Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej.

napisał/a: karolka2 2011-12-03 15:23
Witam:) od 6 miesięcy zażywam tabletki antykoncepcyjne Novynette. Biorę je około godz. 20.00 . I wczoraj (był to 6 dzień przyjmowania tabletek po przerwie) pominęłam jedną i wzięłam ja dopiero dziś około godz. 6.00. Moje pytanie jest następujące: Czy powinnam obawiać się, że tabletki będą mniej skuteczne?? Czy jeżeli dzisiaj przyjmę tabletkę o 20.00 to mogę dziś spokojnie współżyć nie obawiając się zajścia w ciąże? Nadmienię jeszcze, że współżyłam w ostatni dzień przerwy oraz w dzień przyjecia pierwszej tabletki. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam:)
napisał/a: wikam2 2011-12-03 16:01
A na ulotce co pisze? Bo nie pamiętam...
napisał/a: karolka2 2011-12-03 16:34
Jeżeli przyjęcie tabletki jest opóźnione o mniej niż 12 godz. to ochrona antykoncepcyjna nie jest zmniejszona. Jeżeli przyjęcie tabletki jest opóźnione o więcej niż 12 godz. to ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. W przypadku pominiętych tabletek należy przyjąć następujące 2 podstawowe zasady :
1. Przerwa w ciągłym stosowaniu tabletek nigdy nie powinna być dłuższa niż 7 dni.
2. Konieczne jest ciągłe przyjmowanie tabletek przez 7 dni, aby wystąpiło odpowiednie zahamowanie osi podwzgórze-przysadka mózgowa-jajniki.
Jeżeli zapomni się tabletki w pierwszym tygodniu to trzeba ją przyjąć jak najszybciej, potem kontynuować przyjmowanie tabletek o zwykłej porze. Przez kolejne 7 dni powinno się stosować dodatkowo barierowe metody antykoncepcji. Jeżeli w ciągu 7 dni poprzedzającym dzień pominięcia tabletki doszło do współżycia , należy wziąć pod uwagę możliwość zajścia w ciąże. Im więcej tabletek zostało zapomnianych i im bliżej było do przerwy w stosowaniu tabletek tym większe ryzyko ciąży.
Tydzień drugi
Jak najszybciej przyjąć zapomniana tabletkę, następnie kontynuować przyjmowanie tabletek o zwykłej porze. Jeżeli tabletki były przyjmowane prawidłowo przez 7 dni poprzedzających dzień, w którym tabletka była zapomniana , nie ma potrzeby stosowania dodatkowej metody antykoncepcji. Jeśli tak nie było i kobieta zapomniała przyjąć więcej niż 1 tabletkę, należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji przez 7 dni.
napisał/a: karolka2 2011-12-03 17:21
Więc jak to jest? od 20 do 6 jest 10 godzin, więc mogę się czuć bezpiecznie czy nie bardzo??
napisał/a: karolka2 2011-12-04 15:17
Odpowiedzcie mi proszę.
napisał/a: wikam2 2011-12-04 18:21
Odpowiedź masz w ulotce :
"Jeżeli przyjęcie tabletki jest opóźnione o mniej niż 12 godz. to ochrona antykoncepcyjna nie jest zmniejszona."
Wynika z tego, ze powinnaś być spokojna. Jesli jesteś nerwusem zastosuj się do zaleceń z ominięcia tabletki przez ponad 12h.
napisał/a: karolka2 2011-12-05 13:12
No cóż, już się nie zastosowałam:( więc liczę, że to co napisali jest prawdą i te 10 godz to nie za dużo.
napisał/a: wikam2 2011-12-05 20:43
Ja osobiście w to wierzę :)
napisał/a: venice_queen 2012-02-12 14:56
Witam. Przyłączę się do wątku.

Znam oczywiście zasady przy pominięciu tabletki, ale w tej sytuacji nie jestem pewna.

Otóż przyjmuję Kontracept, dwa dni temu zakończyłam opakowanie i pojutrze powino wystąpić krwawienie.

Właśnie znalazłam w portfelu 13 tabletkę... Trochę dziwna sytuacja, bo miałam małą torebkę, więc wycisnęłam ją do małego woreczka i włożyłam do portfela, żeby wziąć wieczorem. Niestety tego dnia rozładował mi się telefon i przypomnienie się nie włączyło.
Zapomniałam o tej tabletce zupełnie a następnego dnia normalnie przyjęłam kolejną i kontynuowałam blister do końca. Przerwa pomiędzy 12 a 14 tabletką 48 godzin. Dzień wcześniej (12. dnia) współżyłam bez zabezpieczenia.

Czy jeśli krwawienie normalnie wystąpi, mogę być spokojna? Czy dla pewności powinnam się i tak zgłosić do ginekologa?
napisał/a: wikam2 2012-02-12 18:26
Do gina jeśli nie wystąpi 2 krwawienie pod rząd albo test około 3 tygodnie po stosunku.
Tak czy owak raczej nic się nie stało.
napisał/a: Whiskylullaby 2019-01-07 19:51
Mam pytanie. Normalnie biorę tabletki (Symbella) o godzinie 19:30. Czasem zdarzy mi się brać troszkę później. Wczoraj wzięłam ją ok godziny 20:30. Dziś przed wzięciem tabletki wyjechałam i zapomniałam zabrać je ze sobą. Będę w domu jutro około godz. 8 rano. Czy tę 12 godzinną przerwę mogę liczyć od 20:30, czy mimo wszystko muszę od 19:30?
Z góry dziękuję za odpowiedź