Prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem HIV

napisał/a: Karwan 2014-06-17 23:39
Witam, przejdę od razu do sedna


Wczoraj dowiedziałem się, że jeden z moich kolegów nosicielem HIV. Sytuacja zmartwiła mnie podwójnie, bo jakiś czas temu na imprezie rozciął sobie wargę, niby nic specjalnego, ale poprosił mnie o papierosa. Nie byłoby problemu gdyby nie fakt, że ja też się nim parę razy zaciągnąłem a, że człowiek był w średnim stanie to nawet nie pomyślał o odrobinie krwi, która znajdowała się na filtrze. Czy w takim przypadku prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem jest bardzo prawdopodobne?
napisał/a: ratownik_0395 2014-06-19 11:23
Witam.
Myślę, że prawdopodobieństwo to jest znikome, gdyż kontakt krew-krew (poprzez rany, wkłucia tymi samymi igłami), wymiana płynów ustrojowych itp. może spowodować zakażenie. Raczej nie przejmowałbym się tym incydentem, aczkolwiek, żeby głowę mieć spokojną to za ok. kilka tygodni można wykonać to badanie (nie teraz, gdyż ewentualny rozwój wirusa następuje na przestrzeni tygodni). Tutaj podaję wykaz placówek, gdzie bezpłatnie i anonimowo można wykonać takowe badanie. Pozdrawiam i życzę zdrowia !


http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/Test-na-HIV-gdzie-zrobic-go-bezpatnie-i-anonimowo_34685.html