Powiększona śledziona, podwyższona bilirubina...

napisał/a: M83 2012-09-30 11:51
Witam.

Mam podwyższone wszystkie bilirubiny. Bilirubina całkowita 1.65 mg/dl, norma laboratorium 1.40. Bilirubina związana 0.25 mg/dl, norma laboratorium 0.2. Bilirubina wolna 1.40, norma max. 0.8. Objaw fizyczny to konkretne (całkowite) i charakterystyczne zabarwienie stolca lub częściowe w postaci żółtych plam.

Mam podwyższoną glukozę: 100 mg/dl, norma laboratorium 70 - 99. Na karcie z wynikami znajduje się informacja, że przy takim przekroczeniu powinno się wykonać test OGTT. Tak sobie myślę, że nawet jeśli nie ten test to ponowne badanie poziomu glukozy w surowicy powinno się wykonać, a jej podwyższenie powinno skutkować wykonaniem testu.

Wcześniej, w związku z innymi dolegliwościami, zdecydowałem się zgłosić się na usg. Badanie wykazało powiększenie śledziony, która w wymiarze podłużnym ma 140 mm. Lekarz wykonujący badanie powiedział, że to znaczne powiększenie, które świadczy o tym że coś się dzieje.

Jeszcze wcześniej, ze względu na kilkumiesięczne dolegliwości, miałem wykonywaną kolonoskopię, która wykazała krwawnicze guzy wewnętrzne pierwszego stopnia. Zostałem jednak źle przygotowany do badania, w związku z czym nie zbadano mi całej śluzówki (opinia jednego z lekarzy). W okresie w którym miałem te problemy zdarzyło mi się również obudzić się w środku nocy, mając całe ciało bardzo mocne zlane potem, jak również ciemnoczerwone, jednorazowe i bezbolesne zabarwienie wody w toalecie przez mocz (wyniki badania moczu są dobre).

Mój problem polega na tym, że lekarz zlekceważył zawyżenie wymienionych parametrów (pozostałe wyniki badań które robiłem są dobre) oraz przewlekłe objawy refluksu i dziś nie wiem nic, dlatego proszę eksperta o wypowiedzenie się w poruszonych kwestiach. Moje pytania to: Co może u mnie powodować podwyższenie wszystkich bilirubin i czy może to być dopiero początek jakiejś choroby? (zespół Gilberta wykluczył także lekarz, twierdząc że wartości bilirubin byłyby większe, a poza tym to z tego co się orientuję to w chorobie tej nie występuje podwyższenie bilirubiny związanej oraz jest to choroba o podłożu genetycznym, a nikt nigdy nie miał podobnych dolegliwości). Czy i co powinienem zrobić w związku z podwyższeniem poziomu glukozy we krwi i objawami refluksu? Co jaki czas powinno się wykonywać okresowe badania wartości bilirubiny oraz rozmiarów śledziony?
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-09-30 18:30
Witam
Czy były przebyte ostatnio infekcje?
Jak wyglądają wyniki z badania morfologii ALAT(ALT, aminotransferaza alaninowa), ASPAT(AST, aminotransferaza asparginowa) Leukocyty?
Czy w rodzinie były lub są choroby związane z układem pokarmowym?
Aktualnie przyjmowane leki - wymienić wszystkie jeżeli są przyjmowane w ciągu dnia.
Jak wygląda sprawa z odżywianiem, jemy tłusto, słodko?
Napoje alkoholowe, nikotyna i inne używki występują?
Bóle występują w obrębie brzucha? Jeśli tak to opisać dokładnie jaki to ból.
W ciągu dnia występuje uczucie zmęczenia, ospałości?
Czy występuje nadwaga u Ciebie?

Wykonać badania uzupełniające białko C-reaktywne CRP, oznaczenie aktywności alfa amylazy w surowicy krwi oraz moczu, oznaczenie lipazy we krwi. O badania należy dopytać się u lekarza bądź w przychodni - nie pamiętam czy są one odpłatne.

Czy lekarz przepisał lek na refluks?
napisał/a: M83 2012-10-01 01:38
napisal(a):Czy były przebyte ostatnio infekcje?
Jak wyglądają wyniki z badania morfologii ALAT(ALT, aminotransferaza alaninowa), ASPAT(AST, aminotransferaza asparginowa) Leukocyty?


Nie było żadnych infekcji. Wyniki morfologii mam dobre (równa górnej wartości normy jest jedynie hemoglobina). Alt 26 (norma 41), Ast 16 (norma 40), leukocyty 6.3 tys/ul. We wcześniejszym badaniu krwi (koniecznym przed kolonoskopią) miałem lekko zaniżony czas protrombinowy, zaniżone chlorki 97.3 (norma 98 - 107), zawyżoną kreatyninę 1.30 (norma 0.7 - 1.2), zawyżone mchc 38 (norma 33 - 36). Większe zmiany na przestrzeni ostatnich miesięcy miały: leukocyty - spadek o 1.7 tys/ul, erytrocyty - wzrost o 0.2 mln/ul, płytki krwi - spadek o 15 tys/ul, neutrofile - spadek o 1.2 tys/ul, rdw-cv - wzrost o 2%, p-lcr - wzrost o 6.3% (wynosi 40%).

napisal(a):Czy w rodzinie były lub są choroby związane z układem pokarmowym?
Aktualnie przyjmowane leki - wymienić wszystkie jeżeli są przyjmowane w ciągu dnia.
Jak wygląda sprawa z odżywianiem, jemy tłusto, słodko?
Napoje alkoholowe, nikotyna i inne używki występują?
Bóle występują w obrębie brzucha? Jeśli tak to opisać dokładnie jaki to ból.
W ciągu dnia występuje uczucie zmęczenia, ospałości?
Czy występuje nadwaga u Ciebie?

Wykonać badania uzupełniające białko C-reaktywne CRP, oznaczenie aktywności alfa amylazy w surowicy krwi oraz moczu, oznaczenie lipazy we krwi. O badania należy dopytać się u lekarza bądź w przychodni - nie pamiętam czy są one odpłatne.

Czy lekarz przepisał lek na refluks?


Refluks oraz podejrzenie cukrzycy. Aktualnie nie przyjmuję leków. Odżywiam się normalnie. Nie jem tłustych rzeczy. Nie palę, a alkohol okazjonalnie. Głównie zdarza się ból kłuty w podżebrzach, burczenie oraz uczucie ciepła w nadbrzuszu. Miewam uczucie zmęczenia. Nie mam nadwagi. Badanie amylazy w surowicy (48 U/l, norma 28 - 100) i moczu mam zrobione. Wyniki są dobre. Nie miałem badań w kierunku refluksu.

Dodam jeszcze, że oddaję sporo bezbarwnego moczu (niezależnie od intensywności strumienia, nie piję więcej płynów niż kiedyś), mam dużo żółci na języku, przebarwienia śliny (również na kolor żółty) oraz miewam dziwne ruchy (skurcze) mięśni (fachowo to się chyba nazywa fascykulacja, kiedyś brałem magnez z tego powodu).
napisał/a: delinka79 2012-10-01 07:37
wynik 100 cukru to nie jest zły wynik natomiast co do bilirubiny trzeba wykonac proby wątrobowe
napisał/a: aaggaa3 2012-10-01 12:03
witaj, też mam podobny problem z bilirubiną, podwyższone obie z tym, że więcej (całkowita do 2,5) z tym że u mnie śledziona w ostatnim badaniu była w porządku

możesz zrobić jeszcze badania : LDH, GGTP, fosfataza zasadowa, poziom żelaza, retilulocyty , celikaia, amylaza w moczu (zdarza się, że we krwi jest w porządku natomiast podnosi się w moczu)

u mnie niby stawiają na chrorbę genetyczną z. Gilberta , Dubin-Johnsona albo Rotora ale szczerza mówiąc wątpię, że to...

w zespole Gilberta nie jest prawdą jeśli pisze, lub lekarz mówi, że może się podnosić TYLKO bilirubina wolna, badania dowodzą, żę mogą byc ponad normę obie z tym, że związana powinna stanowić nie więcej niż 20% całkowitej

wcale tez nie musi się całkowita podnosić dużo (niektórzy mają np. cały czas poziom ok, 1,05-1,3 a mają ZG potwierdzony badaniami genetycznymi)

u Ciebie procentowo związana stanowi ok. 15% całości, ale myślę, że to raczej nie Gilbert (chyba, że nakładaja się u Ciebie jakieś np dwa schorzenia)
napisał/a: M83 2012-10-01 15:15
delinka79 napisal(a):wynik 100 cukru to nie jest zły wynik natomiast co do bilirubiny trzeba wykonac proby wątrobowe


Tak jak wspomniałem, miałem zlecone badanie alt oraz ast. Dodatkowo miałem robioną amylazę w surowicy, antygen hbs oraz przeciwciała anty-hcv (choć jeśli coś miało się stać w związku z kolonoskopią to na wyniki jest jeszcze za wcześnie). Wszystkie wyniki były dobre.

Wynik glukozy może nie jest zły jeśli chodzi o wielkość przekroczenia, ale cukrzyca (choć to przecież nie jedyna opcja, już pomijając informację na karcie z wynikami) może mieć podłoże genetyczne, więc jeśli występuje duże prawdopodobieństwo cukrzycy u jednego z rodziców to czy dla świętego spokoju nie powinno się przeprowadzić ponownego pomiaru?

Kisiel888 napisal(a):Wykonać badania uzupełniające białko C-reaktywne CRP, oznaczenie aktywności alfa amylazy w surowicy krwi oraz moczu, oznaczenie lipazy we krwi. O badania należy dopytać się u lekarza bądź w przychodni - nie pamiętam czy są one odpłatne.?


aaggaa napisal(a):możesz zrobić jeszcze badania : LDH, GGTP, fosfataza zasadowa, poziom żelaza, retilulocyty , celikaia, amylaza w moczu (zdarza się, że we krwi jest w porządku natomiast podnosi się w moczu)


Aktualnie nie za bardzo mam możliwość, bo lekarz zostawił to na razie tak jak jest.

napisal(a):ZG potwierdzony badaniami genetycznymi


Prawdę mówiąc to nie widzę podstaw do badania genetycznego. Nikt z rodziny nie miał podobnych problemów, a obciążenie genetyczne w tym przypadku to podstawa.

napisal(a):chyba, że nakładaja się u Ciebie jakieś np dwa schorzenia


Masz na myśli coś konkretnego?
napisał/a: delinka79 2012-10-01 17:28
nie ,cukier na czczo 100 to naprawde zadna rewelacja
napisał/a: M83 2012-10-02 13:38
Wiem, bo podwyższenie najmniejsze z możliwych, ale zasugerowawszy się informacją z karty z wynikami, postanowiłem zapytać. Dzięki. Czy w związku z refluksem oraz tymi skurczami mięśni coś powinienem zrobić? Na ponowne badanie poziomu bilirubiny oraz usg planuję wybrać się na początku roku (max. za 6 miesięcy). Czy jednak powinienem wcześniej?
napisał/a: delinka79 2012-10-02 14:10
na skurcze mięsni to potas z magenzem natomiast za pol roku dobrze powtorzyc usg brzucha tylko zabrac opis poprzedni dla lekarza do porownania , co z lipidogramem ?
napisał/a: M83 2012-10-02 16:03
Swego czasu brałem magnez b6, ale od tamtej pory nic się nie zmieniło. Z lipidogramem? Nie wiem. Nie miałem robionego badania cholesterolu przy okazji tych dolegliwości. Ponad rok temu miałem wysoki cholesterol całkowity (195 mg/dl), ale od tego czasu nie miałem robionych tego typu badań, nie mówiąc już o hdl, ldl czy trójglicerydach. Powinienem mieć? To co rzuciło mi się w oczy jak zerknąłem na tamto badanie to ponad podwójne podwyższenie procentowych bazofili (podwyższenie liczbowych nieznaczne) i erytrocytów.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-10-02 19:28
M83 napisal(a):Swego czasu brałem magnez b6, ale od tamtej pory nic się nie zmieniło. Z lipidogramem? Nie wiem. Nie miałem robionego badania cholesterolu przy okazji tych dolegliwości. Ponad rok temu miałem wysoki cholesterol całkowity (195 mg/dl), ale od tego czasu nie miałem robionych tego typu badań, nie mówiąc już o hdl, ldl czy trójglicerydach. Powinienem mieć? To co rzuciło mi się w oczy jak zerknąłem na tamto badanie to ponad podwójne podwyższenie procentowych bazofili (podwyższenie liczbowych nieznaczne) i erytrocytów.

Odnośnie refluksu to wszystko zależy od tego czy miewasz poranne bóle w okolicy brzucha, czy treść żołądka cofa się do przełyku oraz czy ma posmak kwaśny czy też gorzki?
Wizyta u lekarza wskazana, leczenie inhibitorami pompy protonowej i obserwowanie poprawy. Jeżeli nie nastąpi to wykonać gastroskopię plus test ureazowy na obecność helicobacter pyroli.
Wprowadzić do diety oliwę z oliwek w ilości 10ml do posiłków, chude ryby oraz mięso z indyka.
Unikać kwaśnych owoców, słodyczy, ostatni posiłek spożywać na 2h przed snem - ważne aby zawierał mniej węglowodanów.
Zwiększony poziom Bazofili występuje gdy są zmiany alergiczne, stany zapalne przewodu pokarmowego.
Wykonać ponowne badania morfologii, moczu. Badanie TSH, FT3, FT4(badania na tarczycę)
DTTG(doustny test tolerancji glukozy) glikemia na poziomie 5.5 mmol/l wskazuje na taki test.
Zażywać dużo ruchu na świeżym powietrzu jeśli to tylko możliwe + ćwiczenia, bieganie, jazda na rowerze.
Jeszcze pytanie następujące:
- Czy zauważyłeś przekrwienie oczu
- Spadek masy ciała
- Podwyższone ciśnienie tętnicze - kiedy było ostatnio kontrolowane?

Należy opierać się na aktualnych wynikach badań a nie tych z przed kilku miesięcy.

Pozdrawiam
napisał/a: aaggaa3 2012-10-03 10:48
witaj!

napisal(a):Masz na myśli coś konkretnego?


wiesz co nie jestem ekspertem, ale jeśli chcesz , mogę Ci napisać jakie schorzenia u podejrzewano/wykluczano