Powiększone węzły chłonne od ponad roku.

napisał/a: Nika990 2011-09-07 18:02
Witam.Mam pewien problem z węzłami chłonnymi.Od października ubiegłego roku bez powodu powiększyły mi się węzły chłonne nad obojczykami,szyi,pod żuchwą,pod pachami w pachwinach jeden znajduje się w dole obojczykowym.Węzły w ogóle nie bolą są ruchome te na szyi dobrze oddzielone od siebie jedynie co to pod pachami tak jakby połączone ze sobą gdy je naciskam uciekają spod palca.Są rozmieszczone symetrycznie po obu stronach.W październiku miałam wykonywaną morfologię krwi wszystko jest ok.Dużo czytałam na ten temat i bardzo się boje.Niepokoi mnie również mój język już od ponad roku jest biały tak jakby "nalot" czytałam,że to może mieć związek z HIV mimo,że z nikim nie współżyłam.Co prawda zdarzają się infekcje typu ból gardła czasem kaszel ,ale to po tyg.przechodzi.Mononukleozy raczej nie przechodziłam bo nie miałam żadnych objawów typu wysoka gorączka,bóle stawów,powiększona śledziona.Co prawda moja temp ciała waha się od 37,1 do 37,5,ale nawet tego nie odczuwam.W tamtym roku zdarzały mi się częste bóle głowy trwały one przez ok 3 miesiące,ale mi przeszło.Są też takie dni gdzie rano mam suche gardło.Praktycznie codziennie rano mam katar który w dzień znika ,od pewnego czasu czuje się senna,ale ta senność np przy ruchu znika i jest ok.Czytałam,również o wirusie Ebsteina Barr,ale wątpię ,aby to on był przyczyną powiększenia tych węzłów.Nie wiem co mam robić lekarz mnie zbywa gdyż twierdzi,że jesli wyniki krwi są w normie to nie ma potrzeby wykonywania dalszych badań.Próbowałam również zrobić badania na toxoplazmę,ale również mnie zbył.Piszę tutaj bo chciałabym,aby Państwo mi coś doradzili nie wiem czy mam już sobie dać spokój z tymi węzłami czy szukać przyczyny ich powiększenia?Dziękuję za rade.
napisał/a: opilek 2011-09-08 01:23
W jakim jesteś wieku?

Po której stronie jest powiększony węzeł nadobojczykowy?

Jeśli morfologia jest prawidłowa większość przyczyn bakteryjno/wirusowych można wykluczyć. Czy te węzły są widoczne, czy wyczuwasz ich powiększenie? Czy nie zmieniają się, raz mniejsze, raz większe? Od kiedy jest taki stan podgorączkowy?

Czy było robione zdjęcie rtg klatki piersiowej? Czy jesteś na coś uczulona, bierzesz jakieś leki?
Czy sprawdzane były hormony tarczycy? CRP?
napisał/a: Nika990 2011-09-08 02:17
Z góry dziękuję za odpowiedź.Mam 21 lat .Węzły nadobojczykowe są powiększone po oby dwóch stronach.Węzły nie są widoczne z tego co mówił lekarz rodzinny są bardzo małe ,miękkie.Nie zmieniają się są ciągle takie same nie rosną,nie bolą.Jedynie co to węzły pod pachami które też są bo oby dwóch stronach mnie niepokoją są znacznie większe niż pozostałe i tak jakby połączone(leżą blisko siebie).Stany podgorączkowe zauważyłam dopiero od czasu powiększenia tych węzłów czyli od ponad roku wcześniej nie mierzyłam temperatury gdyż uważałam,że jest to niepotrzebne.RTG klatki piersiowej nie było wykonywane bo nawet takiego badania nie zlecił lekarz.Jezeli chodzi o wyniki krwi to nie były aż tak bardzo szczegółowe OB nie było wykonywane i CRP również tylko rozmaz krwinek jedynie co to odbiegały od normy wartości % LYMP i neut ,ale Pan doktor powiedział,że tym mam się nie przejmować bo wartości względne są w normie.Nie biorę leków, nie jestem na nic uczulona.Jeden węzeł jest też w prawym dole obojczykowym jest miękki, i mały również nie rośnie.Tutaj dokładniej podam co odbiegało do normy:
PLT:154
%pozostałych WBC 12,1
%Neutrocytów 43,9
Hormony tarczycy były badane wszystko jest w normie.Dodam,że jestem osobą szczupłą nie wiem czy to może mieć jakiekolwiek znaczenie.Również kiedy wypije np.piwo przez chwile odczuwam pieczenie w klatce piersiowej.Nie mam innych dolegliwości tylko czasem boli mnie pod lewą łopatką czuje się dobrze,nie schudłam,nie tracę apetytu nic innego się nie dzieje poza tymi węzłami chłonnymi.Tak jak pisałam węzły powiększyły się nagle bez przyczyny.
napisał/a: opilek 2011-09-08 18:11
Nawet wobec małych dolegliwości, tak długo powiększone węzły chłonne zasługują na podstawową diagnostykę. W kierunku mononukleozy, cytomegalii, powtórzenie morfologii z rozmazem, rtg klatki piersiowej i ewentualnie biopsja węzła chłonnego.
Proszę udać się do hematologa na konsultację.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-11-07 06:34
Jako pogłębienie wiedzy:

[url_special=http://diagnostyka.wieszjak.polki.pl/badania-inwazyjne/259272,Do-czego-sluzy-biopsja.html:37576234]http://diagnostyka.wieszjak.polki.pl/badania-inwazyjne/259272,Do-czego-sluzy-biopsja.html[/url_special:37576234]