podwyższone TSH

napisał/a: marlac 2009-09-29 16:57
Witam,
mam pytanie odnośnie TSH.
Od dwóch miesięcy biorę lek Lutenyl, na podniesienie progesteronu.
Czy branie tego leku mogło spowodować podwyższenie TSH 3 do warości 6,305 ?
Wcześniej, tzn w czerwcu miałam robione TSH 3 i było idealnie 2,0.
Lekarz nie odstawił mi tego leku, a jedynie każe robić kolejne badania. Mam ten lek brać jeszcze przez 2 miesiące i niewiem czy go nie odstawić, bo niepokoi mnie wynik tej tarczycy.
Serdecznie dziękuję za pomoc

pozdrawiam
marla
napisał/a: KATERINA 2009-09-29 21:05
marlac napisal(a):Witam,
mam pytanie odnośnie TSH.
Od dwóch miesięcy biorę lek Lutenyl, na podniesienie progesteronu.
Czy branie tego leku mogło spowodować podwyższenie TSH 3 do warości 6,305 ?
Wcześniej, tzn w czerwcu miałam robione TSH 3 i było idealnie 2,0.
Lekarz nie odstawił mi tego leku, a jedynie każe robić kolejne badania. Mam ten lek brać jeszcze przez 2 miesiące i niewiem czy go nie odstawić, bo niepokoi mnie wynik tej tarczycy.
Serdecznie dziękuję za pomoc

pozdrawiam
marla


WITAM!
Wnioskuję, że miała/ma pani przepisany lutenyl z powodu braku progesteronu/problemów z miesiączką etc. Czy tylko z progesteronem był problem? To TSH 2 wcale nie takie idealne znowu trzeba było zrobić jeszcze wolne. Trzeba spr. wszystko musi pani zrobić ft4 i ft 3 oraz usg tarczycy i przeciwciała czy rozmawiała pani z dr na temat swoich wątpliwości? Bo to jego działKa i to z nim należy rozwiewać wątpliwości. Miała pani usg dopochwowe i wykluczone PCO i inne zaburzenia wiadomo czemu ma pani problemy z progesteronem? Tarczycę trzeba gruntownie spr i prl=prolaktynę - proszę poczytać na forum, wszystko ma pani opisane,pzdr.
napisał/a: marlac 2009-09-30 11:29
Dziękuje bardzo za odpowiedź.
Może doprecyzuję. Jestem po poronieniu i lekarz endokrynolog zlecił mi badania, w których wyszło, że progesteron mam na poziomie mniej więcej połowy normy z tego co pamiętam ok 12. Mój cykl był regularny bez żadnych kłopotów.
Lekarz stwierdził, że powinnam brać Lutenyl na podwyższenie progesteronu, aby był sporo wyższy przy następnej ciąży.
Więc od dwóch miesięcy łykam Lutenyl, wcześniej nie miałam problemów z tarczycą. Lekarz swteirdził teraz, że Lutenyl nie powinien aż tak podnieść TSH, dlatego myślę czy nie odstawić tego Lutenylu, powinnam go dziś zacząć znowu brać, a wizytę mam dopiero w przyszłym tygodniu.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.

pozdrawiam
Marla
napisał/a: KATERINA 2009-09-30 11:58
marlac napisal(a):Dziękuje bardzo za odpowiedź.
Może doprecyzuję. Jestem po poronieniu i lekarz endokrynolog zlecił mi badania, w których wyszło, że progesteron mam na poziomie mniej więcej połowy normy z tego co pamiętam ok 12. Mój cykl był regularny bez żadnych kłopotów.
Lekarz stwierdził, że powinnam brać Lutenyl na podwyższenie progesteronu, aby był sporo wyższy przy następnej ciąży.
Więc od dwóch miesięcy łykam Lutenyl, wcześniej nie miałam problemów z tarczycą. Lekarz swteirdził teraz, że Lutenyl nie powinien aż tak podnieść TSH, dlatego myślę czy nie odstawić tego Lutenylu, powinnam go dziś zacząć znowu brać, a wizytę mam dopiero w przyszłym tygodniu.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.

pozdrawiam
Marla


Jak było poronienie to trzeba koniecznie spr przeciwciała tarczycowe TG i TPO oraz zrobić usg tarczycy bez dwóch zdań - jak dr pani nie da to na własną rękę polecam wykonać.