Problem z niedowagę + niski poziom potasu

napisał/a: Piotr91 2014-12-19 17:39
Witam Państwa.

Postanowiłem założyć konto po przeczytaniu internetu, bo mam wiele pokrywających się objawów z niektórymi osobami, o których nadmienię na koniec wpisu. Lekarze niestety nie umieją znaleźć u mnie przyczyny niedowagi, więc kieruję pytania do szerszego grona, bo co tłum głów to nie 1. :D

Zacznę od tego, że mam dość sporą niedowagę 183cm/52kg, często spada mi potas nie jakoś drastycznie, ale na tyle by powodować swoje objawy, mniej więcej jak jest dolna granica 3.5 to mam właśnie 3.5.

Zbadałem też 3 razy tarczycę. Za 1 razem wszystko w środkowych granicach normy. Za drugim razem TSH ponad normę, FT3 nieco powyżej średniej i FT4 lekko podwyższone ponad normę. Za trzecim razem TSH w górnej granicy normy, FT3 ponownie nieco powyżej średniej i FT4 prawie przekracza górną granicę normy.

Badałem również kortyzol i był ok, tzn. w górnej granicy normy (badanie o 8 rano). Morfologia w pełni ok, sód idealnie pośrodku, magnez ok, zbadałem również testosteron i był idealnie pośrodku.

Czytając internet i to co ludzie piszą o niedowadze (bo ten problem chcę rozwiązać) to bardzo wiele się pokrywa. Mniej więcej 3/4 z nich ma niedobór witaminy D, i mniej więcej 3/4 z nich ma podobne wyniki tarczycowe. Mniej więcej połowa z nich ma również problemy z umykającym potasem.

PS: Prawdopodobnie u mnie będzie również brak witaminy D. I to pewnie z takiego powodu, że rzadko wychodzę z domu bo po prostu nie potrzebuję. Pracuję również w domu. Ale chyba czas to zmienić. :D

Jak widać, istnieje ścisły związek pomiędzy tymi wszystkimi osobami, więc jesteśmy na dobrej drodze by to wykryć. Może mnie nakierujecie jakie badania zrobić w następnej kolejności? I prosiłbym o jakieś sugestie co może być przyczyną. :D

Dodam jeszcze, że moja siostra też ma niedowagę, ma migreny bierze lek Cinie, który coś tam robi z wychwytem serotoniny, nie powiem dokładnie z marszu bo to skomplikowane :D. I ten lek tak jakby działał też na przysadkę.

Możemy mieć genetycznie schrzanioną tą przysadkę. Dlatego byłbym wdzięczny jakbyście mnie nakierowali.
napisał/a: Piotr91 2014-12-19 20:21
Spisałem wyniki badań, tak to wygląda:

Zbadałem też 3 razy tarczycę.

Za 1 razem wszystko w środkowych granicach normy:

TSH: 3,66 (0,27-4,20)
FT3: 4,79 (3,10-6,80)
FT4: 18,00 (12,00-22,00)

Przy tym miałem też robiony potas i wyszło 3.6 (również wtedy miałem wszystkie objawy niedoboru).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Za drugim razem:

TSH: 6,09 (0,27-4,20)
FT3: 6,85 (3,10-6,80)
FT4: 17,61 (12,00-22,00)

Przy tym miałem też robione przeciwciała tarczycowe ATG i ATPO. Wyszły poprawnie. I kortyzol 20,96 (4.30-22.40) - badanie o 8 rano. Przy tym badaniu potas, sód i magnez były ok i wapń w górnej granicy: 10 (8.6-10)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Za trzecim razem:

TSH: 3,92 (0,27-4,20)
FT3: 6,64 (3,10-6,80)
FT4: 19,88 (12,00-22,00)

Zbadałem również Potas i sód. Sód wyszedł ok a potas znowu 3.5. Podczas tego badania też zbadałem testosteron który był ok, morfologia też ok.
napisał/a: soaring 2014-12-20 11:16
subkliniczną niedoczynność tarczycy masz, ale przydałoby się usg, żeby powiedzieć coś więcej o przyczynie. ja bym obstawiała hashimoto, ale skoro przeciwciała w normie, to może jednak nie.
i poszukiwania kontynuowałabym raczej w zakresie tego jak się odżywiasz/ odżywiacie a nie zaburzeń hormonalnych. podejrzewałabym nietolerancje lub alergie pokarmowe, które powodują problem z wchłanianiem składników odżywczych i problem z utrzymaniem właściwej gospodarki elektrolitowej (chociaż ten akurat bardziej na poziomie deklaracji niż wyników).
napisz przykładowy dzienny jadłospis. ile płynów pijesz dziennie i co to za płyny?
suplementacja witaminy D3 jest konieczna - w naszym klimacie niedobory ma nawet 95% populacji, więc fakt, że nie wychodzisz z domu jakoś strasznie nie potęguje problemu, ja wychodzę, ale z domu autem do biura, więc słońca też nie widuję za wiele.
napisał/a: Piotr91 2014-12-20 13:57
Słyszałem, że jak przeciwciała wyjdą raz ok to o niczym jeszcze nie świadczy. USG zaplanowane na styczeń. Zobaczymy. :)