Prawidłowe TSH, czy badać FT3, FT4?

napisał/a: aaggaa3 2012-09-08 16:15
witajcie, mam pytanie odnośnie badania FT3, FT4

moja pani doktor gastrolog zleciła mi konsultację u endokrynologa ponieważ na przełomie kilku lat moje TSH stopniowo powolutku spada

Wyniki (badania robione mniej więcej co roku) TSH: 2,5 ; TSH: 2,3 ; TSH: 1,8 ; TSH: 1,5 ; TSH: 1,2

pani doktor endo powiedziała, że nie trzeba robić FT3, FT4 bo TSH jest w normie, ale może powinnam jednak zrobić?

pozdrawiam i dzieki za pomoc
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-09-08 16:37
Wynik bardzo dobry, trudno na ich podstawie stwierdzić że coś nie tak jest z tarczycą.
A masz jakieś objawy pasujące do chorób tarczycy?
napisał/a: aaggaa3 2012-09-08 17:33
dzięki za odpowiedź :)

objawów różnych mam sporo i sądzę, że po prostu szukają , z objawów / chorób :
mam przewlekłe zapalenie żołądka (najpierw było na tle refluksu żólciowego, obecnie refluksu podobno nie ma, ale jest zapalenie zanikowe - to z kolei nie potwierdziły wycinki) stale ''skaczącą" bilirubinę (od 1,1-2,35) , częste dolegliwości w okolicy wątroby
niską wagę (ja wiążę to z żołądkiem) , zimne, często spocone stopy i czasem dłonie (ale o dziwo spocone bezzapachowo ;)
ostatnio miałam robiony test z krwi na celiakię i wyszedł wynik 10
normy:

dodatni >15
graniczny 8-15
ujemny
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-09-08 17:44
Pocenie się i niska waga może wskazywać na nadczynność, ale tak samo na wiele innych chorób a nawet brak choroby. Jak chcesz mieć pewność możesz sprawdzić hormony tarczycy.
napisał/a: aaggaa3 2012-09-08 17:49
dzieki za odpowiedź :) w poniedziałek idę na kilka dni do szpitala to może coś się wyjaśni więcej (choć ostatnio w czerwcu też mnie trzymali tydzień i poza chorym żołądkiem nic innego nie wykryli
może tym razem zrobią wic tez te hormony

pozdrawiam!
napisał/a: Pies z łąki 2012-09-11 09:37
Celiakię bada się dość prosto, ale jedno badanie nie wystarczy...

Jeśli masz jakieś p.ciała (jakie???) plus zanik kosmków w wycinku, to masz winowajcę... Prawdopodobnie masz też spore niedobory np. wit B12 i żelaza (bada się poziom ferrytyny), to może być przyczyna twoich dolegliwości. Ja obstawiam nietolerancję glutenu.

A p.ciała tarczycowe (atpo, atg, trab) badałaś? Usg tarczycy robiłaś?
napisał/a: aaggaa3 2012-09-15 17:34
Hej, dzięki za odpowiedź :) miałam robione przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej wynik wyszedł chyba 11 a ujemny jest poniżej 8
dodatni natomisat powyżej 15
zrobiono mi gastroskopię i pobrano wycinki z dwunastnicy wyniki za tydzień

napisal(a):Prawdopodobnie masz też spore niedobory np. wit B12 i żelaza (bada się poziom ferrytyny), to może być przyczyna twoich dolegliwości


wiesz co tu o dziwo jest ok. żelazo 17 norma od 9 do 27
wit b12 350 (193-982) więc w sumie dośc nisko ale w normie rok temu miałam 400

jestem wegetarianka juz z 10 lat i nie suplementuję jakoś tak na poważnie b12

poproszę doktorka gastrologa żeby zbadał mi ferrytynę bo tutaj rzeczywiście może coś być nie tak a nie miałam nigdy robionej

napisal(a):A p.ciała tarczycowe (atpo, atg, trab) badałaś? Usg tarczycy robiłaś?


właśnie tutaj nie badano, ale moja lekarka I kontaktu jest tez specjalista endokrynologiem więc poprosze ją i na pewno zrobi dzięki za rady :*