Powikłania po silnym uderzeniu w kark

napisał/a: mate1987 2012-12-16 17:14
Witam,
chciałem się dowiedzieć, jakie powikłania może nieść za sobą silne uderzenie w kark. Dwa dni temu spadłem z krzesła i uderzyłem karkiem w kant półki całą siłą upadku, uderzenie było dość mocne. Dzisiaj mam spuchniete miejsce w którym sie uderzyłem (miejsce na jednym z kręgów)+siniak i problemy ze skręcaniem głowy (prawo, lewo, góra, dół), kiedy próbuje coś dźwignąć, schylić się, czy podnieść rękę do góry czuje dość silny ból w karku. Najgorzej jest rano, kiedy sie troche rozruszam jest nieznacznie lepiej.
Ogólny problem polega na tym, że obecnie przebywam za granicą i nie bardzo wiem gdzie się udać z takimi objawami, a do tego jeszcze brak znajomości języka. Jeśli byłbym w Polsce odwiedziłbym lekarza, bez zadawania pytam na forum. W obecnej sytuacji proszę o opinie.

pozdrawiam
napisał/a: FizjoBartek 2012-12-17 10:09
Witaj
Oczywiście uderzenia w kark do tego z pełną siłą są groźne, jednak u Ciebie najwyraźniej z rdzeniem nic złego się nie stało.
Opuchlizna w miejscu uderzenia jest normalna i jeszcze przez dwa- trzy dni przykładałbym w jej okolice ziemne okłady, po tym czasie zmień je na ciepłe.
Oczywiście problemy ze skręcaniem głowy też nie są niczym dziwnym bo w tej okolicy przebiegają różne mięśni które są za ruchy rotacyjne odpowiedzialne, skoro sobie je obiłeś to tłumaczy problem.
Niestety tylko tyle można zrobić, ale bez obaw jak już pisałem to prawdopodobnie zwykłe stłuczenie.
Upewnię się tylko czy podczas urazu uderzyłeś też głową, czy od tego czasu występują bóle głowy ?
Czy problem ze skręcaniem w dół ma charakter niemożności tzn czujesz blokadę przy wykonaniu ruchu czy też po prostu czym dalej zginasz głowę tym większy czujesz ból ?
napisał/a: mate1987 2012-12-17 12:57
dzięki za odpowiedź.
W głowę się nie uderzyłem, tylko kark oberwał. Głowa mnie nie boli i prócz dolegliwości, które opisałem wcześniej innych nie spostrzegłem. Kiedy zginam głowę w dół, to im dalej, tym większy ból, identycznie, jak przy odchylaniu głowy do tyłu.
Myślisz, że po jakim czasie ból powinien ustąpić? Jeszcze raz dzięki za odpowiedź,
pozdrawiam!
napisał/a: FizjoBartek 2012-12-17 16:18
Ciężko powiedzieć kiedy ból ustąpi, od urazu minęły 3 dni - to niewiele.
Ból może ustąpi za kilka dni, a może jeszcze trochę potrzyma, w każdym razie do dwóch tygodni od urazu powinno być już dobrze.
Zasada jest taka do 5 max 7 dni po urazie zimne okłady, a po tym czasie ciepłe, więc polecam ten sposób naturalnej walki nie tylko z bólem, ale i obrzękiem.
Co do zginania głowy oraz jej rotacji, nie polecam wykonywać ruchów poza zakres bólu, to na pewno nie pomoże a co więcej może zadziałać odwrotnie i przykurcz się nasili.
Z czasem gdy ustąpi ból zacznie wracać ruchomość.
Będzie dobrze !
Pozdrawiam.