Problem z nerwami

napisał/a: Pawelix_89 2014-09-28 22:43
Witam,

od dłuższego już czasu zmagam się z objawami nerwicy lękowej. Jej początki sięgają okresu licealnego. Zawsze wieszałem sobie poprzeczkę bardzo wysoko, szczególnie jeśli chodzi o naukę, w której byłem bardzo dobry (średnia 5,2 przez całe LO). Wszystko zaczęło się od pierwszej, nieudanej miłości (2 klasa). Następnie - zawalona matura, kłopoty na studiach, kolejna zraniona miłość (rok temu)...Chodziłem niecały rok na psychoterapię, jednak na niewiele się ona zdała. Wiem, że mam jakiś zły schemat myślenia, który powoduje, iż bardzo przejmuję się na zapas. Straciłem prawie wszystkie swoje dobre cechy i umiejętności, takie jak łatwość nauki, zapamiętywania...Mam bardzo duży lęk przed jazdą autem (ale tylko gdy o tym myślę, gdy już wsiądę, lęk mija; jestem stosunkowo "świeżym" kierowcą, prawo jazdy zrobiłem w tym roku) oraz kolejnymi życiowymi wyzwaniami. Ciągle rozpamiętuję przeszłość, że studia nie poszły tak, że dwa razy się mocno zakochałem i 2 razy nieszczęśliwie, że nie jestem już tym samym człowiekiem, który stawiał czoła wyzwaniom. Może ktoś z Was sobie z tym poradził lub wie, jak dać sobie radę? Nie chcę do końca życia brać antydepresantów, które już kiedyś 2 razy brałem. Z góry dziękuję za odpowiedzi.