Powiększona śledziona

napisał/a: wiki114 2012-09-18 16:38
NIE wiem za bardzo w jakim dziale powinnam wpisać swoją prośbę,ale prosze o pomoc w usg dziecka 2 latka,gdyż nie wiem za bardzo co to znaczy i czy może świadczyć o czymś groznym:
śledziona mocno powiększona o ziarnistej strukturze.

usg środpiersia było robione kontrolnie, gdyż dziecko ma obniżone wskazniki czerwonokrwinkowe i obraz rtg nie był jasny.
usg węzłow nie ma patologicznych zmian,jednak obu stronnie schodza nad obojczyk.

proszę o wypowiedz osobę ktora orientuje się ,mam duże problemy z dzieckiem lecz do tej pory badania konkretnie na nic nie wskazują.
Dziekuje z góry....
napisał/a: Vieri 2012-09-18 18:21
Witam,

Bez całości obrazu klinicznego jakakolwiek dyskusja na ten temat jest bezprzedmiotowa. Powiększenie się śledziony występuje w tak wielu chorobach, że na prawdę trudno cokolwiek powiedzieć.

Pozdrawiam
napisał/a: wiki114 2012-09-19 10:42
ok, dziękuje i tak za odpowiedz... musiałabym się długo bardzo rozpisać, gdyż z moim dzieckiem to jest "zagadka"...coś jest,ale dokładnie nie wiadomo co..
w każdym badz razie dzięki,dziecko już jest diagnozowane na hematologii także wszytskiego się dowiem co i jak.
pozdrawiam
napisał/a: Vieri 2012-09-19 14:49
Witam,

Hematologia to dobry kierunek ponieważ sam na wstępie założyłbym chorobę rozrostową układu chłonnego i diagnozował w tym kierunku. Najpewniejsze byłoby wykonanie badania h-p śledziony.

Pozdrawiam
napisał/a: wiki114 2012-09-19 15:52
Właśnie tu jest problem, kiedyś opisywałam tutaj historię mojego dziecka,nie bedę tego powielac gdyz za dużo by to zajęło..
wszystko zaczęlo się okolo rok temu, do tej pory nie jest wyjasnione, ma dziwne spadki w układzie czerwonokrwinkowym i teraz anizocytoze erytrocytów, dużą niedokrwistośc i tyle... zawsze ma spadek żelaza na poziomie 14, i szczerze mówiąć lekarze mają mnie już dosyć , bo ciągle drążymy i nic nie ma konkretnie.ostatnio jeszcze śledziona była o normalnej strukturze ,teraz o ziarnistej do tego dziwna rzecz wyszła nerki sa na poziomie 3 percentyla, patrząc na usg z tamtego roku się zmniejszyły..(zawsze robi ten sam lekarz na tym samym sprzęcie,)
czy to jest normalne żeby mieć bardzo dużo licznych lecz nie za dużych węzłów? i czy przy infekcji- załóżmy- mogą schodzic obustronnie nad obojczyk, tak napisałam wczesniej?
napisał/a: wiki114 2012-09-19 20:59
Z tym badaniem histopatologicznym o którym Pan wspomniał, to nikt nie napomknął tutaj, a nie wiem czy mi wypada coś sugerować..??? mówią,że może to wynik infekcji i zdania są podzielone,dzisiaj odebrałam rtg klatki piersiowej gdzie jest napisane ze dziecko ma obustronnie rozdęcie płuc .
Dziękuje bardzo za podpowiedzi, są bardzo cenne dla mnie, mam nadzieje,że w końcu gdzieś znajdziemy co męczy moje dziecko.
napisał/a: Vieri 2012-09-19 22:27
Witam,

Wydaje mi się, że dotychczasowe postępowanie jest mówiąc oględnie zachowawacze. Nie chcę wypowiadać się wiążąco ponieważ onkologia dziecięca jest dyscypliną różną od onkologii klinicznej dorosłych, natomiast pewne jest, że gdyby ktoś zasugerował np. pobrania wycinka śledziony met. laparoskopową to byłoby to badanie jak najbardziej sensowne - wszak uzyskamy praktycznie w 99% pewną diagnozę - chłoniak lub niechłoniak - w pierwszym przypadku najpewniej pożądana byłaby diagnostyka całego ciała + operacja cytoredukcyjna śledziony (przy zajętej nowotworowo śledzionie) + chemioterapia. Natomiast w przypadku innych chorób możliwe byłoby włączenie innego leczenia.

Pozdrawiam
napisał/a: wiki114 2012-09-19 22:56
Jak najbardziej porozmawiam o tym badaniu jutro.
Pozdrawiam