Pogryzienie przez psa

napisał/a: spin1 2014-08-17 11:29
Wczoraj ugryzł mnie pies, rana nie jest głęboka i nazwał bym to raczej draśnięciem ale krew była. Byłem u lekarza rodzinnego, obejrzał ranę i przedstawił mi cała procedurę - najpierw dowiedzieć się czy pies szczepiony, jak tak to nic się nie dzieje, jak nie to zgłaszać policji, kwarantanna itd. Dziś może będę wiedział jak zdrowie psa. Ranę po ugryzieniu przemyłem spirytusem salicylowym, więc ją odkaziłem. Pytanie czy powinien mi zalecić szczepienie przeciw tężcowi?
napisał/a: Peter 2014-08-21 12:20
Jeśli od ostatniego szczepienia upłynęło 10 lat, to tak.
napisał/a: ~Anonymous 2014-08-21 12:26
powinieneś dostać szczepionkę jeśli nie byłeś pewny czy pies był szczepiony.
napisał/a: delinka79 2014-08-21 20:53
według najnowszego kalendarza szczepień 2014 dawka przypominająca przeciwko tężcowi już kiedy minęło 5 lat od ostatniego szczepienia !!!
napisał/a: Peter 2014-08-26 14:40
Co do kalendarza szczepień, to na przestrzeni lat wielokrotnie się zmieniał. Wystarczy prześledzić zalecenia co do szczepień WZWB.
Dla mnie nie ma naukowych podstaw do szczepienia przeciw tężcowi co 5 lat. Jeśli jednak takie są, to chętnie się z nimi zapoznam. Ja ze swojej strony zapewniam, że każdy, kto ma sprawny układ immunologiczny i przeszedł do 18 roku życia dawki zgodne z kalendarzem szczepień, jest w pełni zabezpieczony, jeśli od 18 roku życia co 10 lat przyjmował dawki przypominające. Istnieje coś takiego jak hiperimmunizacja. Poza tym są znane przypadki postaci poronnej tężca (nie zagrażające bezpośrednio życiu) u osób, które dłużej się nie szczepiły, niż 10 lat. Świadczy to o dużej skuteczności szczepionki. Oczywiście, tego nie polecam.
Natomiast jak kto chce, może się szczepić nawet co 2 lata, jak ma ochotę.
napisał/a: megii3 2014-11-17 22:42
Witam :) równiez mam pytanie odnośnie ugryzienia przez psa .
Równo tydzień temu ugryzł mnie własny pies( szczepiony przeciw wsciekliźnie) w lewą dłoń , rana niby nie była zbyt duża ale tak mnie bolało że pojechałam do lekarza . Rana została wyczyszczona i dostałam szczepienie przeciw tężcowi i antybiotyk .Mimo to w ciągu 2 dni ręka strasznie opuchła aż do łokcia i powstał odczyn zapalny i zaczęłam gorączkować ,lekarz stwierdził ze jest zapalenie tkanek miekkich i zmieniono mi antybiotyk na clinadamycin-mip . Po tym leku goraczka ustała i opuchlizna troche zeszła , ale pozostał ból i straszne pieczenie szczypanie nie tylko w miejscu ugryzienia ale też do połowy reki ok 20cm od rany( ogólnie cała skóra mnie piecze) Może to śmiesznie zabrzmi ale mam wrazenie jakby mnie kości bolały ,nawet delikante dotknecie sprawia mi ból . i tu pojawia sie moje pytanie czy to normalne ??
napisał/a: Peter 2014-11-18 15:03
Doszło do infekcji (prawdopodobnie bakteryjnej). Dobrze, że lekarz zmienił antybiotyk na stosowany z wyboru w takich sytuacjach. Na razie należy obserwować (jest pewna poprawa), ale w przypadku braku dalszej poprawy lub zaostrzenia objawów konieczna ponowna wizyta u lekarza, bo może zaistnieć konieczność podania antybiotyku w zastrzykach.
napisał/a: megii3 2014-11-26 00:17
Witam
Dziekuję za odpowiedź :)
i mam jeszcze pytanko ,czy długo sie goi taka rana( bo to juz 2,5 tyg i nadal mi się sączy mimo iż rana nie jest duża ale głęboka) no i nadal dokucza mi nieprzyjemne mrowienie i mocny ból nie tylko w miejscu ugryzienia ale i dużo powyżej no i opuchlizna ale to chyba normalne .
napisał/a: Peter 2014-11-26 08:48
Jeśli rana dalej się sączy (a minęło już 2,5 tyg), to prawdopodobnie dalej jest nadkażona bakteryjnie. Proponuję zrobić wymaz z tego wysięku, również na bakterie beztlenowe.
napisał/a: megii3 2014-12-27 01:37
Witam
eh. niestety musze odkopać temat , wymaz w zasadzie nic nie wykazał poza pojedynczymi bakteriami staphylococcus epidermidis ( szczep MSCNS) :( rana niby sie zasklepiła i nic sie nie sączy ale nadal reka jest opuchnięta i cały czas tak samo boli ( moze to smiesznie zabrzmi ale nawet dmuchniecie na reke czy też strumień wody sprawia mi uczucie bólu , a jak tylko reke posmaruje arnika czy inna maścią tego typu lub mam spryskana oktiseptem to puchnie i robi sie czerwona ) przeraza mnie to ze nie raz mnie pies ugryzł i czegoś takiego nie było .Jeszcze trochę i miną 2 miesiace ;/