podwyższony ALAT

napisał/a: artur6 2008-01-23 10:21
Witam.
Od dłuższego czasu leczę się (ze średnimi efektami) na nadwrażliwość jelita grubego i biorę dwa razy dziennie duspatalin. Po wytąpieniu od jakiegoś czasu zawrotów głowy mój lekarz wysłał mnie na badania.
Badania wykazały podwyższony ALAT 72 norma jest do 40. Krew utajoną w kale.
Wysoki poziom ALAT-u tłumaczy tym iż badania te wykonywałem kilka dni po swiętach gdzie było dość duże spożycie alkoholu i tłustych potraw jak to w święta i to mogło spowodować wyższy ALAT. Zaś krew utajoną w kale tłumaczy nadwrażliwością jelita grubego. I mówi żeby się tym nie przejmować.

Proszę o jakąś poradę co o tym myśleć i czy te wyniki mogą być powodem do niepokoju. Dziękuję.
napisał/a: delinka79 2008-01-23 11:29
z ALAT-em lekarz miał rację natomiast co do krwi utajonej w stolcu się nie zgodzę że jest tu powodem zespół jelita drażliwego gdyż w tej chorobie jednym z objawów alarmowych wskazującym na chorobę organiczną jest właśnie krew utajona w stolcu
ile pan ma lat?
napisał/a: artur6 2008-01-23 11:59
Mam 32 lata.
Od jakiś 2 miesięcy pojawiły się te zawroty głowy. Na nadwrażliwość jelita grubego leczę się od ponad roku.
napisał/a: artur6 2008-01-23 12:01
jeszcze jedno czy ta krew utajona w stolcu oznacza raka jelit??
Był by to dla mnie i mojej rodziny ogromny cios jak wyro śmierci.
napisał/a: Peter 2008-01-23 14:58
Nie, krew w kale nie oznacza wyłącznie raka jelit, ale lekarz powinien zlecić dodatkowe badania, a nie sugerować się IBS. Co do ewentualnie interesujących Cię szczegółów myślę, że lepiej, jak wypowie się mój przedmówca :)
napisał/a: delinka79 2008-01-23 16:29
odpisałam już panu na priv :)
napisał/a: Papay 2008-01-24 13:24
Panie arturze6, czy moze mi Pan napisac objawy nadwrazliwosci jelita grubego? Ja cierpie na dolegliwosci nadwrazliwosci jelita cienkiego i chcialabym sie dowiedziec, czy te dwie choroby az tak bardzo sie od siebie roznia. Czy Pana nadwrazliwosc jelita grubego objawia sie tez jakos w sytuacjach stresowych? :) Z gory bardzo dziekuje.
napisał/a: rafalpe 2009-02-03 15:36
Witam, proszę poradźcie mi co robić!!!

Pod koniec grudnia 2008 zrobiłem badania krwii, wyszło ok poza ALAT - 136. Przestraszony pobiegłem na USG jamy brzusznej ale wyszło jak najbardziej prawidłowo. Dodam że mam nadwagę i wtedy moja dieta pozostawiała duuużo do życzenia. Więc od nowego roku zmieniłem dietę (zero słodyczy, zero smażonego, zero alkoholu), zacząłem się ruszać (ale nic nie schudłem). Pod koniec stycznia powtórzyłem badania krwii z nadzieją że będzie lepiej a tu.... ALAT - 182!!! ASPAT - 63!!! Amylaza, bilirubina w normie, GGTP - 59 (norma 55). Dodam że w styczniu brałem Essentiale Forte - jak się teraz dowiedziałem w zbyt dużych dawkach bo 6 kapsułek dziennie + Hepatil.

Czy ktoś może podpowiedzieć czemu ten ALAT tak szaleje? Co może być tego przyczyną? Dodam jeszcze że tego Essentiale Forte oraz Hepatilu nie zapisał mi żaden lekarz - brałem go na własne widzimisie.