pomoc w interpretacji wyników badań

napisał/a: paulapaula2 2014-08-08 22:49
2 tygodnie temu z powodu braku miesiączki wybrałam się do ginekologa, od razu dodam, że ciąża nie wchodziła w grę. Po pobraniu cytologii, usg dopochwowym i usg piersi, lekarz stwierdzil że wszystko jest w porządku i przeszliśmy do usg tarczycy , na którym widoczne byly drobne zmiany w lewym płacie wielkości 12,5 mm. Na koniec wizyty lekarz zlecił mi badania hormonów prolaktyna w 0 minucie i po obciążeniu ,Tsh,ft4,ft3, aTg i aTPO, dodatkowo glukozę na czczo i 1 h po obciążeniu. 50 g glukozy, oraz poziom isuliny. Zalecil biopsję tarczycy ale kazał najpierw przyjsc z wynikami hormonów:

moje wyniki:
tsh 3,49 norma 0,27-4,7
ft4 13,83 12-22
ft3 3,3 3,1-6,8
prolaktyna 230,6 102,0-496,0
aTG
napisał/a: soaring 2014-08-11 19:12
ile masz lat?
masz niedoczynność tarczycy, raczej nie z powodu hashimoto, a niedoboru jodu, ale musiałabyś przepisać pełen opis z usg i rozmiar (jeśli w ogóle masz). kierunek - endokrynolog.
hiperprolaktynemią bym się nie przejmowała do czasu unormowania pracy tarczycy (często występuje w nieleczonej niedoczynności tarczycy i mija podczas leczenia tej ostatniej).
śmieszne Ci zlecił badania glukozy i insuliny - taki test robi się kobietom w ciąży pod kątem cukrzycy ciążowej, a nie dorosłym pod kątem cukrzycy typu 2. ogólnie to te badania nie wykazały nic - glukoza jest ok, a insulina trochę dziwnie niska, ale trudno na podstawie jednego pomiaru szukać tu choroby.
jeśli jest podejrzenie problemów z insuliną, to powinnaś wykonać test krzywej glukozy i insuliny z obciążeniem 75 g glukozy w trzech pomiarach - na czczo, po 1h i po 2h od wypicia roztworu.
a skąd pomysł na szukanie w tym kierunku? masz drobnopęcherzykowe/ wielotorbielowate jajniki? albo wręcz lekarz mówił coś o PCO? masz opis usg transwaginalnego?
napisał/a: paulapaula2 2014-08-11 19:44
Mam 22 lata, badania glukozy i insuliny zlecił mi po tym jak opisałam swoje samopoczucie ostatnimi czasy : ciągłe zmęczenie , zwiększone pragnienie i apetyt , problemy z koncentracją i dodam ,że w rodzinie mam chorych na cukrzycę , z tym że jest to 2 typ i to ewidentnie spowodowany stylem życia : tłuste jedzenie + alkohol , co akurat mnie nie dotyczy bo jestem zwolenniczką zdrowego trybu życia... brak nałogów , dużo ruchu + zdrowe jedzenie i poza słodkimi wyskokami nie mam żadnych niezdrowych słabości .
Dlatego też sama nie rozumiem skąd zalecenie badania pod kątem cukrzycy ciężarnych ... ,ale jeżeli chodzi o PCO to nie lekarz nic nie mówił , bo USG poza tarczycą jest prawidłowe .

Skąd pomysł,że to niedoczynność... hormony co prawda wyszły w okolicach dolnej granicy normy ,ale ciągle są w normie ?

Zamieszczam też opis USG i z góry dziękuje za odpowiedź :) .

[attachment=0:3r3u1vvo]usg.jpg[/attachment:3r3u1vvo]
napisał/a: soaring 2014-08-11 19:58
dzięki. opis nie wniósł wiele cennego, szkoda, że nie ma rozmiaru. biopsję zrób na wszelki wypadek.
niedoczynność dlatego, że hormony w dolnych granicach, a tsh za wysokie. młodzi ludzie powinni mieć tsh znacznie niższe, max to 2,5, ale większość zdrowych ma oscylujące wokół 1-1,5. prawdopodobnie możesz sama tę niedoczynność wyleczyć jodem, endokrynolog zaleciłby hormon, rozumiem, że ginekolog olał, bo wyniki w normach?
ogólnie takie zaburzenia polecam diagnozować i leczyć u dobrego endo, a nie u ginekologa, bo jak widać uważa się za mądrego, a niedoczynności nie widział i bezsensowne badania zlecił.
jeśli masz obciążenie cukrzycą typu 2 to powinnaś węglowodanów unikać jak ognia i to do końca życia. tłuszcz jest jak najbardziej ok, cukier to samo zło. jeśli masz takie objawy, to poczytaj o oczyszczaniu wg dr Ewy Dąbrowskiej, ludzie bardzo chwalą.
napisał/a: paulapaula2 2014-08-11 20:25
Wizytę mam jutro rano więc zobaczymy co mi powie na temat wyników .
napisał/a: paulapaula2 2014-08-11 20:27
Poczytam o tej metodzie dr. Dąbrowskiej , pisząc węglowodany masz zapewne na myśli te z wysokim IG? (cukier- biała śmierć ) tylko dlaczego jest taki smaczny :P
napisał/a: soaring 2014-08-11 23:03
cukier jest pyszny, bo uzależnia jak każdy narkotyk. podobno max po 4 tygodniach można się odzwyczaić.
a na myśli miałam właściwie wszelkie węglowodany, w tym warzywa skrobiowe i strączki. to zależy w jakiej formie jesteś teraz. jeśli nie masz nadwagi i problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi, to węglowodany złożone typu kasza, brązowy ryż, soczewica, czasem jakiś owoc możesz jeść. jeśli już przydałoby się zrzucenie kg to absolutnie nie. poszukaj porządnych danych, nie wymyśliłam sobie tego :)
podsumowując - dieta dla osób z obciążeniem cukrzycą to paleo i pokrewne, czyli białko odwierzęce, zdrowe tłuszcze, w tym orzechy czy awokado i góóóóra warzyw.