Problem z pęcherzem - częste oddawanie moczu

napisał/a: 10G 2015-10-05 07:30
Witam.

Od pewnego czasu miałem problemy z układem moczowym - zaczęło się od pieczenia (ale wycieku nie było), lekkie zaczerwienienie ujścia cewki moczowej. Lekarze podejrzewali zapalenie cewki moczowej, więc brałem antybiotyki, ale najczęściej to samo mijało po 2-3 dniach. Dermatolog nic nie stwierdził. Ostatecznie wziąłem Furaginę, i problemy które były minęły, ale pojawiło się co innego. Mam parcie na mocz, który najczęściej jest "wodą" (brak zabarwienia) i szczególnie zdarza się to nocą (2-3 razy nawet) lub rano. Oczywiście w ciągu dnia najczęściej parcie się zmniejsza i wszystko jest ok. Co może być takim powodem?
napisał/a: Durum 2015-10-06 19:38
Taki problem z częstą mikcją,jednak wskazuje na infekcje układu moczowego.Bardzo możliwe,że przy stanie zapalnym może występować przejściowe zwężenie cewki moczowej,może piasek (jednak tu pan nie zaznacza,że występują jakieś objawy bólowe,trudności z oddawaniem moczu)Ja bym zalecił badanie moczu z posiewem.
Nie wiem ile wypija pan płynów dziennie a szczególnie przed spaniem.
Może być taki stan pozapalny po przebytej infekcji.
Dodatkowo można w ciągu dnia pić więcej wody z cytryną.
napisał/a: Amadeusz10 2015-10-07 15:15
10G. Rozumiem, że pieczenie już nie występuje?
Parcie na mocz może być powodem jakiejś infekcji, ale również może mieć czynnik neurologiczny (tzw. pęcherz nadreaktywny). Można to czasem zaobserwować po różnicy oddawania moczu w nocy i w dzień. Jednakże tutaj należy zwrócić uwagę na to, że mocz oddaje się często, lecz w niewielkich ilościach i czasem parcie jest tak duże, że nie zawsze można zdążyć dobiec do ubikacji. Określa się to czasem terminem ,,parcia naglące''. 2 do 3 razy oddawanie moczu nocą, nie jest niczym nadzwyczajnym. Niektórzy muszą oddawać mocz nawet po 10 razy.
Skoro antybiotyk wywołuje jakieś pozytywne reakcje, to prawdopodobnie przyczyną jest infekcja.
Zabarwienie moczu ma duże znaczenie. Jeżeli pijemy dużo płynów, wody, zup, napojów, to mocz będzie miał jasną barwę. Jeżeli np. przyjmujemy dużo witamin, choćby z grupy B, to mocz będzie miał ciemniejsze zabarwienia. A taki lek na zapalenie dróg moczowych jak ginjal, zabarwia nawet intensywnie na niebiesko. Jeżeli przyjmujemy jakieś pokarmy barwiące, a mimo to mocz się nie zabarwia, to może świadczyć o chorobie nerek. Że nerki nie funkcjonują tak jak powinny.
Badanie moczu jest niezbędne. Nie tylko posiew, ale również ogólne, które może wskazać na obecne w moczu bakterie, przeciwciała, mocznik, białka, szczawiany itp. Obecność przeciwciał świadczy o infekcji i walce z patogenami.