Powiększona wątroba i trzustka

napisał/a: ekiwada 2014-07-08 09:59
witam!
wątek był już wcześniej postowany w dziale laryngologicznym, aczkolwiek nie uzyskłam dotąd konkretnej odpowiedzi, zaś sprawa jest dosyc pilna, toteż zdecydowałam się również tutaj poszukac informacji.
moje pytanie dotyczy okresu rekonwalescencji po przebytej mononukleozie zakaźnej. dziś wychodzę ze szpitala :D mam 16 lat.
jak bardzo ten okres jest potrzebny dla tak młodego organizmu? lekarz chce dac zwolnienie z wf na najbliższe pół roku i absolutnie zabronił jakiejkolwiek aktywności fizycznej do tego czasu... z cięzkim sercem jestem w stanie się do tego zastosowac. jedyny problem w tym, że od długiego czasu czekam już na upragniony obóz jeździecki - godzinka jazdy konno dziennie, żadnych skoków, tylko lekka, rekreacyjna jazda, właściwie jedynym niebezpieczeństwem mógłby byc ewentualny upadek z konia... (chociaż tę opcję niemalże całkiem wykluczam, trochę już doświadczenia z końmi mam, muszę przyznac :/) w trakcie choroby na badaniach usg jamy brzusznej (ok. tygodnia temu) wyszło, że narządy, wątroba i trzustka, są NIEZNACZNIE powiększone i NIEZNACZNIE wychodzą z poza łuku żebrowego. czy to oznacza, że nie ma szans, żeby bez większego ryzyka pęknięcia któregoś z nich pojechac na obóz i od poniedziałku już jeździc? bo moja przyjaciółka chorowała na mononukleozę w wieku ok. 13, 14 lat i lekarz na przykład nie dał żadnego zastrzeżenia co do aktywności fizycznej, a jedynie przepisał dietę. ja generalnie chorobę przechodziłam ciężko tylko w domu (brałam trzy rózne antybiotyki i czułam się tylko coraz gorzej), natomiast w szpitalu już z dnia na dzień było coraz lepiej i dziś nie czuję żadnych powikłań. gardło nie boli, migdały i węzły chłonne sporo się zmniejszyły, morfologia też się obniżyła (leukocytoza itp..) a w tym enzymy wątrobowe. czy w takim razie jest szansa, że o ile na nie wydarzy się jakiś na prawdę poważny wypadek, to narządy będą całe, czy to na prawdę baaardzo istotne, żebym odpoczywała?
z góry dziękuję za odpowiedź ;)
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-10-07 14:18
Witam!
Zapewne to nie nowotwór ale myślę, że warto poczytać o objawach jakie daje ta paskudna choroba:

[url_special=http://uklad-pokarmowy.wieszjak.polki.pl/trzustka/282101,Rak-trzustki-jak-sie-objawia.html:1vr5wksp]http://uklad-pokarmowy.wieszjak.polki.pl/trzustka/282101,Rak-trzustki-jak-sie-objawia.html[/url_special:1vr5wksp]