Problem ze zgięciem kolana

napisał/a: Qetuoa 2017-03-30 20:03
Witam, mam pytanie.
Jakie ćwiczenia mogę wykonywać kiedy mam ograniczone zgięcie w kolanie po operacji ACL? Operacja była 2 miesiące temu. Na rehabilitacji mam robioną mobilizację rzepki, ćwiczenia izometryczne na mięsień czworogłowy i ćwiczenia na podwieszkach z obciążeniem.
Co jeszcze mogę wykonywać sama a co jeszcze mogą mi zrobić na rehabilitacji.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
napisał/a: PioCS 2017-04-20 10:17
Proszę uciekać z tamtej rehabilitacji i szukać innego gabinetu, program usprawniania po rekonstrukcji ACL jest bardzo rozbudowany. Pierwsze 3 miesiące są dla pacjenta najważniejsze i w tym okresie powinien zostać uzyskany pełny zakres ruchomości. powinna zostać wytłumaczona bardzo dokładnie stabilizacja - na czym polega itd, jest zakaz wykonywania ćwiczeń w tzw, otwartych łańcuchach kinematycznych (tzn. kiedy kolano swobodnie zgina się i prostuje w przestrzeni - np podwieszki. przy prostowaniu w takiej formie przeciążane jest przeszczepione więzadło). Uważam że trzeba wykonywać ćwiczenia w zamkniętych łańcuchach kinematycznych (stopa zawsze musi być oparta o podłoże - np przysiad, wykrok, wciskanie piłki w ścianę itd ). Proponuję udać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty bo bardzo ważna jest też praca manualna którą nie jestem w stanie opisać na forum internetowym. Jednym słowem nawet jeżeli będzie musiał/a Pan/i zainwestować w konkretną rehabilitację to warto, jest to Pan/i przedostatnie kolano. pozdrawiam