powiększenie sutka

napisał/a: maniut965 2012-12-01 20:46
witam. Mam problem. Mianowicie chodzi o to że pod prawym sutkiem wykrylem jakby guz który boli jak go dotykam. Czy to jest coś poważnego czy są to jakieś etapy okresu dojrzewania. Dodam że mam prawie 17 lat i pod lewym sutkiem tego nie mam.
napisał/a: Kubix71 2012-12-04 15:43
Witaj!
To co opisujesz to najprawdopodobniej ginekomastii.Ten guz który jest pod sutkiem to gruczoł piersiowy który jest powiększony.Udaj się na usg sutków by mieć pewność ,że to jest gruczoł.Poczekaj ok. 2 miesiące , gdy stan dalej będzie się utrzymywał udaj się do endokrynologa.Owszem , takie zjawiska w organizmie młodego mężczyzny są dość często spotykane.Okres tzw. burzy hormonów trwa do ok. 21 roku życia , lecz okres występowania ginekomastii młodzieńczej to najczęściej ok.13-15 rok.Zalecane jest udanie się do endokrynologa i zrobienie podstawowych badań (tsh,prolaktyna,estrogeny,próby wątrobowe) itp....
Ps. Występowało to już w przeszłości ???
napisał/a: maniut965 2012-12-04 18:43
Nie, nigdy takiego czegos nie miałem, ale mój 24 letni brat tez takie cos ostatnio przechodził, wiec mysle, ze mamy tak zapisane :)
napisał/a: Kubix71 2012-12-06 14:31
Sprawa wygląda prosto .... albo Ci to zniknie samo albo nie.Jakąś przyczyna tego musi być lecz z własnego doświadczenia wiem ,że określić co zle szwankuję jest bardzo trudno.Często przyczyna pomimo szeregu badań nie jest znana i pozostaje jedynie zabieg.Ginekomastii to "skutek uboczny" dojrzewania które przeżywasz w tej chwili.Ginekomastii zawsze ma jakąś przyczynę , nie może pojawić się od tak :) .Napisz jak sprawa u Ciebie się rozwinie , czy samo zniknie itp....
Ps.Jeśli do miesiąca nie zniknie udaj się do endokrynologa ponieważ jeśli jakimś cudem udało by się ustalić przyczynę to nie wszystko jest stracone.Masz "świeży" gruczoł , jeśli np. poziom prolaktyny będzie za wysoki to odpowiednimi lekami zniweluję się go do poprawnego stanu i powinno być po problemie.Najważniejszy w tym przypadku jest czas ponieważ gruczoł po pewnym czasie może przerodzić się w stan nieodwracalny i jedyne wyjście to zabieg.
Pamiętaj przyczyną ginekomastii może być też używanie sterydów anabolicznych bez poprawnej wiedzy zastosowania i nałogowe przyjmowanie narkotyków (amfetaminy ,kokaina itp....) lub nałogowe palenie marihuany.