Problem z gardłe, zajęte zatoki.

napisał/a: Pacjent2121 2015-04-12 18:56
Witam,

od ponad roku moje gardło wygląda tak jak na zdjęciach. Wymazy i posiewy nie dawały podstaw do antybiotykoterapii. Zatoki na zdjęciu RTG są zajęte, czasem spływa mi biała wydzielina po tylnej ścianie gardła. Na początku problemów powięszkony był jeden migdał i lekko pobolewał przy połykaniu, teraz uległ on zmniejszeniu i posiada kratery. Czasami mam przytkaną jedną dziurkę w nosie (raz jedną, raz drugą) Byłem u 3 laryngologów. Jeden zalecił wycięcie migdałków, drugi stwierdził początki leukoplakii, a trzeci stwierdził, że wszystko jest OK. Proszę o jakiekolwiek opinie i pomoc. Co to może być, jakie badania wykonać?

http://zapodaj.net/28e2a015a7d56.jpg.html
http://zapodaj.net/3230d07f0cfde.jpg.html
http://zapodaj.net/6c39111354519.jpg.html
napisał/a: radek07 2015-04-12 19:37
W jakich okolicznościach zaczął się problem?
Masz zdjęcie RTG na płycie?
napisał/a: Pacjent2121 2015-04-12 20:01
Niestety nie mam zdjęcia zatok na płycie. Problemy zaczęły się od ropnia w okolicy odbytu (było podejrzenie przetoki), od tej pory mam problemy ze zdrowiem - poranne stolce (często luźne, urywajce się (niepełne wypróżnienie)). Przypisano mi proktosedon per rectum, ale problem się utrzymuje - gastroenterolog przypisał mi nifuroksazyd, ale nie pomaga - posiewy kału nic nie wykazały, badnie ogólne potwierdziło obecność tłuszczu i kwasów tłuszczowych. A zauważalne problemy z gardłem rozpoczęły się od tego, że któregoś dnia wieczorem jakby coś drażniło mi gardło i mimo prób kasłania, popijania wodą utrzymywało się aż do zaśnięcia.
Na drugi dzień spostrzegłem zmiany w lustrze. Wklejam link do zdjęcia - udało mi się wyłapać tylko przegrody nosowe.

http://zapodaj.net/4fb2343228bab.jpg.html

W posiewie wymazu z gardła wyhodowano podobno naturalną folrę fizjologiczną, a mianowicie Streptococcus viridans i Neisseria spp
napisał/a: radek07 2015-04-12 20:40
To, że twoje problemy zdrowotne występują jednocześnie to prawdopodobnie przypadek.

Ilu dokładnie lekarzy zaglądało do twojego nosa i co powiedzieli?
Zaglądali wziernikiem czy endoskopem?

Jaki był odstęp czasu pomiędzy wystąpieniem ropnia a wystąpieniem problemu z gardłem i zatokami?

Masz jakieś dodatkowe objawy związane z zatykającym się nosem i zatokami - czujesz kłucie, puls lub suchość w środku nosa u jamy nosowej?
Masz jakieś objawy dotyczące twarzy; objawy takie jak: opuchlizna twarzy, uczucie obrzmienia, uczucie pulsu lub gorąca?
napisał/a: Pacjent2121 2015-04-12 20:53
Odstęp czasu między jednym, a drugim problemem to ok. 2 miesiące. Jeżeli chodzi o dodatkowe objawy, to podczas leżenia na lewym boku "słyszę" bicie serca. Co do twarzy, to z rana po umyciu odchodzi z niej/ kruszy się dużo naskórka (z okolicy czoła głownie). Laryngolodzy oglądali jamę nosowa wziernikiem, ale poza stwierdzeniem krzywej przegrody nic nie mówili. Z miejsca dziekuję za chęć pomocy.
napisał/a: radek07 2015-04-12 20:58
Jak często twój nos się przytyka? Czy pod wieczór zatyka się bardziej i częściej?
Robiłeś kiedykolwiek testy alergiczne?
napisał/a: Pacjent2121 2015-04-12 21:10
Mój nos (jedna z dziurek) jeżeli się zatyka, to zdecydowanie częściej rano, po przebudzeniu. Z biegiem czasu (kwestia 30 minuut do godziny) oddychanie się poprawia, przytkanie ustępuje niemal całkowicie. Nie robiłem testów alergicznych.
napisał/a: radek07 2015-04-12 21:26
W wielu przypadkach problem z migdałkami kończy się ich wycięciem.
Kto zalecił wykonanie RTG? Do zbadania zatok i jamy nosowej najlepiej jest wykonać tomografię komputerową.
Czyli nie dostałeś żadnych leków ani na migdałki ani na zatoki?
Robiłeś wymaz z nosa?
Który lekarz stwierdził, że zatoki są zajęte?
napisał/a: Pacjent2121 2015-04-12 21:33
RTG zlecił i ocenił doświadczony, dobry specjalista, nazwiska nie pamiętam (ten sam który zalecił wycięcie migdałów). Wymazu z nosa nie robiłem (tylko gardło). Nie przyjmowałem żadnych leków ani na zatoki, ani na migdały.
napisał/a: radek07 2015-04-12 22:04
Czyli stwierdził, że z zatokami jest coś nie tak, ale leków nie zalecił żadnych?
Co dokładnie powiedział o zdjęciu RTG? Masz do zdjęcia opis?
napisał/a: Pacjent2121 2015-04-12 22:26
Opisu nie dostałem, lekarz omówił to zdjęcie "słownie" wskazując mi na nim nieprawidłowości, leków nie przepisał, zasugerował ew. alergię i wycięcie migdałków (z tym, że u mnie jest powiększony tylko jeden migdał). Czytają Pana pytania zastanawiam się, czy faktycznie trafiłem na "dobrego specjalistę", za jakiego ten lekarz uchodzi...
napisał/a: radek07 2015-04-13 13:08
Weź wynik wymazu i przejdź się jeszcze do innego laryngologa i jakiegoś internisty i zapytaj co sądzą o migdałkach.
Postaraj się zrobić wymaz z nosa. W zależności od tego co w nim wyjdzie powinno się dobrać odpowiedni lek. Jeśli lek nie pomoże radziłbym wykonać tomografię komputerową zatok.

Wygląd twojego gardła i migdałków może zależeć od tego co się dzieje w twoich zatokach i jamie nosowej.