podwyższone próby wątrobowe

napisał/a: asijka 2011-03-17 22:16
Witam!
jestem w 38 tygodniu ciąży, wczoraj zaczęła mnie swędzieć trochę skóra,
więc dzisiaj zrobiłam wyniki krwi. Wyszły mi podwyższone próby wątrobowe.
Oto wyniki:
alt - 49,3 U/l norma:33
ast - 48,5 U/l norma:32
fosfataza - 191,4 norma:105
bilirubina - 0,49 jest w normie
GGTP - 33,7 w normie.

Jutro mam wizyte u lekarza, ale jak pomyślę, że są podwyższone to się denerwuje i wtedy mnie wszystko swędzi. Czy to jest normalne w 38 tygodniu ciąży?? Morfologię mam dobrą. Dodam że 2 dni temu przechodziłam grypę żołądkową.
napisał/a: opilek 2011-03-18 18:17
Bardzo prawdopodobne że cierpisz na tzw. wewnątrzwątrobową cholestazę cieżarnych, chorobę, która występuje właśnie w III trymestrze ciąży i najczęściej ma łagodny przebieg i nie pozostawia trwałego uszkodzenia wątroby. Dlatego cierpliwie poczekaj na wizytę u lekarza, który na pewno coś poradzi na ten świąd.
napisał/a: wikam2 2011-03-18 19:44
Pakus a o ile podwyższone wartości badań wskazują na cholestazę? Sa jakieś "normy"? Czy należy np. zwrócić uwagę na dodatkowe objawy tj. świąd?
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-03-18 20:15
Tutaj główną rolę odgrywają objawy gdyż raczej standardowo w okresie ciąży nie zleca się "prób wątrobowych", a objawy + wyniki mogą doprowadzić lekarza do diagnozy wskazanej przez pakusa.
napisał/a: wikam2 2011-03-18 20:18
No ja wiem co to jest cholestaza ale nie każde swędzenie nawet to uporczywe jest wymienioną chorobą. Stąd pytanie na ile podwyższone wyniki na nią wskazują.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-03-18 20:22
Nie ma takiego czegoś że zakres od do oznacza cholestazę a od do nie. To tak ja u alkoholików jeden ma próby nieznacznie przekroczone a drugi kilkukrotnie.
napisał/a: wikam2 2011-03-18 20:24
Czyli generalnie nie ma znaczenia czy wynik jest przekroczony o 15% czy o 100%? Grunt, że wywiad lekarski opiera się na swędzeniu? Każda kobieta, która w ciąży czuje świąd i ma podwyższone wyniki ma cholestazę? Chyba nie....Jakieś czynniki muszą się na to składać a ja nie wiem jakie :)
napisał/a: opilek 2011-03-18 20:25
Zarówno badania laboratoryjne jak i objawy są równie ważne, ponieważ to właśnie świąd jako główny symptom daje znać że coś może być nie tak. Swędzenie zazwyczaj najsilniejsze jest na dłoniach i stopach i dodatkowo staje się gorsze nocą. Po tym po około 1-4 tygodni pojawia się żółtaczka ale ze stężeniem bilirubiny nie przekraczającym 5mg/dl. Podwyższone znacznie jest fosfataza zasadowa Co do aminotransferaz czyli alt i alp mogą być w normie lub podwyższone ale nigdy więcej niż 250 iu/l. Jednak najwcześniejszym markerem choroby jest 10 - 100 krotne podwyższenie stężenia kwasów żółciowych w surowicy. Mogą pojawiać się także ciemny mocz i biegunki no i trudności ze snem spowodowane głównie przez świąd.
napisał/a: wikam2 2011-03-18 20:26
Nooo teraz więcej rozumiem :) Muszę tylko przetrawić :D
napisał/a: opilek 2011-03-18 20:27
Tak naprawdę te górne normy są po to żeby zróżnicować z innymi chorobami, które mogą być bardziej niebezpieczne dla ciężarnej i dziecka