Pogorszony słuch na prawe ucho po ostrym zapaleniu ucha.

napisał/a: Rommie1 2013-01-21 09:05
Witam serdecznie.
Jak zapewne każdy piszący an tym forum i ja niestety mam problem, a polega on na dużej utracie słuchu na prawym uchu.
Około cztery miesiące temu miałem bardzo ostre zapalenie prawego ucha, duży ból ucha, głowy wymioty gorączka około 41,3sctC (mierzone elektronicznym termometrem - troszkę przekłamuje zapewne).
Trwało to około 9 dni. W tym czasie nie miałem jak iść do lekarza ale po 9 dniach na ketanolu przeszło lecz pozostała strata dość duża słuchu na tym uchu. Po prostu w całym zakresie słyszę dużo ciszej na tyle ciszej że telefon muszę trzymać przy lewym uchu by normalnie rozmawiać.
Pytanie, czy przez to, że nie byłem u lekarza i nie dostałem stosownych leków utraciłem już bezpowrotnie częściowo słuch ? czy może da się to jeszcze jakoś uratować ?

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc.
napisał/a: Ruth1 2013-01-21 14:57
witam, aby stwierdzić w jakim zakresie doszło do pogorszenia słuchu, a przede wszystkim czy jest to odwracalne należy wykonać badanie słuchu, prywatnie kosztuje ok. 60 zł..
Może być tak, że ucho masz po prostu zatkane po infekcji (np. niedrożność trąbki eustachiusza), ale mogło też dojść do trwałego zniszczenia struktur odpowiedzialnych za słyszenie.
A może infekcja wcale się jeszcze nie skończyła? Takie rzeczy wyjaśni jedynie laryngolog po obejrzeniu ucha i zapoznaniu się z wynikiem badania słuchu. Oprócz badania słuchu należy wykonać też tympanometrię, która pozwoli ocenić stan tej trąbki.

Musisz pilnie odwiedzić lekarza. Powiem Ci na pocieszenie, że słynny malarz Gauguin miał kiedyś tak ostre zapalenie ucha, że pękła mu całkowicie błona bębenkowa, nie słyszał przez długi okres czasu, ale słuch wrócił do normy. Kiedyś nie znali antybiotyków.
napisał/a: Rommie1 2013-01-21 17:53
Dziękuję idę do lekarza.
Pozdrawiam,