Poziom cukru po posiłku

napisał/a: kosarz 2012-06-30 14:54
Witam!
Ostatnie mam troche badań, bo na początku podejrzewano, że mam coś z tarczycą jednak badania to wykluczyły, teraz znowu biegam pod kątem cukrzycy... Miałem już 2 razy mierzone nad czczo i wychodziło w granicach 85 (badanie glukometrem z palca). Po tym Pani doktor wykluczyła cukrzyce.
Pytanie brzmi czy można mieć cukrzycę mając prawidłowy wynik nad czczo? Chodzi mi konkretniej o cukier np. po posiłku? Tzn. na czczo prawidłowo, a po posiłku za wysokie? Wtedy też mówimy o cukrzycy? Czy mogę sobie np. taki sam test kupić w aptece (jakiś glukometr) i zrobić samodzielnie badanie 2h po posiłku? Czy wynik okaże się rzetelny? I ile wtedy powinien wynosić?
Z góry dziekuje za odp.
Pozdrawiam!
napisał/a: czybit161 2012-06-30 15:27
2h po posiłku poziom glukozy powinien być do 120
napisał/a: Metka 2012-06-30 16:03
Istnieje taka możliwość ale jest bardzo mało prawdopodobna. Masz jakieś objawy, że podejrzewasz cukrzycę?
Możesz zrobić badanie po posiłku, jednak wynik zależy od glukometru, na jednych do 120 powinien być, na innych do 140 nawet no i to też zależy po jakim posiłku. Cukrzycę stwierdza się przy poziomie >200.
napisał/a: kosarz 2012-07-04 17:28
Metka
Sorry, że tak późno ale dopadłem dopiero teraz kompa. Miałem podejrzenie albo o nadczynnośc tarczycy albo cukrzycę z tego powodu iż miałem takie objawy jak: nagły spadek wagi (ok. 3,5 kg na przestrzeni 3 tyg), suchość w ustach, senność i lekkie osłabienie, do tego strasznie często oddawałem mocz, mimo że nie piłem tak wiele. Po prostu więcej wydalałem niż piłem. Zrobiono mi TSH, FT3, FT4 wszystko w porządku więc to wykluczono, potem miałem cukier tylko nad czczo i również Pani doktor wykluczyła. Co prawda już czuję się dobrze chociaż waga też jeszcze lekko (chyba) spada i te problemy z moczem. Doktor też wzieła pod uwagę po prostu zaburzenia na tle nerwowym. W sumie mogłaby mieć racje bo ostatni miesiąc miałem ciężką sesję i do tego obrona licencjata. Spróbuje sobie zmierzyć jeszcze sam glukometrem ten cukier po posiłku. Co najlepiej spożyć? I jeszcze takie drobne pytanie. Czy uczucie zmęczenia i "lekkiej senności" po bardzo obfitym posiłku to normalne?
napisał/a: kosarz 2012-07-04 17:33
aaa i dodam jeszcze, że waga spadała mimo że nie zmieniałem nic w diece, a właściwie to starałem się jeść więcej niż zazwyczaj.
napisał/a: Metka 2012-07-04 20:49
A miałeś badanie ogólne moczu i morfologię? Może to właśnie przez utratę wody ta suchość w ustach, spadek wagi (zbyt mało pijesz, problemy z nerkami?).
Generalnie z objawami cukrzycy jest tak, że te mocno nasilone pojawiają się raczej w cukrzycy typu 1 jednak jest bardzo mało prawdopodobna cukrzyca t1 jeśli cukier na czczo masz idealny, gdyż trzustka wtedy praktycznie nie wydziela insuliny i cukier tak znacznie sam z siebie nie spada. Jeśli już to bardziej stawiałabym na typ MODY albo typ 2, jednak one raczej takich objawów nie dają, zazwyczaj wykrywa się je przypadkiem.
Wielomocz w cukrzycy pojawia się wówczas gdy poziom cukru we krwi przekroczy próg nerkowy (ok 180mg/dl, a u cukrzyków, szczególnie tych nieleczonych - niezdiagnozowanych jest zazwyczaj jeszcze wyższy), wtedy organizm chce się pozbyć nadmiaru cukru usuwając go przez nerki i dopiero wtedy pojawia się zwiększenie ilości oddawanego moczu, a w konsekwencji pragnienie więc to też nie jest tak, że wydala się więcej płynów niż przyjmuje,

Nie mówię oczywiście, że nie masz cukrzycy, bo tego przez forum nie da się stwierdzić, ale najlepiej zamiast robić samemu badanie po posiłku (sam glukometr to wydatek rzędu 80-100zł) pójdź do przychodni i zrób test doustnej tolerancji glukozy (inaczej krzywa cukrowa) - jeżeli po posiłku masz wysoki cukier to po krzywej cukrowej też wyjdzie wysoki.
Jeśli jednak zdecydujesz się na glukometr to powiem Ci jedno - nie kupuj Xido ani Glucocard mini plus, gdyż one porządnie zawyżają i tak naprawdę nimi u każdego można "wykryć cukrzycę" (nawet jeśli jej nie ma), ale ja jednak polecam krzywą cukrową w przychodni - jeśli masz cukrzycę glukometr dostaniesz za darmo, jeśli nie masz to będą tak naprawdę pieniądze wyrzucone w błoto.
Poza tym jeśli nie robiłeś badania moczu ostatnio to zrób w pierwszej kolejności - może wykryć nie tylko cukrzycę ale również inne nieprawidłowości.

Uczucie zmęczenia po bardzo obfitym posiłku jest jak najbardziej normalne - organizm musi go strawić.


A tak w ogóle (hm, chyba powinnam była od tego zacząć) ile masz lat, wzrostu i ile ważysz?
napisał/a: kosarz 2012-07-06 16:46
mocz całkiem niedawno miałem robiony (ten ogólny) - wszystko gra. Mówisz żeby zrobić krzywą cukrową? Ile takie badanie trwa i jak to przebiega? Czasem nie będe musiał ze 2h siedzieć w przychodni?:)
Lat mam 22, wzrost jakoś 175, waga - no teraz schudłem czyli jakieś 73 kg.
napisał/a: Metka 2012-07-06 17:47
kosarz napisal(a):mocz całkiem niedawno miałem robiony (ten ogólny) - wszystko gra.

A miałeś już te objawy?

kosarz napisal(a):Mówisz żeby zrobić krzywą cukrową? Ile takie badanie trwa i jak to przebiega? Czasem nie będe musiał ze 2h siedzieć w przychodni?:)

Dokładnie. Pomiar cukru na czczo, po czym wypijasz 75 g glukozy rozpuszczonej w wodzie i po 2 godzinach kolejny pomiar. Wynik >140 oznacza nieprawidłową tolerancję glukozy a >200 cukrzycę. W czasie tych 2 godzin nie jesz, nie pijesz i nie chodzisz.

kosarz napisal(a):Lat mam 22, wzrost jakoś 175, waga - no teraz schudłem czyli jakieś 73 kg.

To w zasadzie typ 2 jest bardzo mało prawdopodobny... No ale może MODY, o ile jakakolwiek.
napisał/a: OlgaSIWEK 2014-05-27 22:35
____________________________________________________________________________________________________________
ODŻYWIANIE PRZY OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWADZE / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIU / CHOROBACH SERCA: INTELIGENTNE, TAKIE POLECAM. *****

1. Jemy niskotłuszczowo czyli:
INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU.

2. Niskowęglowodanowo, a zatem (energetyczne):
NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.

3. Puenta to tabele:
IŻ PRODUKTU.

P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjaśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane.

4. Wykluczamy jednak z diety (niezdrowe dla człowieka) tzw:
WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26.01% WZROSTU.

____________________________________________________________________________________________________________
napisał/a: alakraj 2019-01-15 22:27
Witam i jestem w szoku, gdyż miałam ten sam przypadek...częste oddawanie moczu,badałam poziom glukozy kilka razy na czczo w laboratorium wynik ok 90, brak bakterii w moczu, tsh ok, brak glukozy w moczu, tez zwalono to na stres ....jednak nie dałam za wygraną, wymusiłam skierowanie na test obciążenia glukozą i badanie insuliny, za które i tak zapłaciła,stało się wynik 240... cukrzyca, sama sobie znalazłam chorobę....załamała się ale teraz już jestem ekspertem w temacie,to tkz ukryta cukrzyca, początek...dieta uspokoiła cukrzycę, jest ok, nie biorę leków schudłam 8 kg w 2 miesiące..nawet za dużo, gdyż nie byłam osobą otyłą, teraz jestem wręcz za chuda...w razie czego służę radą..Pozdrawiam.
napisał/a: wanda102 2019-02-20 10:45
czy bierzesz tabletki lub insulinę?? czy leczenie takie bylo proponowane przez diabetologa??
napisał/a: wanda102 2019-02-20 10:47
to pytanie do alakraj