Problem z jelitami...

napisał/a: Susanna86 2014-06-27 08:45
Witam,

od dawna borykam się z nawracającymi bólami brzucha... pierwszy atak był kilka lat temu - ból był tak silny, że trafiłam na SOR, ale niestety nic nie wykryto. Później byłą roczna przerwa i kolejny ostry atak brzucha - tym razem nie jechałam już na oddział. Bóle charakteryzują się ostrym bólem pod żebrami, który powoli przemieszcza się do podbrzusza. Kolejne ataki były co pół roku, ale po szybkiej reakcji i przyjęciu leków przeciwbólowych dało radę wytrzymać.... aż do maja tego roku kiedy to ponownie trafiłam na SOR z ostrym bólem, który zaczął się pod żebrami a skończył w prawym boku w podbrzuszu... Myślałam że to wyrostek ponieważ strasznie bolało - nie mogłam nawet chodzić z bólu. Towarzyszyły temu mdłości, a tego dnia z rana wystąpiła biegunka. Po kilku godzinach w szpitalu i badaniach stwierdzono, że nic nie widzą i wróciłam do domu. Ból, nawet po lekach, ustąpił po 18 godzinach. Przez następne trzy dni nie mogłam się ruszyć, chodzić, a nawet przekręcić na bok z powodu obolałego brzucha...
Oczywiście zrobiłam w ekspresowym tempie kolonoskopię, i wstępny opiś to:
"Kolonoskop wprowadzono do dystalnego odcinka jelita krętego. Śluzówka w tym zakresie brukowana ( zwłaszcza w pobliżu zastawki - pobrano wycinki )
Wnioski: M.Crohna susp."

Wiem że muszę czekać, ale po dwóch tygodniach ból pojawił się ponownie, od razu pojawiła się biegunka i wysoka gorączka... wszystko zwalczyłam ale od tygodnia mam biegunkę... Nie mogę jeść bo wszystko przeze mnie przelatuje i to ciągłe pobolewanie brzucha.
Brałam węgiel, loramid (a'la soperan), enterol 250 i dicoflor 60 i nic... dalej leci ze mnie jak z kranu...

Proszę o jakieś porady...
napisał/a: Scüty 2014-06-27 11:34
A lekarz który robił kolono nie przepisał Ci żadnych leków ???
napisał/a: Susanna86 2014-06-27 12:02
niestety nie przypisał...
napisał/a: Scüty 2014-06-27 12:29
Hmm.. Ciezko mi cokolwiek doradzić. Jak ja byłem w takiej sytuacji to leki przepisał mi z miejsca lekarz wykonujący badanie, pojęcia nie mam dlaczego Twój tego nie zrobił (może nie jest z Tobą aż tak źle). Jeśli dasz rade to poczekaj na wyniki hist. wtedy bedziesz wiedziała na czym stoisz, a jeśli nie to udaj sie do innego lekarza.
napisał/a: Susanna86 2014-06-27 12:36
Jeżeli to faktycznie crohn to też myślę, że nie jest tak źle ze mną, ale nie wiem jak powstrzymać biegunkę, która sprawia, że nie mogę przebywać na zewnątrz jeżeli w pobliżu nie ma WC... a wyniki mogą być za 4 tygodnie. Nikt mi nawet nie powiedział jak postępować, żeby unikać ataków... w sumie to nikt mi nic nie powiedział... ehhh...
napisał/a: Scüty 2014-06-27 12:54
Strach przed przebywaniem na zawnątrz gdy w pobliżu nie ma WC znają wszyscy z problemami jelit, taka to juz nasza przypadłość. Przeczytaj wątek na temat WZJG to dowiesz wielu rzeczy na temat tej choroby jej dolegliwości i jak sobie z nimi radzimy w róznych sytuacjach. Co do ataków to ciężko jest ich uniknąć mając problemy z jelitami, możesz to zrobić zażywając odpowiednie leki ( lub jak ja wmówić sobie że wszystko jest w porządku ale to juz trudniejsze zadanie aczkolwiek u mnie sie sprawdza). Ja staram sie jeszcze unikać mleka i czekolady ( to drugie idzie mi znacznie ciężej ) jak mi moj doktor polecił.

Nie wiem jak mógłbym Ci jeszcze pomóc bo nie jestem specjalistą a wszystko pisze na swoim przykładzie. Ogólnie postaraj sie nie panikować nadmiernie bo strach tylko utrudnia powrót do normalnego życia.

Wytrwałości i szybkiego powrotu do zdrowia życze.
napisał/a: Susanna86 2014-06-27 13:14
Oczywiście poczytam - bo to dla mnie zupełnie nowe rzeczy...

Dziękuję za pomoc i sugestie.
napisał/a: Konstans 2014-06-30 13:27
Susanna86 napisal(a):Oczywiście poczytam - bo to dla mnie zupełnie nowe rzeczy...

Dziękuję za pomoc i sugestie.


Witaj.
Nim doczekasz się diagnozy musisz sobie pomóc tymczasowo odpowiednią dietą. Jak radził kolega powyżej ;) odstaw kategorycznie nabiał, kawę, czekoladę oraz zboża glutenowe. Jedz tylko te bez glutenu jak ryż (zwłaszcza biały zatrzyma stolec), kaszę gryczaną i jaglaną oraz ziemniaki. Gotuj warzywa, unikaj surowizny, jedz ryby parowane i mięso (indyk głównie). Dodaj dobre tłuszcze. Taka dieta na pewno nie podrażni dodatkowo jelit a wręcz przeciwnie - stan zapalny złagodnieje, biegunki sie uspokoją i bóle/skurcze jelit (które sa manifestacją złego stanu jelit i złej diety)
Zobaczysz. Głowa do góry :)