powiększone węzły chłonne+dobre wyniki z krwi

napisał/a: tala1810 2014-09-04 16:06
Witam,
Postanowiłam zapytać o poradę tutaj na forum, gdyż czuję się totalnie zagubiona. Mianowicie, w kwietniu spuchła mi szyja. Udałam się do lekarza rodzinnego, otrzymałam antybiotyk i skierowanie do laryngologa, a następnie na usg szyi. Do tego czasu opuchlizna całkowicie zeszła, ale Usg wykazalo:
W rzucie boczno-przedniej części szyi po stronie prawej uwidoczniono kilka obszarów hypoechogenicznych echonoejednorodnych o wym. do 28,2 x 7,8 mm mogących echostrukturą odpowiadać węzłom chłonnym. I tak samo po stronie lewej, tylko o wym. do 28,1 x 11,6 mm.
Z wynikiem wróciłam z powrotem do laryngologa, który wysłał mnie do stomatologa. Na początku czerwca miałam już zęby zupełnie zdrowe, jeden usunięty. W sierpniu usg zostało powtórzone, wynik następujący:
W rzucie boczno-przedniej części szyi po stronie prawej kilka węzłów chłonnych o wym. do 31 x8,3 mm. Po stronie lewej do 27,5 x 9,6 mm.
Lekarz wykonujący badanie usg zasugerował mi, że sprawa może być poważna i powinnam udać się do hematologa i zrobić tk, ewentualnie biopsję. Znów wróciłam do laryngologa, który stwierdził, ze to tylko powiększone węzły i "można to już zignorować". Mam przyjść do kontroli za miesiąc. Poszłam do lekarza rodzinnego, który zlecił mi badanie krwi. Morfologia wyszła idealnie, OB wyniosło 3. Lekarz uznał, że nic poważnego raczej mi nie dolega.
W tej sytuacji nie wiem, co dalej. Odpuścić, czy dalej drążyć temat? Proszę o radę. Bo w tej chwili mam poczucie, ze bezpodstawnie zawracam lekarzom głowę.
napisał/a: Ramadik001 2014-09-04 18:55
Morfologia krwi i Ob nie daje jednoznacznej odpowiedzi przy węzłach chłonnych i nie może być to brane pod uwage w głownej mierze, niektóre osoby z zaawansowanymi nowotworami ma prawidłową morfologie, i wiele osób z nowotworami węzłów chłonnych mają morfologie ok, nie mówie że pani ma nowotwór broń boże napewno nie, po prostu doktor rodzinny nie ma racji. Czy ma Pani jakiekolwiek inne objawy? zauważyła pani chudnięcie? pocenie się? większe męczenie się przy czynnościach? proponuje zrobić usg po miesiącu czasu i sprawdzić jak sie mają te węzły być może one sie z czasem zmniejszą, niektóre sie zmniejszają nawet dwa lata, to nie zniknie w ciągu jednego dnia, niektóre zostają na zawsze powiększone, grunt to sprawdzić czy to rośnie czy nie, jeżeli zrobi pani usg i nowe węzły nie będą sie pojawiały a te które pani ma ulegną zmniejszeniu nawet o 1-2 mm to może pani je zostawić w świętym spokoju ;)
napisał/a: tala1810 2014-09-04 21:00
Właśnie wróciłam z wizyty u lekarza chorob wewnętrznych. Pani doktor w trakcie badania znalazła dodatkowo powiększony węzeł pod lewą pachą i jak sama powiedziała jest dość spory. Dostalam skierowania na dodatkowe badania krwi, usg brzucha, rtg klatki piersiowej i polecenie zgłoszenia się do onkologa.
Co do innych objawów to podejrzane jest dla mnie to, ze ostatnio doskwiera mi zmęczenie, dostaje zadyszki przy niewielkim wysiłku, a do tego w ciągu dnia dokuczały mi nienaturalnie obfite poty (winą obarczałam upały).
Pani doktor powiedziała też, ze węzły te są ruchome i bolesne przy ucisku, a to dobrze wróży. Cóż, zobaczymy. Dziekuje za odpowiedź.
napisał/a: Ramadik001 2014-09-04 21:02
Rtg klatki i usg brzucha ok, dodatkowo polecał bym badania w kierunku toxoplazmozy, cytomegali. Pocisz sie w nocy?
napisał/a: tala1810 2014-09-04 21:11
Nie, w nocy nie. Tzn. wydaje mi się, że w normie.
napisał/a: Ramadik001 2014-09-04 21:17
Rozumie, na pewno byś to zauważyła bo poty były by obfite (konieczność zmienienia ubrania/pościeli)
napisał/a: tala1810 2014-09-04 21:21
Nie, w takim razie w tej kwestii wszystko jest w porządku.