Podwyższone próby wątrobowe.

napisał/a: merkator 2012-06-12 14:03
Witam
Mężczyzna, 31 lat, 1,67m wzrostu, waga 73 kg. Otyły raczej nie jestem, choć ostatnio trochę się zapuściłem i pojawiło się trochę tłuszczyku na brzuchu. Pracuje głównie na zewnątrz, trochę w biurze. Nie mam styczności z chemikaliami czy innymi substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Nie biorę leków. Nic mi nie dolega. Badania zrobiłem profilaktycznie (12/04/12), dwa dni po spożywaniu alkoholu, gdyż sądziłem, że po dwóch dobach wszystko wróci do normy. Ogólnie alkoholu nie piję. Ten wyskok był jednorazowy z okazji Wielkanocy. Spożywana była wódka. Z wynikami poszedłem do lekarza, który przepisał mi Eseliv Forte i Suvardio i kazał powtórzyć badania za dwa tygodnie. Badanie powtórzyłem 25/05/12 czyli po 6 tygodniach. Niestety wyniki wciąż niezadowalające choć lepsze niż poprzednim razem. Prosiłbym bardzo o opinie:
- czy świątecznym obżarstwem i piciem mocnego alkoholu można sobie uszkodzić wątrobę,
- jak długo trwa regeneracja wątroby,
- czy wyniki badań, które wykonałem wskazują na jakieś inne przyczyny czy schorzenia (OB za pierwszym razem 31 mm/h) i czy w ogóle mam powód do zmartwień.

Dodam jeszcze, że za pierwszym razem zrobiłem badanie moczu, które było w porządku.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
napisał/a: augustyn888 2012-06-13 08:38
merkator napisal(a):Witam
Mężczyzna, 31 lat, 1,67m wzrostu, waga 73 kg. Otyły raczej nie jestem, choć ostatnio trochę się zapuściłem i pojawiło się trochę tłuszczyku na brzuchu. Pracuje głównie na zewnątrz, trochę w biurze. Nie mam styczności z chemikaliami czy innymi substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Nie biorę leków. Nic mi nie dolega. Badania zrobiłem profilaktycznie (12/04/12), dwa dni po spożywaniu alkoholu, gdyż sądziłem, że po dwóch dobach wszystko wróci do normy. Ogólnie alkoholu nie piję. Ten wyskok był jednorazowy z okazji Wielkanocy. Spożywana była wódka. Z wynikami poszedłem do lekarza, który przepisał mi Eseliv Forte i Suvardio i kazał powtórzyć badania za dwa tygodnie. Badanie powtórzyłem 25/05/12 czyli po 6 tygodniach. Niestety wyniki wciąż niezadowalające choć lepsze niż poprzednim razem. Prosiłbym bardzo o opinie:
- czy świątecznym obżarstwem i piciem mocnego alkoholu można sobie uszkodzić wątrobę,
- jak długo trwa regeneracja wątroby,
- czy wyniki badań, które wykonałem wskazują na jakieś inne przyczyny czy schorzenia (OB za pierwszym razem 31 mm/h) i czy w ogóle mam powód do zmartwień.

Dodam jeszcze, że za pierwszym razem zrobiłem badanie moczu, które było w porządku.

Z góry dziękuję za odpowiedź.


Dziwne że w tej sytuacji lekarz nie zlecił Panu przynajmniej zrobienie USG wątroby i w ogóle całej jamy brzusznej.Uważam że od tego, powinien Pan obecnie w tej chwili zacząć dalsze badania,gdyż te wyniki są niepokojące.Wówczas można coś sugerować.Same wyniki krwi to troszkę za mało.Regeneracja wątroby przebiega w zależności od intensywności leczenia tzn. od ścisłej diety i zastosowanych leków.W Pana sytuacji na obecną chwilę lepszy mógłby się okazać lek o nazwie Heparegen(na receptę),a z tym Suvardio to można by się było tak nie śpieszyć i stosować go ostrożnie przy chorej wątrobie(to tylko sugestia).Jednak tak jak wspomniałem wyżej, w tej chwili najważniejsze jest badanie, przynajmniej USG,by potwierdzić stan wątroby i zacząć odpowiednie leczenie.
Pozdrawiam:)
Pozdrawiam:)
napisał/a: merkator 2012-06-23 11:53
Witam.
Dziękuję za odpowiedź.
Byłem u lekarza z drugimi wynikami. Lekarz stwierdził, że wyniki się poprawiają i zalecił zrobić za jakiś czas kolejne badanie krwi, te co poprzednio plus HBS, żeby wykluczyć wirus żółtaczki( czy coś takiego). Gdy wspomniałem o USG, stwierdził, że na razie nie ma konieczności i brać Esseliv Forte. Sam nie wiem co o tym myśleć. Może powinienem iść do innego lekarza?
Pozdrawiam
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-06-23 12:44
Witam
Czy w aktualnym badaniu krwi nadal podwyższona jest aminotransferaza alaninowa ALAT, asparginowa ASPAT oraz gamma GT?
USG zobrazuje m.in. jak wygląda wątroba - czy nie ma stłuszczenia.
Co do badania HBS to dodatkowo proponuję zrobić HCV(odpłatne badanie).
Czy jada Pan tłusto na co dzień?

Pozdrawiam
napisał/a: merkator 2012-06-23 16:24
Dziękuję za odpowiedź.
Najbardziej aktualne badanie krwi jest z 25/05/2012. Pisząc w ostatnim poście "drugie wyniki" miałem na myśli te z 25/05/2012. Raczej nie jadam tłusto. Nie wiem jak szybko stłuszczenie wątroby postępuje, ale ostatnio USG jamy brzusznej robiłem (też rutynowo) ok. 2 lat temu i wszystko było idealnie.
Pozdrawiam
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-06-23 16:52
Rozumiem, trochę dziwne, że lekarz kierujący przepisał tylko esseliv forte, w moim przypadku po przekroczeniu ASPAT dał skierowanie na usg jamy brzusznej oraz przepisał Heparegen.
Pytam o odżywianie ponieważ zarówno całkowity cholesterol jak i zły LDL oraz trójglicerydy są podwyższone, widzę, że lekarz przepisał lek z grupy statyn by pobudzić komórki wątroby do wychwytu LDL z krwi, ale do czego zmierzam:

- Aby mieć pewność, że skuteczność leków jest prawidłowa, należy zmienić swój tryb życia oraz odżywianie
- Czy w tygodniu jest aktywność fizyczna?
- Czy używana jest nikotyna?
- Czy w odżywianiu występują często cukry proste(słodkie produkty jak pączki, drożdżówki), margaryna, mięso wieprzowe?
- Ogólnie jak się Pan czuje w ciągu dnia - senność, brak energi czy normalnie?
- Czy jest Pan gotów na to by zmienić swoje przyzwyczajenia żywnościowe i przejść na zdrowszą dietę?

Najlepiej będzie jak wykona Pan badanie na Antygen HBS oraz test na Anty-HCV, następnie zgłosić się do lekarza po skierowanie i powtórzyć badania na ASPAT, ALAT, Cholesterol.

Pozdrawiam