Problem z krtanią i gardłem od 9 miesięcy. Zdjęcie.

napisał/a: TheVelevet 2010-01-06 16:34
Witam
Mam 19 lat. Generalnie dojżewałem bez większych chorób, nigdy żadne anginy itp. Kiedyś, w wieku ok 10 lat miałem guzki śpiewacze, jedak szybko znikły.

Moje problemy z gardłem i krtanią zaczęły sie ponad 9 miesięcy temu. Werdykt pierwszego laryngologa "ostre zapalnie gardła i strun głosowych". Z początku zapisywano mi różne antybiotyki ( chronologicznie: zinnat i bactrim forte, ciprobay dwa razy, zinnat , pare miesięcy przerwy ( brałem szczepionkę Luivac) potem, nystatyna, bactroban w maści do nosa, doksycyklina) Ostatni około dwa miesięcy temu. + wiele innych leków przez te 9 miesiecy np. telefast, mucosolvan, flixonase, biostymina (2x).

Byłem u różnych laryngologów ( ostatni raz dzisiaj), neurologa, endokrynologa, alergologa. Miałem robione różne badania: tomografie zatok, tomografie głowy, rtg płuc, usg tarczycy, podstawowy zestaw alegrenów ( wszystko ujemne), badania krwi: hormony tarczycy, poziom glukozy, morfologie ( ok, białe krwinki zawsze przy dolnej granicy) OB - 2 i inne. Wszystie badania wyszły dobrze.

Oprócz tego 3 razy wymaz z gardła i raz z nosa. Nigdy żadnych paciorkowców. Po ostatnim wymazie z gardła ( około 2mies temu) dostałem tylko karteczke "flora fizjologiczna", Ostatni wymaz z nosa - Gronkowiec złocisty +++ ( było to latem zeszłego roku).

Staram sie pić mało alkoholu ( ostatnio wcale), nawilżam gardło wodą i tonimerem/glosalem. Nie pale ( rzuciłem w sierpniu zeszłego roku, zresztą min. ze względu na gardło) Wcześniej jak paliłem ( w sumie ok. rok i 3mies) to było to ok paczki/tydzień lub mniej.

Laryngolodzy mieli różne opinie co do mojego gardła, jedna doktor radziła nawet wycięcie migdałków. Jeden lekarz zalecał operacje małżowin nosowych ( twierdził że są przerośnięte jak oglądał tomografie zatok) Jednak moja mama skonsultowała to z paroma innymi laryngologami i oni stwierdzili że jest to niewskazane.


Aktualny stan gardła i migdałków widać na zdjęciu, oprócz tego odczuwam zmęczenia głosu przy dłuższym mówieniu, ogólnie dość słaby głos, czasem ból promieniujący od szyji/gardła w stronę ucha, czasem bóle głowy(zatok?), kataru ostatnio brak lub mały.


Aktulany opinia laryngloga: jest lepiej niż było, płyn do płukania ( vit A, E, gliceryna, mentol) oraz Clarinase. Poprzednio zapisała mi Telefast.

Czekam na drugą wizyte u alergologa ( mam termin na luty).

Proszę o pomoc, ciagle odczuwam mocny dyskomfort. Czasem boję sie że to coś więcej niż podłoże bakteryjno/alergiczne. Dziękuje za wszelkie opnie i rady.

Załączam aktualne zdjęcie.

napisał/a: Hubert@ 2010-01-06 16:57
Czy spływa Ci wydzielina po tylnej ścianie gardła? Masz zgagę/nadkwaśność?
napisał/a: TheVelevet 2010-01-06 20:04
Trudno powiedieć czy spływa mi wydzielina. Żaden z laryngologów u których byłem o tym nie wspomniał ( tak jak pisałem jeden sugerował operacje małżowin nosowych, nie wiem czy jest to tożsame ze spływaniem wydzieliny).

Powiedział coś w tym stylu "80% przewlekłych problemów z gardłem/krtanią jest od nosa a 20% od żołądka".

Aktualnie nie czuje specjalnie żeby mi coś spływało, chociaz moge się mylić. Czasem czuje że mam zapchany nos, ale tam jakby głębiej gdzie nos się łączy z gardłem. Nie da się tego za bardzo wydmuchać więc jeśli się da to połykam tą wydzielinę.
Zapisywano mi różne specyfiki do nosa np. Flixonase które brałem dość długo. Teraz lepiej oddycha mi sie przez nos ( małżowiny chyba się pomniejszyły) i katar mam raczej żadko.

Zgagę owszem miewam, nawet dość często. Jednak jakies dwa miesiące temu brałem Helicid ( Omeprazolum) przez 28 dni. Zgagę mam teraz żadziej, jednak zdarza się. Laryngolog przepisała mi ten lek "w razie czego" jak bym miał refluks. Jednak żadnych badań w tym kierunku nie miałem robionych.

Ani po Flixonase ani po tym Helicidzie nie czuje specjalnej poprawy jeśli chodzi o gardło/krtań.

Zapomniałem też wcześniej napisać że miałem robione badania CRP i ASO. Wartości obu wyszły bardzo niskie.


Pozdrawiam
napisał/a: sandramro 2015-08-19 00:00
Witam
Jak sie rozwiązała ta sytuacja u Pana? Moje dzieci maja podobny problem i nie wiem jak im pomoc? Proszę o kontakt