Problem z wątrobą.

napisał/a: JanuszJG 2015-07-19 10:55
Witam wszystkich. Postanowiłem napisać tutaj, ponieważ mam problem z wątrobą. Wszystko zaczęło się od próby podjęcia pracy na stacji paliw, a wiadomo przed tym wykonałem panel wątrobowy: ALT 392, AST 145, GGTP 126, Bilirubina całkowita 1,03. Dodatkowo wykonano mi badania na HBV, HCV oraz autoprzeciwciała, które na moje szczęście wypadły ujemnie. Wobec tego, że mam podwyższony panel wątrobowy lekarz rodzinny skierował mnie na badania krwi, a dokładniej panelu wątrobowego, którego wyniki przedstawiają się następująco: ALT 347, AST 131 oraz GGTP 77. Ostatnie wyniki panelu wątrobowego są aktualne. Dodatkowo dodam, że od paru lat mam stwierdzoną otyłość brzuszną i nadciśnienie tętnicze.

Lekarz POZ po zobaczeniu wyników wydał mi od razu skierowanie do Poradni Hepatologicznej, a stamtąd dostałem skierowanie na Oddział Chorób Zakaźnych, gdzie będę miał wykonaną biopsję wątroby. Na skierowaniu lekarz z Poradni Hepatologicznej napisał: Zapalenie wątroby do diagnostyki. HBV i HCV ujemne, autoprzeciwciała ujemne. Konieczna biopsja wątroby.

Jeśli chodzi o mój tryb żywieniowy do tej pory nie przykładałem szczególnej uwagi na jedzenie. Często jem tłuste i smażone potrawy, czasami jest to fast-food.

Na chwilę obecną proszę o jakąkolwiek poradę forumowiczów, co i jak zrobić ze wzrostem poziomu aminotransferaz, jaką dietę zastosować i jak się przygotować do pobytu w szpitalu. Chcę się też dowiedzieć, jakie mogę mieć wykonane badania, ile będzie trwał mój pobyt w szpitalu itp. Trochę się martwię, ponieważ jak wiemy w przypadku poważnej choroby wątroby jedynym ratunkiem jest jej przeszczep.

Z góry dziękuję za pomoc oraz poświęcony Wasz czas drodzy forumowicze.
napisał/a: ratownik_0395 2015-07-19 12:30
Witam.
Aby podjąć skuteczne leczenie konieczne jest poszerzenie diagnostyki, co jest wprowadzone - planowana biopsja wątroby. Wynik tego badania pozwoli uwidocznić, co tak naprawdę jest przyczyną wysokich wyników ALT, AST, GGTP i bilirubiny.
Dieta z pewnością jest tutaj jednym z czynników wpływających na taki obraz, aczkolwiek prawdopodobnie nie jedynym - inne trzeba ustalić. Aby była ona korzystniejsza dla wątroby, należy unikać potraw smażonych, tłustych, smalcu, masła, alkoholu etc. Jeżeli spożywa Pan alkohol, należy go bezwzględnie odstawić, ponieważ to również przyczynia się do wysokich wartości wyników.
Czy przyjmuje Pan jakieś leki? Choruje Pan na jakieś choroby przewlekłe, poza nadciśnieniem?
napisał/a: Krotkajaa 2015-07-19 18:40
Czytałam, że ostropest plamisty wpływa bardzo dobrze na regenerację wątroby. Sama dosypuję go do jedzenia i jest poprawa.
No i urynoterapia wewnętrzna . Stosuję dopiero tydzień. Możesz o tym poczytać w książce Małachowa ''Urynoterapia'' Można ją ściągnąć z internetu w formie ''pdf''
napisał/a: JanuszJG 2015-07-20 07:55
ratownik_0395 napisal(a):Witam.
Aby podjąć skuteczne leczenie konieczne jest poszerzenie diagnostyki, co jest wprowadzone - planowana biopsja wątroby. Wynik tego badania pozwoli uwidocznić, co tak naprawdę jest przyczyną wysokich wyników ALT, AST, GGTP i bilirubiny.
Dieta z pewnością jest tutaj jednym z czynników wpływających na taki obraz, aczkolwiek prawdopodobnie nie jedynym - inne trzeba ustalić. Aby była ona korzystniejsza dla wątroby, należy unikać potraw smażonych, tłustych, smalcu, masła, alkoholu etc. Jeżeli spożywa Pan alkohol, należy go bezwzględnie odstawić, ponieważ to również przyczynia się do wysokich wartości wyników.
Czy przyjmuje Pan jakieś leki? Choruje Pan na jakieś choroby przewlekłe, poza nadciśnieniem?


Szczerze powiedziawszy wątpię, żeby alkohol szkodził mi na wątrobę, jeśli spożywam go góra cztery razy w roku po dwa piwka. Wódki nie piję, nie przepadam za nią. W przypadku innych chorób przewlekłych nic u mnie nie stwierdzono poza tym, że czasami mam biegunki i latam do ubikacji po 6 lub 7 razy dziennie, ale to się zdarza stosunkowo rzadko. Jakiś czas temu lekarz wykrył u mnie refluks żołądkowo-przełykowy, ale te objawy już minęły.

Na chwilę obecną przyjmuję następujące leki: Essentiale Max 600 mg (3x1), Concor Cor 2,5 mg (1x1) oraz Lisinoratio 5 mg (1x1). Wcześniej przyjmowałem Prestarium 5 mg (1x1) oraz Noripler Forte 5 mg + 1,25 mg (1x1). Termin do szpitala mam wyznaczony na 27 sierpnia 2015 r., co mnie zszokowało.

Ile mniej więcej dni będę leżeć na Oddziale Chorób Zakaźnych?

Krotkajaa napisal(a):Czytałam, że ostropest plamisty wpływa bardzo dobrze na regenerację wątroby. Sama dosypuję go do jedzenia i jest poprawa.
No i urynoterapia wewnętrzna . Stosuję dopiero tydzień. Możesz o tym poczytać w książce Małachowa ''Urynoterapia'' Można ją ściągnąć z internetu w formie ''pdf''


W takich przypadkach wolę nie ryzykować, ponieważ czasami mam zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
napisał/a: ratownik_0395 2015-07-20 10:42
Minimum 3 dni, aczkolwiek dalszy pobyt uzależniony jest od tego, co lekarze będą chcieli wykonać (jakie badania).
napisał/a: Krotkajaa 2015-07-20 12:26
JanuszJG napisal(a):

W takich przypadkach wolę nie ryzykować, ponieważ czasami mam zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Ja również je miałam, gdy nie stosowałam diety.
Po ostropeście może pojawić się biegunka na początku stosowania. To normalne. W ten sposób organizm się oczyszcza.
U mnie się nie pojawiła.
napisał/a: Konstans 2015-07-21 07:01
Krotkajaa napisal(a):
JanuszJG napisal(a):

W takich przypadkach wolę nie ryzykować, ponieważ czasami mam zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Ja również je miałam, gdy nie stosowałam diety.
Po ostropeście może pojawić się biegunka na początku stosowania. To normalne. W ten sposób organizm się oczyszcza.
U mnie się nie pojawiła.


to nie jest koniecznie kwestia oczyszczania.
W przypadku osób z problemami gastro to najczęściej problem natury trawiennej. Ziarna ostropestu podrażniają sluzówke żołądka i jelit. I najczęściej dochodzi to totalnego jego wydalenia bez konieczności wchłonięcia sie tam, gdzie trzeba.
Dlatego rekomendowałam skondensowaną sylimarynę w postaci dobrze przyswajalnej i nie drażniącej kapsułki,która nie ma nic wspólnego z formą syntetyczną. Poczytaj proszę.
Pozdrawiam.

ps i jak wiadomo trzymanie diety to sprawa kluczowa.
napisał/a: Krotkajaa 2015-07-21 08:31
Konstans napisal(a):
W przypadku osób z problemami gastro to najczęściej problem natury trawiennej. Ziarna ostropestu podrażniają sluzówke żołądka i jelit. I najczęściej dochodzi to totalnego jego wydalenia bez konieczności wchłonięcia sie tam, gdzie trzeba.
Dlatego rekomendowałam skondensowaną sylimarynę w postaci dobrze przyswajalnej i nie drażniącej kapsułki,która nie ma nic wspólnego z formą syntetyczną. Poczytaj proszę.
Pozdrawiam.

ps i jak wiadomo trzymanie diety to sprawa kluczowa.


Ludzie na innych forach piszą, że biegunka pojawiła się u nich tylko na początku stosowania. Może i masz rację, ale ja nie zamierzam brać żadnych leków. Mam pytanie odnośnie pęcherzyka żółciowego i wątroby - czy kalafior i oliwki dobrze wpływają na regenerację? oliwek jeszcze nie próbowałam, więc nie wiem jak zareaguje mój organizm.
napisał/a: JanuszJG 2015-07-28 08:51
Witam ponownie. Chciałem poradzić się jaka dieta będzie najlepsza na mojej chorej wątroby. Ponadto w poprzednich postach zapomniałem podać najistotniejszych rzeczy, czyli wiek 31 lat, waga 107 kg, wzrost 185 cm. Dzisiaj rano stanąłem na wadze i pokazało wynik 103,6 kg, czyli o ponad 3 kg mniej, a ostatni raz ważyłem się ponad dwa tygodnie temu.

Dodatkowo od paru dni odczuwam bóle w prawym podżebrzu, a w nocy z piątku na sobotę miałem biegunkę z bólami żołądka. Podejrzewam, że to po grillu u teściów, gdzie zjadłem kiełbasę, szaszłyka, kaszankę i sałatkę (kurczak, zielone oliwki, zielona papryka, kukurydza, groszek, kapusta pekińska).
napisał/a: JanuszJG 2015-09-01 08:06
Witam ponowie. Parę dni temu zostałem wypisany ze szpitala po biopsji wątroby. Chciałem prosić o pomoc w rozszyfrowaniu karty informacyjnej, którą dostałem podczas wypisu ze szpitala.

Rozpoznanie opisowe:
Hepatopatia w trakcie leczenie
Podejrzenie stłuszczenia wątroby

Rozpoznania ICD10:
główne K76.0 - Inne choroby wątroby - Stłuszczenie wątroby niesklasyfikowane gdzie indziej

Wyniki przeprowadzonych badań podczas pobytu w szpitalu:

Bilirubina całkowita 1,88 mg/dL (norma: 0,2 - 1,2)
GTP (Alat): 207 lU/L (norma 0 - 48)
GOT (Aspat): 85 lU/L (norma: 0 - 38)
FA: 112 lU/L (norma: 30 - 109)
GGTP: 57 (norma: 12 - 55)
Ferrytyna 469,5 ng/ml (norma: 16,4 - 293,9)
HBsAg: ujemny
anty HBc: ujemny
anty HCV: ujemny

Wszystkie pozostałe badania są w normie, więc nie będę ich podawać.

USG jamy brzusznej:
Wątroba prawidłowej wielkości i znacznie podwyższonej echogeniczności, z zatartym rysunkiem naczyniowym. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bezcechowy. Znaczna ilość gazów utrudnia ocenę wnęki wątroby, żyły wrotnej, PWŻ i nadbrzusza. Drogi żółciowej wewnątrzwątrobowe, nieposzerzone. Śledziona niepowiększona, o prawidłowej echogeniczności. Duże naczynia jamy brzusznej i przestrzeń zaotrzewna bez zmian. Obie nerki położone typowo, prawidłowej wielkości i kształtu. Pęcherzyk moczowy pusty.

Epikryza:
31-letni mężczyzna, obciążony nadwagą oraz nadciśnieniem tętniczym przyjęty został na Oddział celem pogłębienia obserwowanej od kilkunastu miesięcy hapatopatii. W dniu przyjęcia i podczas pobytu w szpitalu chory pozostawał w stanie ogólnym dobrym. W badaniach laboratoryjnych uwagę zwraca znacznie podwyższona aktywność endymów nekrotycznych oraz zaporowych wątroby. Badaniami serologicznymi wykluczono zakażenie wirusami hepatotropowymi. Pobrano krew na badanie autoprzeciwciał z panelu wątrobowego - badania w toku. Prawidłowe stężenie żelaza w połączeniu z umiarkowaniem tylko podwyższonym stężeniem ferrytyny przemawiają przeciwko rozpoznaniu hemochromatozy. Wykonano gruboigłową biopsję wątroby pobierając reprezentatywny fragment miąższu. Bioptat przesłano do oceny histopatologicznej, zabieg i okres około zabiegowy bez powikłań.
napisał/a: neron1 2015-09-05 23:43
Masz pasożyta przywrę wątrobową oraz bardzo niski poziom witaminy d3 co powoduje nasilenie tego procesu zapalnego.
Potrzebna kuracja przeviwpasożytnicza oraz wysokie dawki witaminy d3 + ostropest ale w postaci standaryzowanej, najlepiej wchłanialną ma solgar.
Oczywiście przy tej wadze całkowite odstawienie cukru.
napisał/a: JanuszJG 2015-09-08 07:45
neron napisal(a):Masz pasożyta przywrę wątrobową oraz bardzo niski poziom witaminy d3 co powoduje nasilenie tego procesu zapalnego.
Potrzebna kuracja przeviwpasożytnicza oraz wysokie dawki witaminy d3 + ostropest ale w postaci standaryzowanej, najlepiej wchłanialną ma solgar.
Oczywiście przy tej wadze całkowite odstawienie cukru.


Witam i dziękuję za odpowiedź. Skąd taka pewność, że mam przywrę wątrobową oraz niski poziom witaminy D3?