Porada dotycząca zarówno światła prawnego jak i medycznego.

napisał/a: otconel 2007-09-20 18:42
Z powodu choroby kręgosłupa spowodowanej ciężką pracą (Dyskopatia szyjna, protozja krążka międzykręgowego C4-C5) jestem na zwolnieniu od 24 marca do 21 września. Byłem na komisji lekarskiej dnia 20 września, powiedziano mi, że w ciągu miesiąca, przyjdzie mi odpowiedź drogą listowną czy należy mi się świadczenie rehabilitacyjne. Co mam robić w tym okresie oczekiwania na odpowiedź od ZUSu? Kończy mi się zwolnienie L4, czyli 182 dni chorobowego.
napisał/a: Teodor M 2007-09-20 22:52
Pytanie, czy była to pierwsza wizyta w ZUS-ie, bo wtedy nie jest to komisja, tylko jednoosobowo decyduje lekarz orzecznik. Ale wtedy decyzję dostaje się przeważnie od razu. Dopiero jeżeli ta decyzja jest odmowna, to pisze się sprzeciw do komisji ZUS. Jeżeli i tu jest negatywnie, to wtedy odwołanie do sądu pracy. Oni maja miesiąc na odpowiedź, ale przeważnie wysyłają ją do dwóch tygodni. Warto o to powalczyć, bo w ZUS-ie przeważnie wszystko jest negatywnie, a w sądzie się wygrywa. Tylko, że to wszystko strasznie długo trwa. Wiem, bo sam to przerabiałem dwukrotnie, łącznie z sądami i zawsze wygrywałem.

Ale żeby w międzyczasie nie umrzeć z głodu to jeżeli jesteś jeszcze formalnie zatrudniony i fizycznie jesteś w stanie, to trzeba wrócić do pracy, żeby była ciągłość. Jeżeli nie jesteś zatrudniony, to możesz zarejestrować się jako bezrobotny, możesz od razu, albo jeszcze trochę poczekać na odpowiedź ZUS-u, masz na to czas chyba do pół roku. Nie jest to nielegalne, bo sam to przerabiałem i tak mi poradzono w urzędzie pracy. Jeżeli już pobierałbyś zasiłek dla bezrobotnych, a w międzyczasie dostałbyś św. rehabilit., to wtedy ZUS rozlicza to z urzędem pracy, ZUS oddaje pośredniakowi to co z niego dostałeś i resztę płaci Tobie. Z tym, że powinieneś wziąć od swojego lekarza zaświadczenie o przeciwwskazaniach do różnych rodzajów prac ze względu na Twój stan zdrowia i to przedstawić w urzędzie pracy od razu przy rejestracji. Wtedy urząd pracy nie może proponować takich prac i nie może odebrać prawa do zasiłku przy drugiej odmowie.