polip jelita grubego

napisał/a: diana1360 2008-05-30 19:23
mam stwierdzony na kolonoskopii polip j.grubego (o średnicy 1,5 cm), zakwalifikowano mnie do zabiegu operacyjnego, czy ktoś miał już taką operację, czy wykonuje sie ja tak samo jak kolonoskopię (ja miałam bez znieczulenia przeszłam okropne tortury) - czy mogę dopomnieć sie o narkozę. bardzo boję sie tego zabiegu.
napisał/a: Teodor M 2008-05-30 20:41
Metoda usunięcia polipa zależy od jego budowy. Jeżeli polip jest uszypułowany (w kształcie podobnym do grzyba) to wtedy można łatwo usunąć go przy pomocy tzw. pętli diatermicznej. Wtedy jest to przeprowadzane tak jak kolonoskopia, a tylko na końcówkę kolonoskopu zakłada się coś w rodzaju lassa, które zakłada się na szypułę polipa, zaciska i puszcza prąd, który praktycznie wypala szypułę i cały usunięty polip jest przy pomocy szczypiec kolonoskopu wyjmowany na zewnątrz, w celu poddania badaniom mikroskopowym. Mogą też być polipy płaskie, nie uszypułowane, wtedy są inne metody ich usuwania, jest to możliwe przy pomocy kolonoskopu (tzw. metoda po kawałku) lub jako zabieg operacyjny nie endoskopowy. To jaka metoda będzie zastosowana zależy od tego jaki jest rodzaj polipa, co już o tym polipie wiadomo, czy trzeba uzyskać z niego materiał do badania mikroskopowego itp. Mogą też być polipy zapalne, których nie trzeba koniecznie usuwać. Wrzuć sobie na google "polipektomia", a znajdziesz dużo informacji.
Jest oczywistym, że jeżeli polipektomia u Ciebie ma być przeprowadzona przy pomocy kolonoskopu, to powinno to być zrobione w znieczuleniu ogólnym. Nie tylko powinnaś się grzecznie dopominać, ale po prostu żądać znieczulenia ogólnego. Zresztą myślę, że lekarze nie będą robić z tym w takiej sytuacji żadnych trudności. Ja miałem już usuwane polipy, ale były tak małe, że wystarczyło usunięcie ich szczypcami do pobierania wycinków. Oczywiście było to w znieczuleniu ogólnym. Dość często muszę robić kolonoskopię i zawsze jest ona w znieczuleniu ogólnym. Po prostu na inną się nie godzę. Z tego co czytałem, to polipektomia endoskopowa jest stosowana często, nie powoduje przeważnie komplikacji, nie ma się czego bać.

Pozdrawiam
napisał/a: Irenas 2011-12-01 18:57
Witam
Polipy jelita grubego można sobie usunąć samemu. Jestem żywym dowodem tego zabiegu. Pierwszy raz dokonałam tego w 2003r kiedy szpital odmówił mi usuwania podczas kolonoskopii, tłumacząc, że jest ich za dużo i że są za duże. Oświadczono mi, że trzeba usunąć z częścią jelita grubego. Jeden z polipów był naderwany i krwawiący. Nie mogłam pozwolić na takie marnotrawstwo mojego ciała.....
Polipy są rozrywane na strzępy przez jaskółcze ziele - glistnik. Nie dochodzi do krwotoku, bo ziele zamyka dopływ krwi.
Ziele zawiera truciznę. Nie można przekroczyć dawki 50 gram ziela na 80 kg wagi ciała.

Wymaganą ilość ziela /liści/ pokroić i zmiksować w 1/2 przegotowanej wody. Po 2 godzinach przecedzić i zrobić lewatywę na wypróżnione - /przygotowane wcześniej jelito lewatywą wody z kropelką soku cytryny\ i zatrzymać ją przez 1/2 godziny co mi się pawie nigdy nie udało.

Ja wymaganą ilość ziela miksowałam na noc, wstawiałam do lodówki, rano przecedzałam rozcieńczałam aż do 1,5 l wody /letniej/i wlewałam po 2 gruszki naraz /mam kupione 2 szt/.
napisał/a: Irenas 2011-12-01 19:02
diana1360 napisal(a):mam stwierdzony na kolonoskopii polip j.grubego (o średnicy 1,5 cm), zakwalifikowano mnie do zabiegu operacyjnego, czy ktoś miał już taką operację, czy wykonuje sie ja tak samo jak kolonoskopię (ja miałam bez znieczulenia przeszłam okropne tortury) - czy mogę dopomnieć sie o narkozę. bardzo boję sie tego zabiegu.

Jestem irena -ja mdlałam podczas kolonoskopii z bólu.