Prawdopodobieństwo białaczki

napisał/a: daniel909 2012-04-20 11:38
Witam! Chcialbym opisac przypadek mojej znajomej, ktora ma 21 lat i od kilku lat ciagle ma anemie. Raz ma mniejsza a raz wieksza a czasami nawet jej wogule nie ma. Czesto ja boli glowa i miesnie wokol kregoslupa. Utworzylem nowy watek, poniewaz niestety jej mama zmarla na bialeczke zmutowana i tez przez cale zycie miala anemie, i w momencie odkrycia u niej bialaczki wszystko trwalo 2-3 tyg i nic sie nie dalo zrobic niestety :((.. Niestety brat mamy tez zmarl na to samo . Oboje zmarli majac okolo 50 lat. Jej corka a moja przyjaciolka ma na szczescie inna grupe krwi niz mama , czy to ma jakies znaczenie ? Na szczescie ostatnio wyniki krwi wychodza dobre w ktorej nie ma anemii. Jakie jest prawdopodobienstwo ze corka bedzie mila bialaczke w przyszlosci i czy jej dzieci sa bardzo narazone na to??? Prosze o powazne wpisy!!!!!!
napisał/a: dominika2505 2012-04-21 23:56
Grupa krwi nie ma znaczenia czy sią zachoruje czy nie. Ważne jaka to anemia, bo co 2 kobieta ma anemie z uwagi na dość obfite miesiączki, jeśli chodzi o niedobór żelaza. Białaczki natomiast u dorosłych powstają na skutek nabytych mutacji genetycznych i nie jest to choroba przekazywana z pokolenia na pokolenie, czyli dziedziczona. Mama mogła mieć anemię wspomnianą przeze mnie tak jak wiele kobiet, co nie ma związku z białaczką. Jest pewien rodzaj anemii, który może przejść w ostrą białaczkę, ale należy on do poważnych chorób hematologicznych - zespołów mielodysplastycznych, które zwykle nie występują u młodych ludzi. Każdy powinien co jakiś czas zrobić morfologię krwi z pełnym różnicowaniem leukocytów, by mieć pewność że jest zdrowy jeśli chodzi o ten rodzaj chorób, nie ma co się obawiać na zapas.