Podwyższone GGTP

napisał/a: parzol 2012-06-06 12:03
Witam.

Nazywam się Piotr. Mam 27lat. Choruję na Hemofilię A (5%). Nie jestem zakażony WZW B, ani WZW C. W wyniku badań krwi wykazano u mnie podwyższony wynik GGTP (w kilku okresach czasu wynik ten oscyluje w granicach 100-140). Dodatkowo lekko podniesiony jest ASPAT i ALAT. Od prawie roku leczę się u gastrologa. Przez ten czas wykonane miałem 2 badania USG oraz rezonans (celem wykluczenia zmniejszenia przewodów żółciowych). Wszystko wskazywało, że jest ok. Minimalnie powiększony była wątroba, ale wciąż w granicach normy. Lekarz przepisał mi do ciągłego brania (aktualnie jedynie zmniejszył dawkę) lek o nazwie Proursan. Toleruję go dobrze (poza codziennymi porannymi wypróżnieniami) jednak nie przynosi on efektów w postaci zbicia GGTP. Z tego co obserwuję mojemu lekarzowi kończą się pomysły co to jest (określa to jako coś rzeczywiście dziwnego). Robionych miałem wiele dodatkowych badań krwi, ale wszystko jest w normie. Moje pytanie: czy komuś nasuwa się może jakaś rada? Co to mogłoby być i jak zbić ten wynik? Dodam, że na co dzień czuję się dobrze i nic mnie nie boli. Nie piję alkoholu i nigdy nie piłem.

Pozdrawiam,
Piotr.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-06-08 15:09
Witam,

Panie Piotrze czy oprócz Proursanu są przyjmowane inne leki? Najważniejsze przy podejrzeniu niewydolności wątroby to zdrowe odżywianie, czy lekarz wspomniał o tym, dał wskazówki co powinno się jeść, czego unikać?
Jak długo przyjmuje Pan ten lek? warto by było spróbować Heparegen.
Czy w ciągu tygodnia jest aktywności fizyczna?
Jak wyglądają u Pana badania z gamma, beta, alfa globulin?
Rozumiem, że badania moczu w porządku(białko, bilirubina)?

Pozdrawiam
napisał/a: parzol 2012-06-08 17:11
Witam. Dziękuję na wstępie za zainteresowanie moją osobą. Wszystkie wymienione badania w normie. Heparegen brałem, ale przerwane zostało stosowanie ze względu na kiepską tolerancję (nudności i dziwne uczucie w przewodzie pokarmowym). Aktualnie mój hepatolog dał mi do stosowania Legalon. Poza tymi dwoma lekami nie biorę nic (poza sporadycznym czynnikiem krzepnięcia podawanym dożylnie z racji hemofilii). Odnośnie zdrowego odżywiania lekarz wspomniał jedynie unikaniu bardzo ciężkich potraw i mocno smażonych. Zalecił możliwy ruch fizyczny, ale z racji problemów z artropatią hemofiliową mam z tym problem i pewne ograniczenia ruchowe. Mam nadwagę (ok. 17kg). Czy może ona być powodem takich wyników? Co Pan zaleca? Pozdrawiam.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-06-08 20:04
Panie Piotrze, nadwaga źle wpływa na nasz organizm, obciąża wątrobę ale to tylko moja opinia, pójdziemy do innego lekarza to usłyszymy inną opinię.
Ja jestem za tym by prowadzić aktywny tryb życia, współczuję ze względu na artropię hemofiliową, czy często są krwawienia do stawów?
Mogę tylko dać wskazówkę która wpłynie korzystnie a na pewno nie zaszkodzi. Najlepiej udać się do Fizjoterapeuty, zapytać o ćwiczenia pomagające wzmocnić sprawność ruchową, z mojej strony mogę polecić basen - z umiarem oczywiście.
Co do odżywiania, należy zrezygnować z potraw smażonych, a jeśli już to na teflonie przy użyciu sprayu.
Eliminujemy z diety tłuszcze jak: smalec, margaryna, włączamy za to do diety: Oliwa z oliwek, olej lniany, masło.
Posiłki powinny być lekko strawne, zawierające świerze owoce i warzywa, optymalna ilość posiłków to 4-5 dziennie.
Z białka należy wybrać: chudy drób, chudy nabiał, chude ryby: pstrąg, mintaj, dorsz, halibut, karp.
Ze źródeł węglowodanów, proponuję spróbować pieczywo pełnoziarniste, ryż paraboliczny lub brązowy(ze względu na umiarkowany indeks glikemiczny którego nadmiar powoduje nadmierny wyrzut insuliny do krwi, przez co czujemy się ospale) płatki owsiane ale z umiarem, może być też możliwość że ma Pan uczulenie na Gluten, wtedy warto pomyśleć o produktach bezglutenowych.
Wspomniałem o oliwie z oliwek, oleju lnianym z tego względu że wzmagają wydzielanie żółci - lepiej próbować z pożywienia niż w tabletkach.
Podstawa to dbać o to by posiłki były regularne a nie 2-3 dziennie.

Pozdrawiam i Życzę powrotu do Zdrowia.

Krzysztof
napisał/a: parzol 2012-06-08 20:24
Krwawienia nie są już tak częste jak dawniej (20 lat temu). Sporo jednak moje stawy przeszły (mam też zamontowaną już protezę biodra BHR). Dziękuję bardzo za porady żywieniowe. Są dla mnie bardzo cenne. Zauważyłem, że bardzo często mam uczucie senności (nawet z rana po długim śnie). Cukier mam ok, ale przyznam że są takie momenty kiedy ewidentnie muszę zjeść coś słodkiego, bo robi mi się słabo. Nie jest to niestety wygodne w codziennym życiu.

Pozdrawiam Krzysztofie i życzę wszystkiego dobrego!