problem z gardłem

napisał/a: wojtek.b 2015-04-28 12:55
Witam. Mam 31 lat. Od kilkunastu tygodni mam problem z gardłem. Jest ono czerwone. Widoczne są na nim takie jakby żyłki. Do tego są powiększone migdały. Co pewien czas zauważam, że po tylnej ścianie gardła spływa gęsta wydzielina. Objawy te są o różnej intensywności. Dodam, że gardło mnie nie boli. Nie mam żadnych problemów z przełykaniem śliny, płynów i pożywienia. Nie mam też gorączki, ani powiększonych węzłów. Ogólnie czuję się bardzo dobrze. Wykonywałem badania krwi - morfologia z wymazem, tsh oraz crp - wyniki w normie. Wymaz z gardła - wynik ujemny. Byłem zarówno u lekarza rodzinnego, jak i u laryngologa. Laryngolog stwierdził, że gardło faktycznie jest bardzo czerwone a migdały rozpulchnione. Po zbadaniu laryngolog powiedział, że mam mocno skrzywioną przegrodę nosową i według niego to jest przyczyna problemów z gardłem. Powiedział, że przez ciągłe oddychanie przez usta a nie przez nos, gardło jest podrażnione czynnikami zewnętrznymi i dlatego tak wygląda. Czy rzeczywiście krzywa przegroda może doprowadzić gardło do takiego stanu? Czy może być ewentualnie jakaś inna przyczyna? Co mam zrobić, aby stan gardła się poprawił? Bardzo proszę o odpowiedź. Przesyłam zdjęcie swojego gardła. Pozdrawiam, Wojtek.
napisał/a: radek07 2015-04-28 17:44
wojtek.b napisal(a):Po zbadaniu laryngolog powiedział, że mam mocno skrzywioną przegrodę nosową i według niego to jest przyczyna problemów z gardłem. Powiedział, że przez ciągłe oddychanie przez usta a nie przez nos, gardło jest podrażnione czynnikami zewnętrznymi i dlatego tak wygląda.
Czyli twój nos się zatyka? Jeśli tak, to jest przytkany ciągle czy tymczasowo?
napisał/a: wojtek.b 2015-04-28 19:13
Jedna - lewa dziurka jest niemal cały czas zatkana. Prawa jest całkiem ok, ale i tak praktycznie większość czasu oddycham przez usta. Zarówno w dzień, jak i w nocy.
napisał/a: radek07 2015-04-28 19:34
Czy to skrzywienie zostało stwierdzone kiedyś przedtem, zanim zaczął się problem z gardłem - doznałeś ostatnio jakiegoś urazu nosa, że masz skrzywioną przegrodę?
napisał/a: wojtek.b 2015-04-29 07:52
Skrzywienie było już kiedyś zdiagnozowane, ale lekarz mówił, że jest niewielkie. Teraz laryngolog powiedział, że jest bardzo duże i że należy przeprowadzić zabieg. Urazu żadnego nie doznałem. Laryngolog stwierdził, że może tak być, że z wraz z wiekiem skrzywienie przegrody jest mocniej odczuwalne.
napisał/a: radek07 2015-04-29 10:36
Czy w momencie kiedy skrzywienie przegrody zostało stwierdzone pierwszy raz lewa strona twojego nosa zatykała się mniej niż teraz?
napisał/a: wojtek.b 2015-04-29 10:43
Zatykała się mniej. I nie obserwowałem, żeby tak często zbierała się tam wydzielina, która spływa po tylnej ścianie gardła. Teraz zdarza się to bardzo często. Zatoki mam ok. Niedawno miałem robione rtg. Wydaje mi się, że głównie chodzi o ten nos. Tylko, czy on aż tak bardzo może podrażniać gardło? Zdaniem mojego laryngologa - tak. Ale ja już sam nie wiem, co o tym myśleć i jak to leczyć. Laryngolog nie zapisał mi żadnych lekarstw. Kazał tylko udać się do rodzinnego lekarza po skierowanie na zabieg prostowania przegrody.
napisał/a: radek07 2015-04-29 10:48
Samo to, że po tylnej ścianie gardła spływa wydzielina już może powodować problemy z gardłem, a do tego to, że oddychasz przez usta.
Masz zdjęcie RTG na płycie?
napisał/a: wojtek.b 2015-04-29 11:01
Nie mam niestety w domu zdjęcia na płycie. Foto jest w mojej dokumentacji u lekarza. No własnie, mój lekarz też tak twierdzi, że winowajcą może być przegroda.
napisał/a: wojtek.b 2015-04-29 11:06
Zastanawiam się jeszcze nad jedną ewentualnością. A mianowicie, czy problemem nie są migdały. Cały czas są powiększone. Może to one wpływają na stan mojego gardła?
napisał/a: radek07 2015-04-29 11:26
Radziłbym Ci wykonać tomografię komputerową; na tomografii wszystko będzie widoczne czarno na białym.
Po tym co napisałeś można stwierdzić/przypuszczać, że możliwy jest 'przerost dolnej małżowiny nosowej lewej'; możliwe, że jest spowodowany skrzywioną przegrodą, a samo skrzywienie może być spowodowane 'małżowiną puszkową środkową prawą'. Ale to tylko przypuszczenie i teoria, na tomografii wszystko było by widoczne.
Mógłbyś też wykonać testy alergiczne i wymaz z nosa, ale na sam początek najlepiej tomografię.

Czujesz suchość w środku jamy nosowej zwłaszcza po stronie lewej?
napisał/a: radek07 2015-04-29 11:29
Migdały mogą powodować taki stan gardła, ale biorąc pod uwagę spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła i problemy w jamie nosowej trzeba przypuszczać, że główny problem jest w jamie nosowej.