powtarzające się problemy z jamą ustną

napisał/a: radek861 2008-01-11 00:12
Mam 21 lat. Jestem studentem. Mój stan zdrowia jest ogólnie dość dobry. Przewlekle choruję na alargię (uczulenie na pyłki traw, zbóż, drzew, w mniejszym stopniu na pierze, roztocza; objawy głównie ze strony układu oddechowego w okresie pylenia: katar, kaszel, uczucie duszności, także łzawienie z oczu; jestem po kilkuletnim odczulaniu różnymi preparatami, które przyniosło pozytywne rezultaty i zmniejszyło nieco objawy; do zeszłego roku włącznie brałem także przez kilka miesięcy rocznie lek Allermed przepisany przez mojego alergologa, obecnie nie biorę leku od kilku miesięcy).

Co pewien czas (w różnych odstępach, od mniej więcej 2-6 miesięcy) pojawiają się u mnie następujące objawy utrzymujące się przez kilka dni:

-miejscowe, bolesne stany zapalne jamy ustnej w postaci niewielkich, białych wyprysków (takich jak "afta")
-postrzępienie brzegów języka z towarzyszącym uczuciem jego nieznacznego powiększenia
-zauważalne zmiany spodu języka i przestrzeni pod nim: fioletowe i czerwone, wąskie paski czy też żyłki na spodniej stronie języka oraz niewielkie zielonkawe lub również fioletowe okrągłe kształty, w tym jeden wyczuwalny jako mały, okrągły twór (w innych okresach, poza tych, w których występują objawy, niezauważalny)
-spód języka miejscami postrzępiony, w głębi o wyraźnym zabarwieniu niebiesko-fioletowym

Zwykle stosuję jakiś preparat na stany zapalne jamy ustnej i objawy po kilku dniach znikają. Obecnie utrzymują się od 3 dni, na razie, mimo stosowania miejscowo Sacholu, oraz płukania szałwią, objawy nie znikają, a wręcz nasilają się.

Proszę o konsultację i poradę czym może być taki stan spowodowany. Jest on uciążliwy tylko przy nasileniu objawów (bolesność w trakcie jedzenia, uczucie dyskomfortu w jamie ustnej).