Polipy zatok

napisał/a: netgirl 2013-11-04 20:43
Witam,

Od jakiegoś czasu mam ogromny problem z nieustającym kaszlem. Oprócz kaszlu odpluwam od czasu do czasu wydzielinę z gardła, która spływa jakby po tylnej części gardła.

Ostatnio miałam robioną tomografię komputerową, która stwierdziła polipowate pogrubienie błony śluzowej o obrębie zachyłków zatok szczękowych, z przewagą po stronie lewej. W okolicy zachyłka czołowego lewej zatoki szczękowej polip o wymiarach ok 16mm x 11 mm. Niewielki przyścienny polip w lewej zatoce klinowej, o wymiarach ok. 8.5 mm x 4 mm.

Czy orientujecie się czy takie polipy zatok się leczy? Jeśli tak to jak?
napisał/a: kasia971 2013-11-05 12:35
Polipy w zatokach leczy się operacyjnie (FESS).
napisał/a: kasia2377 2013-12-09 21:16
o kurcze! operacyjnie?? Ja miałam zrobiony rtg zatok i wyszło w opisie że mam "polipowatopodobne zacienienie zachyłka zębodołowego zatoki szczękowej". Laryngolog skierował mnie jeszcze na tomografię i tutaj w opisie mam "przy ścianie tylnej zatoki szczękowej prawej polipowate pogrubienie błony śluzowej do 11mm, w zachyłku zębodołowym lewej zatoki szczękowej pogrubiała błona śluzowa do 3mm". Oczywiście z wynikiem idę do lekarza, ale dopiero na początku stycznia. Czy to oznacza że będę musiała to leczyć operacyjnie??

Dodam że gdyby nie moja dociekliwość, nie dowiedziałabym się o tym wcale. Sama zrobiłam rtg zatok, kiedy bolało mnie gdzieś w okolicy jakby szczęki ale promieniowało do prawego ucha. Myślałam początkowo że to problem z uchem, ale laryngolog stwierdził że nie i dał leki na alergię. Koniec. Dalej zadziałałam sama, a kiedy pokazałam zdjęcie została skierowana na tk.
Ból ucha miałam w lipcu, potem przeszło i do dzisiaj nie boli. Za to spływa mi coś po ścianie gardła i wieczorem jak się położę, drapie mnie w gardle i prowokuje mnie to do kaszlu. Bardzo jest to uciążliwe.