Powikłania po anginie

napisał/a: yasmeen 2014-02-07 14:29
Mój synek 23 stycznia dostał gorączki (maks 38,5) jednodniowej, później przez jeden dzień miał stany podgorączkowe do 37,8 i kolejny dzień do 37,2. Po trzech dniach był zdrowy, a przynajmniej tak się wydawało. Pierwszego dnia choroby byliśmy u pediatry, któremu powiedzieliśmy, że kilka dni wcześniej syn skończył leczyć anginę. Lekarz obejrzał gardło i zawyrokował "wirus". Zostaliśmy odesłani do domu. Po kilku dniach syn zaczął pokasływać mokro, po flegaminie kaszel mocno się ograniczył.
Wczoraj czyli 6 lutego syn znów zagorączkował (do 38,5), bardzo pocił się w nocy. Rano miał już tylko stan podgorącząkowy 37,7 ale rozbolało go gardło, nie mógł nic przełykać. Pojechaliśmy do lekarza, zrobiony był test na paciorkowca i jest, znów angina , klacid na 10 dni (poprzednio duracef).
Mam teraz obawy, że "wirus" z 23 stycznia to też była angina ale bez bólu gardła i skąpoobjawowa. Jeśli tak to znaczy, że syn antybiotyk dostał dopiero 15 dni po tym zdarzeniu. Jestem przerażona na samą myśl co to może oznaczać na przyszłość i jakie powikłania za sobą nieść. Czy to możliwe aby angina paciorkowcowa przebiegała tak skąpoobjawowo? Jakie badania zrobić dziecku po wyleczeniu anginy? Skąd mieć pewność, że tym razem to cholerstwo wytłuczemy? I jakie jest realne niebezpieczeństwo groźnych powikłań?
napisał/a: Peter 2014-02-07 15:13
Proponuję wykonać wymaz kontrolny z gardła po antybiotykoterapii.
napisał/a: yasmeen 2014-02-07 16:23
Teraz już wiem ale martwi mnie, że nie zrobił tego lekarz przy okazji ostatniej infekcji. Czy wynikające z tego opóźnione podanie kolejnego antybiotyku znacząco zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia najgroźniejszych powikłań? Czy brak paciorkowca w kontrolnym wymazie będzie oznaczało, że ryzyko jest niewielkie czy może warto sprawdzić np. przeciwciała?
napisał/a: yasmeen 2014-02-07 17:44
I jeszcze jedną mam wątpliwość dotyczącą podanego antybiotyku. Za pierwszym razem dostaliśmy Duracef, teraz Klacid, dlaczego nie penicylinę, która ponoć najlepiej zabija paciorkowca?