problem z trzustką

napisał/a: mo_na 2011-12-06 18:59
Witam!
Mam 35 lat i jestem osoba szalenie impulsywną. Od 10 lat jestem pod ścisłą kontrolą gastroenterologiczną ze wzg na przebytą chorobę wrzodową żołądka i polipektomię. Końcem października straciłam apetyt i odczuwałam dyskomfort w prawym podżebrzu.To nie jest ból. Mam wrażenie, jakby ostatnie wolne żebra drażniły "coś".Nie odczuwam tego gdy leżę, śpię lub jestem zajęta. Nie ma to też związku z dietą. Lekarz rodzinny podejrzewał, że to wątroba. Otrzymałam leki, zalecenia dietetyczne, skierowanie na badania.

Wyniki badania usg:
Wątroba nie powiększona, o prawidłowej echogeniczności miąższu, jednorodna, bez zmian ogniskowych.
Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, cienkościenny, bez złogów. PŻW nieposzerzony.
Trzustka widoczna w zakresie głowy i trzonu niepowiększona, prawidłowej echostruktury.
W obrębie tylnej części trzonu trzustki, przed tętnicą oraz żyłą śledzionową widoczna dobrze odgraniczona, bezcechowa struktura wym: 18x16mm bez ewidentnych cech wzmocnienia akustycznego za jej tylną ścianą. Wewnątrz widoczna pojedyńcza cienkościenna przegroda. Cech przepływu w obrębie zmiany nie stwierdza się.
Śledziona nie powiększona, prawidłowej echostruktury, jednorodna.
Nerki położne typowo, prawidłowej wielkości i kształtu i echostruktury, bez złogów, bez zastoju moczu.
Przestrzeń zaotrzewnowa bez cech patologii.
Pęcherz moczowy o gładkich ścianach

WN: zmiana ogniskowa trzustki-obraz sugeruje pseudotorbiel.Wskazane potwierdzenie TK.

MORFOLOGIA
Leukocyty 7,0
erytrocyt 4,7
hemoglobina 14,5
hematokryt 42
MCV 88
MCH 31
MCHC 34,9
Płytki krwi 234
limfocyty % 19
inne % 2
Neutrofile % 80
Limfocyty # 1,3
inne # 0,1
neutrofile # 5,6
RDW-CV 13
PDW 14
MPV 11,8
P-LCR 42

OB - 9
Amylaza 55
AST 11
ALT 10
bilirubina całkowita 1,1
fosfataza zasadowa 47
GGTP 9

Badanie KT
Badanie wykonano po wypełnieniu przewodu pokarmowego kontrastem, bez i po dożylnym wzmocnieniu. W tylnej części trzustki widoczna torbiel bez widocznego wzmocnienia kontrastowego., wielkosci 21x18mm, bez widocznej ściany. Zmiana pozostaje w łączności z tylną ścianą żołądka bliżej krzywizny większej, najpewniej w lokalizacji usuwanej w przeszłości zmiany polipowatej.
Obraz nie jest jednoznaczny być może wynika ze zmian po przebytym zabiegu suwania zmiany śródściennej żołądka - opisywana torbiel lokalizować się może zarówno w samym trzonie trzustki jak też w obrębie ścian żołądka.
Pozostała trzustka bez zmian. Wątroba o jednorodnej budowie, bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe niezmienione. Śledziona jednorodna, niepowiększona.Nerki prawidłowego kształtu, wielkości i położenia, o nieposzerzonych układach kielichowo-miedniczkowych, bez zmian ogniskowych. Duże naczynia prawidłowe. Nie stwierdzono powiększonych węzłów chłonnych w obrebie jamy brzusznej. Nie stwierdzono płynu w jamie otrzewnej.

Po wykonaniu KT skierowano mnie na gastroskopię i kolonoskopię.
Kolonoskopia
Aparat wprowadzono do dystalnej prawidłowo wyglądającej części jelita krętego. Przygotowanie jelita do badania dostateczne. Cała okrężnica o prawidłowym świetle, haustracjach, śluzówce i rysunku naczyń. Odbytnica b.z. Odbyt, kanał odbytu - napięcie zwieraczy prawidłowe. Dgn. St.normalis.

Gastroskopia
przełyk o symetrycznym świetle, prawidłowej śluzówce, reagujący skurczem na wprowadzany aparat. Połączenie przełykowo-żołądkowe znajduję się na wysokości 38 cm od linii siekaczy. linia Z jest symetryczna i położona powyżej poziomu rozworu przełykowego przepony.
Żołądek - o prawidłowych fałdach, śluzówce i regularnej fali perystaltycznej. W inwersji aparatu obraz wpustu i dna prawidłowy. W antrum na przedniej ścianie gładka blizna ze śródściennym pogrubieniem -po przebytej polipektomii. Tylna ściana żołądka - jest gładka - bez patologii. Odzwiernik-drożny
Opuszka dwunastnicy i część zstępująca - b.z.
Dgn: Stan po przebytej polipektomii - blizna.
Test ureazowy - ujemny.
W celu oceny miejsca po przebytej polipektomii (ściana przednia) należy wykonać EUS.

To chyba tyle badań ile dotąd przeszłam. Lekarze uspakajają. Zmianę należy obserwować. Trochę jestem zaniepokojona. Lekarz wykonujący KT wskazuje na ścianę tylną żołądka zaś endoskopista na przednią. Czy to możliwe, że to faktycznie jest pozostałość po polipektomii? Gdzie mam wykonać EUS?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-10-07 14:24
I jaka była diagnoza, bo po przeczytaniu Twojego postu i tego:

[url_special=http://uklad-pokarmowy.wieszjak.polki.pl/trzustka/282101,Rak-trzustki-jak-sie-objawia.html:5iutqkmu]http://uklad-pokarmowy.wieszjak.polki.pl/trzustka/282101,Rak-trzustki-jak-sie-objawia.html[/url_special:5iutqkmu]

Trochę się zmartwiłem.
napisał/a: mo_na 2014-10-07 18:27
Jestem pod stała obserwacją lekarską. Torbiel nie powieksza się. Nie mam żadnych niepokojących objawów. Co pół roku przechodzę bardzo dokładną diagnostykę pod katem onkologicznym.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-10-07 19:05
Dzięki za odzew! Trzymam w takim razie kciuki aby już na dobre było ok.
Pozdrawiam
napisał/a: mo_na 2014-10-07 21:46
Dziękuję:) Pozdrawiam!