Problem hormonalny w wieku 19 lat.

napisał/a: zefir543 2015-12-28 15:01
Jestem młody, 19 lat(zaraz 20). Jestem dość ospałą i zmęczoną osobą i po nieudanych próbach naprawienia komfortu życia stwierdziłem, że zrobię badania hormonalne. Ze sportem mam związek od dziecka. Od 15roku życia miałem co pół roku badania krwi, mocz i co roku ekg. Krew, mocz, ekg w normie.
A więc przed świętami wybrałem się na badania, zrobiłem lipidy, Estradiol, Prolaktynę(mam delikatny problem lipo/gino, pomimo 15-16%bfu), Progesteron, Testosteron, FSH, Potas i FT-4. Wszystko w normie oprócz 2 ważnych hormonów.
Prolaktyna 15,44ng/ml , norma 4-15,2
Testosteron 2,07 ng/ml ( W moim wieku, przy częstym treningu i dobrej suplementacji to chyba grubo poniżej normy)
Oprócz tego:
Estradiol 16,4 pg/ml
Progesteron 0,41 ng/ml

FSH, potas i ft-4 kazał mi zrobić lekarz rodzinny, bo zaczął podejrzewać u mnie problemy z tarczycą, jednak wszystko wyszło w porządku, ft-4 i lipidy były dość nisko, ale z zapasem w normach.
Co mam zrobić z tym? Mój lekarz rodzinny po obejrzeniu narządów i chwilowej rozmowie, stwierdził, że taki stan hormonalny może być przejściowy, więc nawet zrezygnował ze skierowaniem do Endokrynologa, powiedział tylko, że mam obserwować co dalej będzie się dziać(ogółem mam zarost na ciele, narządy w porządku, głos może nie jakiś niski, ale na pewno męski, libido ok). Nie satysfakcjonuje mnie to w ogóle. Z trądzikiem zmagam się już 4 lata(2 lata chodzenia po dermatologach, nic nie pomogło, do tego te problemy z ospałością, lekką depresją i koncentracją). Na razie myślałem, żeby brać Angus Castus na prolaktynę i kontynuować suplementację cynkiem + witaminy(cynk biorę już od paru miesięcy i nie widzę popraw)i powtórzyć badania teścia i prl w kwietniu kiedy znowu będę w Polsce. Obecnie jestem w Anglii i badania są tu za drogie, żebym mógł je powtórzyć.
I jak to wgl jest z terapią testosteronem? Z tego co orientuje się to idą tam małe dawki typu 100mg na 5 dni, ale czy taka terapia może mieć długotrwałe pozytywne skutki czy to już trzeba ciągnąć całe życie? I czy może taka terapia zaburzyć płodność?
napisał/a: klinacz 2015-12-28 15:20
Podaj normy do każdego z tych badań, które są w nawiasie przy wyniku, oraz podaj też FSH, potas i ft-4, to, że są w normie, nie oznacza, że jest dobrze.
napisał/a: zefir543 2015-12-28 18:29
Tutaj dodaje pierwszą część badań. Jutro dodam z FSH, potasem i FT-4, bo znaleźć nie mogę
http://zapodaj.net/2d65e6a0d30d2.jpg.html
napisał/a: zefir543 2015-12-28 19:04
http://zapodaj.net/b20e32d7008ff.jpg.html
http://zapodaj.net/3ae18f08a6b3d.jpg.html

Badania krwi i tarczycy
napisał/a: klinacz 2015-12-28 19:20
Leczenie testosteronem to raczej ostateczność, i często do końca życia, no i nie jest to leczenie przyczynowe, tylko objawowe.
Dobrze by było znaleźć przyczynę niskiego testosteronu oraz podwyższonej prolaktyny, której zbicie powinno podwyższyć poziom testosteronu, chociaż nie zawsze tak się dzieje, no i prolaktyna nie jest mocno podwyższona.

Przydałyby się badania ft3, ft4 i TSH, by zobaczyć jak funkcjonuje tarczyca.
TSH trochę za duże jak na ten wiek, powinno raczej być około 2.
FT4 w momencie badania było na dobrym poziomie.

Ja polecam zgłosić się do lekarza ponownie, w szczególności, że występują objawy, które dobitnie przedstawić najlepiej byłoby lekarzowi.

Napisz konkretnie co przyjmujesz z suplementów i leków.
napisał/a: zefir543 2015-12-28 19:52
klinacz napisal(a):Leczenie testosteronem to raczej ostateczność, i często do końca życia, no i nie jest to leczenie przyczynowe, tylko objawowe.
Dobrze by było znaleźć przyczynę niskiego testosteronu oraz podwyższonej prolaktyny, której zbicie powinno podwyższyć poziom testosteronu, chociaż nie zawsze tak się dzieje, no i prolaktyna nie jest mocno podwyższona.

Przydałyby się badania ft3, ft4 i TSH, by zobaczyć jak funkcjonuje tarczyca.
TSH trochę za duże jak na ten wiek, powinno raczej być około 2.
FT4 w momencie badania było na dobrym poziomie.

Ja polecam zgłosić się do lekarza ponownie, w szczególności, że występują objawy, które dobitnie przedstawić najlepiej byłoby lekarzowi.

Napisz konkretnie co przyjmujesz z suplementów i leków.


Leków nie przyjmuję żadnych, jedynie Aspargin brałem przez 2 miesiące.
Z suplementacji przyjmuję MSM, kreatynę, kompleks witamin B, cynk, agnus castus( zacząłem brać z miesiąc temu, w nadziei, że pomoże trochęz prolaktyną i ginekomastią, ale to tylko ziółka) no i magnez(miałem częste skurcze łydek w nocy).
Problemem jest to, że mieszkam w Anglii i zastanawiam się czy pójść tutaj do lekarza z tymi objawami. W Polsce będe dopiero początek kwietnia i mógłbym pójść prywatnie do endokrynologa i powtórzyć badania.
napisał/a: Yogryn 2015-12-29 19:29
A co trenujesz ?

Badania testosteronu i innych hormonów warto powtórzyć za jakiś czas.
napisał/a: zefir543 2015-12-30 00:27
Yogryn napisal(a):A co trenujesz ?

Badania testosteronu i innych hormonów warto powtórzyć za jakiś czas.



Najpierw były 2 lata sporty walki potem 3 lata strzelectwo sportowe i teraz znowu sporty walki połączone z siłownią.
napisał/a: zefir543 2015-12-30 14:00
A wytłumaczy mi ktoś jeszcze, dlaczego przy testosteronie na badaniu nie ma podanej normy?
napisał/a: willr 2016-01-06 21:23
OK, na początek pie..ol to co Ci mówi internista. Dla nich testosteron w Twoim wieku nawet blisko dolnej granicy, będzie nadal w porządku, póki będzie się utrzymywał w przyjętych normach...Paranoja jak można być lekarzem i tak rozumować. Wymuś na nim żeby dał Ci skierowanie do endo albo androloga. Z Twoich badań wynika że masz teścia 207ng/dl co jest chyba lekko poniżej normy. To nie jest normalna sytuacja w Tym wieku. Zależy z czego wynika problem, ale rozwiązaniem może okazać się np. clostilbegyt (clomid).Chyba że masz dojścia do kogoś kto Ci wypisze receptę, albo załatwisz sobie od gościa z siłki. Niestety witaminami nie rozwiążesz problemu, to nie jest takie proste. Im szybciej załatwisz temat, tym szybciej wróci Ci komfort życia, sam wiem jak kiepsko człowiek może się czuć, myśleć, funkcjonować na tak małej ilości teścia,