:26
Więcej pytań nie mam ;)
Zastosuj się do zaleceń zawartych w moim linku jak i tym który zamieścił djfafa

Pozdrawiam
napisał/a: cozrobic1 2012-06-25 23:01
Ok, tak zrobię. A jeśli mogę zapytać. Jak myślisz czym to jest spowodowane, że coś takie mi dokucza ? wcześniej nigdy nie miałem nic tak niepokojącego jak teraz.

Może to być w najgorszym przypadku zespół jelita drażliwego ? lekarza rodzinnego pytałem, to powiedział mi że to choroba która wywodzi się z emocji człowieka, a ja generalnie staram się spokojnie żyć. Nie powiem, że nie mam styczności ze stresem, czy nerwami, bo jak każdy z nas mam, ale staram się nad tym panować najlepiej jak potrafię.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-06-26 08:19
Powodów może być bardzo dużo:
- Zmiany w naturalnej florze bakteryjnej jelit
- Zaburzenia emocjonalne tj. stres, nerwice, niepokój, zaburzenia psychiki
- Biegunki powodujące spustoszenie w florze bakteryjnej, gospodarce elektrolitowej
- Kofeina, nadmierna ilość herbaty, napoje energetyzujące, gazowane w tym dodawany do nich Aspartam
- Złe nawyki żywieniowe podrażniające błonę śluzową żołądka - poranne picie kawy
- Zaburzenia w wydzielaniu enzymów trawiennych
- Zaburzenia w funkcjonowaniu kosmków jelitowych tj. naczyń limfatycznych wchłaniające tłuszcze oraz witaminy A,D,E,K oraz naczynia krwionośne wchłaniające substancje odżywcze
- Nadmierna lub upośledzona perystaltyka czyli ruchy robaczkowe jelit
- Brak higieny przy przyrządzaniu posiłków oraz przy spożyciu
- Spożywanie pokarmów zawierające (nadmierne lub nie wystarczające)-ilości błonnika, glutenu, substancji konserwujących z grupy "E"
Żebyś nie czuł się sam to ja też czasami mam dolegliwości w stylu poranne bóle brzucha - szczególnie w poniedziałki rano - jest to związane ze strony psychiki, badania jak gastroskopia, usg jamy brzusznej nic nie wykryły.

Pozdrawiam
napisał/a: cozrobic1 2012-06-26 16:39
Woow, trochę tych przyczyn może być :/ A jest możliwość wyeliminowania że tak powiem tą usterkę z organizmu, czy to będzie dokuczliwe już przez całe życie ?
napisał/a: cozrobic1 2012-06-26 16:43
A mam jeszcze małe pytanie. Tzn gdybym chciał trochę potrenować na siłowni, ale tak nie zupełnie na sucho, to czy spożywanie powiedzmy jakiegoś tam białka treningowego na przyrost jest wskazane w moim przypadku, czy lepiej jednak unikać ?
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-06-26 17:09
Jest taka możliwość by zminimalizować dolegliwości.
Głównym priorytetem gdzie należy położyć nacisk to zwracanie uwagi na tryb życia oraz odżywianie, zapisywanie każdego dnia w dzienniku i eliminowanie produktów które przysporzyły problemy trawienne. Przy poważnych dolegliwościach leczenie odbywa się przy użyciu środków farmakologicznych.
Co do treningów na siłowni - wiadomo............ na forach sportowych powiedzą:" na sucho to nawet trawa nie rośnie" - a średnia wieku wypowiedzi będzie między 17-21lat którzy zdążyli przerzucić kilka set ton żelaza, ale po co od razu szprycować się odżywkami jak na początku efekty są na samej diecie.
Odżywkę białkową należy włączyć gdy już nie potrafisz wyciągnąć określonych wartości - z pożywienia lub w przypadku problemów żołądkowo jelitowych(np.zaburzenie wchłaniania) organizm lepiej znosi tolerowanie białka sproszkowanego niż z pożywienia.
Oczywiście są produkty które mają aktrakcyjną cenę a wartość biologiczna białka jest bardzo niska jak i produkty o wysokiej jakości. Jak chcesz się bawić to wybierz Izolat białka który ma wysoką wartość biologiczną białek uzyskane przez filtrację białek mleka.
Na początek jednak proponuję spróbować czy dasz wogóle radę z utrzymaniem 5 posiłków - jak chcesz iść na skróty to nie tędy droga :) nie w tym sporcie.