Podwyższony poziom wapnia i żelaza

napisał/a: Satyra 2011-01-01 03:36
Witam,
od dłuższego czasu (ok. roku) bardzo źle się czuję. Ciągle chce mi się spać, jest mi słabo, zimno, zawraca mi się w głowie, bardzo szybko się męczę zwykłymi czynnościami. Ponadto jest mi duszno, w ostanim czasie zdażyło się, że odczuwałam kołatanie serca i coraz częściej ucisk w klatce piersiowej. To główne objawy, jakie posiadam, kłopot w tym, że od kilku miesięcy są one tak nasilone, że utrudniają mi normalne funkcjonowanie. Robiłam badania - podstawową morfologię, ob, tsh, potas, b12, magnez, wapń, żelazo. Wszystkie wyniki mieszczą się w normie (zazwyczaj tej dolnej), jednak podwyższony jest poziom wapnia i żelaza:
Żelazo 164,4 µg/dl 37,0 - 145,0 H
Wapń całkowity 2,79 mmol/l 2,15 -2,55 H
Co to może oznaczać? Czytałam, że nadmiar wapnia powoduje ograniczone wchłanianie żelaza, magnezu etc, a ja mam do tego nadmiar żelaza, jaki to ma sens? Bardzo proszę o pomoc.
napisał/a: augustyn888 2011-01-01 15:11
Satyra napisal(a):Witam,
od dłuższego czasu (ok. roku) bardzo źle się czuję. Ciągle chce mi się spać, jest mi słabo, zimno, zawraca mi się w głowie, bardzo szybko się męczę zwykłymi czynnościami. Ponadto jest mi duszno, w ostanim czasie zdażyło się, że odczuwałam kołatanie serca i coraz częściej ucisk w klatce piersiowej. To główne objawy, jakie posiadam, kłopot w tym, że od kilku miesięcy są one tak nasilone, że utrudniają mi normalne funkcjonowanie. Robiłam badania - podstawową morfologię, ob, tsh, potas, b12, magnez, wapń, żelazo. Wszystkie wyniki mieszczą się w normie (zazwyczaj tej dolnej), jednak podwyższony jest poziom wapnia i żelaza:
Żelazo 164,4 µg/dl 37,0 - 145,0 H
Wapń całkowity 2,79 mmol/l 2,15 -2,55 H
Co to może oznaczać? Czytałam, że nadmiar wapnia powoduje ograniczone wchłanianie żelaza, magnezu etc, a ja mam do tego nadmiar żelaza, jaki to ma sens? Bardzo proszę o pomoc.


Czy na pewno poziom tsh jest prawidłowy?
Pytam,ponieważ te objawy mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy.I głównie takie objawy mogą występować w nadmiarze wapnia,co powoduje nadaktywność przytarczek.Nie są to jednak aż tak wysokie poziomy,których poziom w innych laboratoriach uznaje się za prawidłowy,ze względu na to jaką metodą oznacza się te poziomy,tzn.jakiego rodzaju wykorzystuje się analizator,lub jakiej firmy,które zazwyczaj przypisują normy do danego analizatora.
Jednak polecałbym zwrócić baczną uwagę na ten poziom tsh i tarczycę,lub powtórzyć badanie.
Pozdrawiam w Nowym Roku i życzę lepszego samopoczucia.
napisał/a: ada27 2011-01-08 08:58
Witam serdecznie. W zeszłym roku miałam identyczne objawy jak u Ciebie. wiele badań przeszłam . Rtg kl piersiowej, Echo serca , wiele badań krwi - wyniki w normie. Z dnia na dzień czułam się gorzej . Dopiero badania tarczycy okazały się negatywne . Mam niedoczynność tarczycy-Hashimoto , teraz robiłam Wapń całkowity i też mam niewiele podwyższony 2.90 mmol/l (2.0-2.60)
Proponuje powtórzyć badania TSH , FT3 . FT4 . Pozdrawiam
napisał/a: mariap2 2011-01-19 20:00
W lewym płacie wątroby hyperechogeniczne ognisko wielkości ok. 32x26 mm - prawdopodobnie naczyniak.Wezmę pod uwagę
Twoje sugestie. A czy alergia lub guzki tarczycy (biopsja w lutym) mogą miec wpływ na poziom cholesterolu ? Od 4 lat mam
też nadcisnienie, pobieram leki i dotąd ciśnienie było "książkowe". Od ok. 1 miesiąca znów jest wysokie 150-160 / 100-110.