Podwyzszony ALAT a zoladek, dwunastnica

napisał/a: Nomad09 2010-07-26 14:15
Witam,

Czy wysoki ALAT = 89 moze miec zwiazek z wrzodami zoladka badz dwunastnicy, nadkwasota? Mam wlasnie wysoki ALAT, reszta jest w normie. USG wykazalo ze jest dobrze. Badania powtarzane 2 razy w okresie 1,5 miesiaca. Stosowana dieta, bez alkoholu i lekow. Za to od niepamietnych czasow cierpie na nadkwasote, bole w okolicy zoladka gdy jestem na czczo. Nawet w nocy czasem musze wstawac cos zjesc bo mnie strasznie "zsie". Nigdy nie bylem u gastrologa zeby to sprawdzic.
napisał/a: Grystan 2010-07-26 21:19
ALAT nie jest enzymem, którego stężenie jest związane z funkcjonowaniem żołądka czy dwunastnicy. Jest on wskaźnikiem funkcjonowania wątroby i podwyższenie jego wartości związane jest zwykle z uszkodzeniem tego narządu. Wartości które Pan podaje są zawyżone ale nie aż tak bardzo by popadać w panikę. Jednak myślę że można by sprawę skonsultować z lekarzem.
napisał/a: Nomad09 2010-07-27 09:21
Wlasnie w tym cala rzecz ze lekarz po sprawdzeniu czy nie choruje na jakas z chorob wykluczyl wszystko i powiedzial ze widocznie tak mam. To wszystko. Mialem robione badania na kazda z zoltaczek i inne choroby nawet ktorych teraz nie pamietam.
napisał/a: Grystan 2010-07-27 21:44
Z tego co się orientuje, jeśli chodzi o choroby związane z uszkodzeniem wątroby (wirusowe zapalenie wątroby, marskość, stłuszczenie, uszkodzenia polekowe i.in ) przebiegają one ze znacznie bardziej podwyższonym poziomem aminotransferaz. Normy są wtedy podwyższone co najmniej 5 - krotnie. Dwukrotne podwyższenie aktywności aminotransferaz może być związane np. z zaburzeniami funkcjonowania dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Przychodzi mi tu na myśl np. dysfunkcja zwieracza Oddiego, która związana jest z zaburzeniami przepływu żółci i soku trzustkowego. Jednym z typowych objawów związanych z tą chorobą jest ból w nadbrzuszu trwający od 30 min. wzwyż. Ale jako że jestem amatorem w tej dziedzinie to sprawa wymagała by dalszej diagnozy u specjalisty.
napisał/a: Nomad09 2010-07-28 09:27
Dziekuje bardzo za podpowiedz.