Problem z oddychaniem nosem

napisał/a: Raiden_ns 2007-10-26 23:37
Mam problem trwający 20 kilka lat.

Mianowicie : Odkąd pamiętam nigdy nie oddychałem nosem (pomijam czas choroby katar lub inne). Zawsze oddycham ustami. Nie przeszkadzało mi to kiedyś ale teraz chciałbym jak wszyscy zdrowi ludzie oddychać nosem. Nadmieniam iż jak chce to mogę oddychać nosem ale czuje opory związane z oddychaniem i za kilka chwil znowu zapominam o oddychaniu nosem i znowu oddycham ustami. Dodatkowo pojawiło się chrapanie (nie wiem czy to ma coś wspólnego z oddychaniem)
Słyszałem coś o przegrodach i zabiegach ale nie wiem kompletnie jak sie do tego zabrać i co może być przyczyną moich problemów. Proszę o pomoc w razie dodatkowych szczegółów chcetnie je udziele

Zdesperowany 20 kilko latek.
djfafa
napisał/a: djfafa 2007-10-27 09:41
Pierwsze pytanie: jak oddychasz nosem to obie dziurki są drożne? Bo jeżeli tak to raczej z laryngologicznego punktu widzenia wszystko jest ok. Widzisz ja oddycham tylko jedną stroną, ale mam skrzywioną przegrodę nosową i to jest powód. Piszesz o chrapaniu. Wiekszość ludzi którzy nie oddychają przez nos w czasie snu chrapie! Więc to raczej nie jakaś anormalność! Może Ty po prostu tak się nauczyłeś oddychać (np. w dzieciństwie, podczas kataru) i teraz ciężko Ci się jest przestawić. Ale jeżeli tak jest to brachu powinneś być szcześliwy, bo nie jesteś chory, wystarczy tylko odpowiednio "ćwiczyć" to oddychanie i "nauczyć się" wciągać powietrze nosem!
Pozdrawiam