powiększona wątroba i węzły chłonne

napisał/a: mama122 2016-01-22 12:36
Proszę o pomoc. Zaczęłam badać dziecko w kierunku braku apetytu. Dostałam skierowanie na badania krwi morfologia próby wątrobowe mocz. Zrobiłam usg jamy brzusznej. I to mnie zaniepokoiło.. wyszło że ma powiększoną wątrobę 9.61 cm..z odbiciami jednorodnymi prawidłowej struktury oraz powiększone węzły chłonne po nie całym centymetrze. Lekarz nazwał to pchełkami. Po tym badaniu dostałam skierowania do gastrologa i zkaźnego. Gastrolog na wczorajszej wizycie powiedział że mam zdrowe dziecko.. ale jednak jakaś przyczyna jest skoro jest powiększona wątroba i węzły.
Dziecko miało też robiony kał na pasożyty wyniki ujemne. Zrobiłam także igg na toksokarozę. Ale wynik mam za 2 tyg.
Opowiem jeszcze o infekcjach od września. Tj piszę od września nękały go infekcje raz na gardło katar krtań ospa wietrzna zatrucie. Przyjął 2 antybiotyki hascovir na ospę i poza tym probiotyki. Czy powiększona wątroba może być po lekach? dodam że wskaźniki wątrobowe są w normie. Czy nawracające infekcje mogły doprowadzić do powiększenia się węzłów?
Nie mam punktu zaczepienia, nie wiem co mam robić.. na wtorek mam wizytę u zakaźnego.. i za mies powtórzyć usg.
Niech mi ktoś doradzi
napisał/a: Peter 2016-01-22 15:14
Być może dziecko przechodziło niezdiagnozowaną mononukleozę. Warto byłoby to wykluczyć.
Co do ewentualnego powiększenia po lekach - hascovir mógł to spowodować. Pisze o tym ulotka.
napisał/a: mama122 2016-01-22 15:30
Mononukleozę wykluczyli, nie wiem na jakiej podstawie, chyba tylko na podstawie monocytów, że nie były podwyższone wskaźniki
napisał/a: Peter 2016-01-25 15:25
Dla mnie to słabe wykluczenie. Ale nie będę się sprzeczał. Bardziej uważam, że to polekowe.