powiekszona sylwetka serca!!

napisał/a: barbara1968 2007-12-30 23:14
Witam ,,chcialam zapytać ,,o pewną rzecz ,,chodzi o to ze na zdjeciu rtg,,lekarz stwierdzil ze sylwetka serca znacznie sie powiekszyła ,,??poprzednie zdjecie robiłam jakies 3 miesiące wcześniej .Tak w skrócie to jestem troche wadliwa ,,biore leki na nadciśnienie ,kardiolog ostatnio stwierdzil ze mam chorobe wieńcową,, mam mala niedomykalnosc zastawek trójdzielnej i mitralnej i do tego przyplątala sie ,,sarkoidoza,,
I tak to jest ,,teraz mam zrobic ponowne badania na cholesterol itp.-bo miałam troche podwyszony ale nie dużo...i mam skierowanie na próbe wysiłkową ///tylko ze jest koniec roku i nawet nie moge sie zapisać i nie mam pojecia kiedy to bedzie //
Troche sie niepokoje tym powiekszeniem serca ,bo na fotkach rzeczywiście było szersze o jakieś 2 cm ....to chyba dużo ...
Mam to zglosić jak najszybciej kardiologowi,,
czy ktoś spotkał sie z czymś takim ,szczerze to jeszcze mam silne bole w klatce piersiowej ale na nie pomaga ,,nitrogliceryna -od kardiologa ,,i mam je teraz rzadko ..
ogólnie czuje sie w miare dobrze i nie mam pojecia skad to powiekszenie ????
I co mnie dalej czeka ???
napisał/a: angel3 2007-12-31 10:58
zmiany hemodynamiczne w Twoim przypadku zapewne są spowodowane nadciśnieniem tętniczym. Krew "wpada" to komór w dużym ciśnieniem, uderzeniem w mięsień stopniowo go powiększa, dodatkowo niedomykalność- powiększone przedsionki. Jeżeli nie powstrzyma się rozrostu mięśnia sercowego, to może dość do niewydolności serca. Nie można zlikwidować powstałych już zmian hemodynamicznych, ale można zapobiec ich pogłębieniu... Dlatego też trzeba zmniejszyć ciśnienie- to jest najważniejsze i brać leki na chorobę wieńcową. Ważna jest zmiana stylu zycia- więcej ruchu, prawidłowe diety itp.
napisał/a: barbara1968 2008-01-01 19:34
Dziekuje za odpowiedz ,,i życze ci szczęśliwego Nowego Roku 2008!!
Zgadzam sie z tobą ,,ale mam tu troszke niepoukladne i chciałam sie podzielić watpliwościam !! Bo niepasuje mi coś --
Ja w wrześniu zrobiłam echo serca ,prywatnie i lekarz słowa nie powiedzial o powiekszeniu -Powiedzial ze nic sie nie zmieniło ze mam niedomykalność tych zastawek i tyle,,,teraz siedze i patrze na to echo !!Sa podane prawidlowe wartosci i mieszcze sie w nich =Jedynie wieksza jest Aorta szerokosc otwarcia zastawki 2.0../norma mniej 1.5/
Wymiar przedsionka lewego 4.1 /norma mniej 3.6/
Nie mam normy do Obj.póżnokomorowej 138
Jeszcze w pażdzierniku robiłam próbe wysiłkową ---i tez mi nie powiedzieli ze cos nie tak ,,jedynie była mowa o nadciśnieniu ,,Ocena ST-nie wystąpiły istotne zmiany ???
Powiem ci ze po tych badaniach ,,nawet sie uspokoiłam i byłam zadowolona bo myślalam ze cale te lata gdy bralam leki od nadciśnienia ///nie poszły na marne ///
Ze jednak leczenie coś dalo ,,nie mam istotnych zmian ,,,,,a tu teraz przecież nie możliwe aby serce sie powiekszyło w ciagu 2 miesiecy ,,,,chyba sama nie wiem,,,
POwiem ci ze sama nie wiem ,,bo jak poszlam z zwyklym ekg do kardiologa ////chcialam by wykluczył ,,chorobe wiencową/// To powiedzial ze ekg wyraznie wskazuje na tą chorobe iiiiiiiiii dal mi dodatkowe leki i na te badania cholesterolu .............
Teraz to tak szczerze ,,myśle nad wartością tych badań które zrobiłam prywatnie//niemalym zresztą kosztem dla mnie /// ,,,,,,,,,,rzeczywiscie moje pierwsze wrazenie po wyjsciu z echo serca to bylo --Ze coraz bardziej skracają czas badania !!!
A teraz jeszcze ta ostatnia wiadomosc o znacznym powiekszeniu serca ,,widocznym na rtg.pluc ==byla dla mnie zaskoczeniem >>???
Już nic nie rozumiem ,
Może ty znajdziesz jakoś logike w tym ..
ps ..biore leki i żyje aktywnie //az za bardzo chyba //
co do diet ,,to dostalam ksiazeczke ,,ale nie bardzo umiem tak życ --sprobuje ???
uśmiech ...pozdrawiam Basia
napisał/a: angel3 2008-01-02 14:21
Żyjesz aktywnie, co jest b.dobre, ale u większości sportowców wystepuje właśnie powiększone serce, co jest wynikiem nadmiernego wysiłku. Przy nadciśnienieu i właśnie wysiłku serce może powiększyć się znacznie bardziej. Oczywiście ruch jest wzkazany, ale przy tej chorobie z umiarem, odpada np. piłka nożna, tenis ziemny. Tak naprawdę to można nigdy nie znaleść przyczyny tak gwałtownego powiększenia sylwetki serca. NAjbardziej racjolanym tego powodem jest NT.
pzdr :))
napisał/a: barbara1968 2008-01-02 17:43
Dziekuje ,,,usmiech ,,bylam zrobic badania krwi i reka strasznie boli hihihi---bede miala siniaki jak nic ????
Wazne zeby tylko wyniki były ok!!!mam nadzieje ze bedą ,,,ale pani z zabiegowego nie mogła pobrać krwi bo jest strasznie gesta ???oj bede musiała powiedzieć chyba o tym kardiologowi ,,pokazała mi probówke i rzeczywiscie gestniała ta moja krew juz w strzykawce ..Nic dziwnego ze to moje serce ledwie pompuje ????
No nic zobaczymy co dalej bedzie ,,napisze ?
mam nadzieje ze to ,,tylko przejściowe klopoty !!
pappapa Basia..
napisał/a: barbara1968 2008-01-12 12:04
Witam wszystkich ,nie jestem wesoła ,,niestety ,,jakos nic mi sie nie uklada !!!
Ale własnie tego sie bałam ,gdy zaczełam chodzic do lekarza ,,
I brac nowe leki ,
Wyniki na cholesterole sie poprawił,,leczenie jest wiec w dobrym kierunku,,,ale ,,pan dr.przypisał mi nowy lek na rozrzedzenie krwi //brałam polcard-ale mialam uczulenie//.NOwy lek to ,,Aclotin,,
i tu sie zaczął problem ,,zle toleruje ten lek ,,od poczatku mam nudnosci ,i obawiam sie ze cos bedzie z nerkami ,,,Mam opuchnietą twarz,oczy ,,,złe samopoczucie ,tępy ból w plecach i widze ze nerki wydzielaja mniej moczu .Biore lek juz tydzien ale wczoraj wieczorem sie nasiliły dolegliwosci .Sama nie wiem co robic .Dzis sobota wiec nie zrobie analizy moczu ,,musze czekać do poniedzialku !
Rany nie chce odkladac znowu leku ,,,jakby nie było to konieczne ---ale boje sie o nerki -i tu nie wiem co zrobic !!!
Nerki w sumie ostatnio były ok!!!ale kiedys z niewiadomych przyczyn ...mialam duzo krwinek czerwonych wynik doszedł do 200...chyba dlatego sie troche wacham czy nie odstawic leku !
dodam ze w srode mam probe wysiłkową i chciałam zeby wyszla dobrze ,,wiec znowu odstawienie leku -nie bedzie korzystne !!!
Jak myslicie ,,,czy jezeli bede brala lek do poniedziałku ,,a rankiem zrobie badanie moczu !!!
to bedzie dobre rozwiązanie !!!!
Dodam ze jestem uczulona na niesterydowe leki przeciw zapalne ,,i mam astme aspirynowa ,,
napisał/a: sati1 2008-03-01 14:16
Mój mąż w latach dojrzewania i do czasu mniej więcej 18, 19 roku życia był wyczynowym panczenistą, co wiązało się z częstymi i bardzo ciężkimi treningami, także siłowymi .

Teraz kiedy ma 37 lat i mierzymy ciśnienie to średnie jest 145/90 przy pulsie 80-90.


Mam pytanko w związku z tym , możliwe jest że kiedy trenował jego serce było przyzwyczajone do wysiłku i sam mięsień sercowy troszkę mu przerósł i teraz kiedy już nie uprawia sportu po prostu nadal mocno pompuje krew a wszystko jest ok . Taki po prostu teraz urok jego serca po tym co trenował czy należy się tym martwić?