Problemy po odstawieniu euthyroxu

napisał/a: reddine 2012-07-17 13:52
Witam serdecznie, chciałam się poradzić czy powinnam pójść skonsultować się z endokrynologiem czy może jednak zaczekać i zobaczyć jak to wszystko się rozwinie. Obecenie jestem na etapie odstawiania leku. Mój lekarz powiedział mi jak byłam u niego w styczniu, że mam brać euthyrox do końca opakowania i potem zrobić badania, a jak będzie w normie wynik to po 3 miesiącach bez leku powtórzyć badanie.

Aktualnie jestem prawie 2 miesiące po odstawieniu Euthyroxu, ale pojawiły się objawy, które mnie zaniepokoiły, więc zrobiłam wcześniej badania. Mianowicie pojawiły mi się znowu zrogowacienia na łokciach, ciągle czuję wewnętrzny niepokój, czuje jak serce mi wali, ucisk w żołądku i wydaje mi się, że mam problem ze swobodnym oddychaniem, zupełnie jak w czasie silnego nagłego stresu - tylko, że nie mam w ogóle powodów do stresu i to jest stały utrzymujący się niepokój od około 2 tygodni. Oprócz tego ręce mi drżą, wydaje mi się, że włosy mi zaczęły bardziej wypadać i mam problemy z koncentracją.

TSH (poniżej wyniki) od stycznia rośnie, ale niby jest w normie, więc nie wiem jak mam się do tego odnieść - czy powinnam to skonsultować z lekarzem czy może jednak jeszcze poczekać ten miesiąc i powtórzyć jeszcze raz badania?

styczeń
TSH TSH 1,724 µIU/ml
maj - odstawienie euthyroxu
TSH TSH 2,723 µIU/ml
lipiec
TSH TSH 3,796 µIU/ml
FT4 FT4 1,12 ng/dl
anty-TPO anty-TPO
napisał/a: reddine 2012-07-17 18:07
Dodam (bo nie mogę edytować), że mam 25 lat... słyszałam od znajomej, że w tym wieku TSH powinno być bliżej niższej granicy - czy to prawda?
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-07-17 18:35
Odstawiłaś lek z dnia na dzień?
napisał/a: reddine 2012-07-17 19:03
No tak mi moja lekarka kazała, skończyć opakowanie i odstawić jeśli wyniki będą w normie - bez zmniejszania dawki, ani niczego w tym rodzaju. Z tym, że wydaje mi się, że po tym odstawieniu czuje się równie źle jak przed leczeniem.
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-07-17 19:15
Jak odstawisz od razu to na 99% będziesz musiała do nich wrócić.

Na teraz: kup sobie ten suplement:

http://allegro.pl/shuddha-guggulu-himalaya-odchudzanie-cholesterol-i2466991074.html

Najlepiej kilka opakowań i zacznij od 2x2 dziennie i tak przez minimum miesiąc, potem można zmiejszyć ale biorąc co najmniej 3 miesiące, jest szansa że tarczyca zaskoczy.
Pisze o szansie bo nie wiem jak długo brałaś lek, jak około roku to jest szansa bardzo duża, jak dłużej to już szanse są mniejsze gdyż tarczyca się po prostu rozleniwiła i może już nie zacząć normalnie produkować własne hormony.
A Hashimoto masz wykluczone? Widzę że anty TPO w normie ale miałaś kiedyś USG tarczycy?
napisał/a: reddine 2012-07-18 11:07
Bardzo dziękuje za odpowiedź :)
djfafa napisal(a):Na teraz: kup sobie ten suplement:

http://allegro.pl/shuddha-guggulu-himalaya-odchudzanie-cholesterol-i2466991074.html

Najlepiej kilka opakowań i zacznij od 2x2 dziennie i tak przez minimum miesiąc, potem można zmiejszyć ale biorąc co najmniej 3 miesiące, jest szansa że tarczyca zaskoczy.
Pisze o szansie bo nie wiem jak długo brałaś lek, jak około roku to jest szansa bardzo duża, jak dłużej to już szanse są mniejsze gdyż tarczyca się po prostu rozleniwiła i może już nie zacząć normalnie produkować własne hormony.

Brałam euthyrox od września zeszłego roku do maja br, więc mniej niż rok. A ten suplement jest bezpieczny? Nie ma po nim żadnych skutków ubocznych?
djfafa napisal(a):
A Hashimoto masz wykluczone? Widzę że anty TPO w normie ale miałaś kiedyś USG tarczycy?

Miałam robione USG, lekarka nie dopatrzyła się chyba niczego, pozatym, że jeden płat był nieznacznie powiększony, bez guzków - niestety dokładnie to nie pamiętam jak wyszło USG, bo wszystkie moje badania zatrzymała w karcie pacjenta. Ogólnie ona przyjmuje w mojej rodzinnej miejscowości, więc z wizytą u niej wiąże się urlop w pracy i męcząca podróż, dlatego zastanawiam się czy warto, czy może poczekać.
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-07-18 11:26
GUGGULSTERONY


Charakterystyczne informacje:

Klasa leku: Doustny stymulator hormonów tarczycy
Przeciętne dawki: 20mg (czystego ekstraktu) 3-4 razy dziennie
Znacząca stymulacja działania tarczycy w czasie użycia



Guggulsterony są ekstraktem z rośliny zwanej Commiphora Mukul, klinicznie udowodnione, że przywracają zwolnione tempo przemiany materii wywołane przez deficyt kaloryczny spowodowany dietą. Nieprzetworzone zioło było używane w medycynie ajurwedycznej od stuleci, by leczyć przypadłości związane ze spadkiem energii.

Guggulsterony Z i E zdają się mieć największy wpływ na stymulację hormonów tarczycy, niemniej jednak pozostałe substraty rośliny mogą także wpływać na inne czynniki metaboliczne. Jak dotąd, badania sugerują, że jest to wynik stymulacji produkcji TSH (hormonu stymulującego tarczycę) poprzez guggulsterony Z i E. Objawia się to zwiększeniem produkcji T-4 w tarczycy i następnie jej konwersji w wątrobie do bardziej aktywniejszego hormonu T-3.

Guggulsterony mogą przynosić sportowcom wiele korzyści. Kiedy spada podaż kaloryczna, ciało naturalnie obniż tempo przemiany materii bądź wydatkowanie kaloryczne. To dlatego osoby znajdujące się na diecie często doświadczają zatrzymania się spadku wagi po 2 – 4 tygodniach. Ponieważ produkcja TSH zapoczątkowuje całą kaskadę hormonalną, guggulsterony mogą okazać się bardzo pomocne w odnowieniu „normalnego” tempa przemiany materii. Należy też zauważyć, że guggulsterony nie hamują naturalnej aktywności tarczycy ani też nie indukują ujemnego sprzężenia zwrotnego. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że stosowanie tego ekstraktu może prowadzić do przekroczenia normalnego zakresu produkcji TSH, T-4 i T-3.

Inne korzyści suplementacji guggulsteronami zawierają zredukowanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, zwiększoną oksydację tłuszczu (spalanie), zwiększoną ilość energii oraz lepszą regenerację potreningową w czasie faz diety. Zauważono też obostrzenie trądziku.

Warto zauważyć, iż inne zaniedbania dietetyczne mogą prowadzić do obniżenia tempa przemiany materii, włączając w to fosfor, niacynę, selen i magnez, także jak i cynk.

Niektórzy sportowcy stosowali guggulsterony, by zregenerować czynności tarczycy po zaprzestaniu stosowania syntetycznych T-3 / T-4. Ci, którzy wyszli na przód, stosowali guggulsterony i syntetyczne T-3 / T-4, by zapobiec czasowemu zablokowaniu funkcji tarczycy. Zazwyczaj rozpoczynano na 10 – 14 dni przed zakończeniem stosowania syntetycznych hormonów. Coleus Forskohlii, aminokwas tyrozyna i jod miały również znaczący wpływ na tę kwestię.

Źródło: http://www.sfd.pl/HORMONY_TARCZYCY-t264746.html
napisał/a: wika_a 2013-10-07 19:46
Witam serdecznie,

Mam hashi (wątek z wynikami http://commed.pl/prosze-o-interpretacje-wynikow-vt90400.html ale też od samego początku mam problem z konwersją FT4 do FT 3 przed leczeniem oraz w trakcie (euthyrox 50) zmienia się tylko tsh (spada) a ft3 ani ft 4 nie. Czy w tym przypadku mogę przyjmować guggulsterony?
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-10-07 19:48
Jak najbardziej.
napisał/a: wika_a 2013-10-07 19:49
ok, dziękuję. Kupiłam San T3. czy 3 tabl dziennie będzie ok?
FT4 22,77 (9,0-20,0)
FT3 2,85 (4,0-8,3)
tsh 1,23
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-10-07 19:53
Długo masz podobne wyniki? Bo tutaj się prosi leczenie Novothyralem.
napisał/a: wika_a 2013-10-07 20:03
pierwszy raz gdy zgłosiłam się do lekarza jak pokazałam wyniki stwierdził ze jest jakiś błąd, zrobiłam kolejne było jeszcze gorzej:
TSH 0,04 FT3 3,91(3,93-7,70) FT4 23,99 (11,5-21,0) anty tg 430 (10-115), następne TSH 3,04(0,27-4,20) 3,58 (3,937,70) FT 4 16,06 (11,5-21,00)
dostałam letrox 25 po którym czułam się fatalnie (problemy gastryczne, tycie) wyniki: TSH 2,58 po miesiącu dałam sobie spokój z lekarzem i lekiem.
Znalazłam innego lekarza i poszłam z takim wynikami TSH 2,73, FT3 2,78 FT4 19,42 (przy tych samych normach) dostałam euthyrox 25 po 3 tyg brania wyniki badania: TSH 2,48 FT3 2,95 FT4 19,66.
Lekarz kazał brać euthyrox 50 obecne wyniki TSH 1,23 FT3 2,85 FT4 22,77

Przepraszam za chaos, ale tyle jest tego a chciałam napisać wszystko:)
aha i po lekach Anty TG spadło z 430 do 55 (10-115)